„A hangképzés egyik legfontosabb szerve a gégében elhelyezkedő páros hangszalag. A gégét számos porc alkotja, melyeket szalagok, inak és izmok kötnek össze” – magyarázza dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A mindössze pár centiméter hosszú hangszalagok a gége közepén helyezkednek el. Az emberi hangok a gégén átáramló levegő hatására képződnek, a kiáramló levegő megrezegteti a hangszalagokat, amelyek mozgását a belső gégeizmok irányítják. Az ekkor keletkező alaphang aztán a garatban, illetve a száj- és az orrüregben nyeri el az emberre jellemző végső formáját. Ha ez a folyamat valahol sérül, nem tudunk tisztán csengő hangot képezni, így tehát az első tünet rendszerint a hang megváltozása, a rekedtség.
Rezgések nélkül
A hangszalagok bénulása lehet egy- vagy kétoldali. Mindkét hangszalag egyidejű bénulása viszonylag ritkán fordul elő, azonban ha bekövetkezik, az súlyos, életveszélyes állapotot idéz elő. Az egyoldali bénulás jóval gyakoribb eset, mely jellemzően a nyaki területet érintő műtétek után tapasztalható. A hangszálbénulás daganatos betegség első figyelmeztető tünete is lehet: gyakran pajzsmirigydaganat idézi elő. Ízületi gyulladásos betegeknél is előfordulhat: ha a betegség tünetei a gége kisízületei területén is jelentkeznek, a hangszalagmozgás korlátozódik, vagy akar meg is szünhet. Előfordul még az idiopátiás (ismeretlen eredetű) eset, amikor a vizsgálatok során nem derül fény a kiváltó okokra.
Figyelmeztető tünetek
A rekedtség mellett a hangszál bénultsága a hangképzésében egyéb zavarokat is okozhat: a beteg egy levegővétellel rövidebb ideig képes csak beszélni, hamarabb elfárad beszéd közben, nehezére esik a hangos beszéd. Egyoldali bénulás esetén fizikai terhelésre légszomj is jelentkezhet, gyakoriak lehetnek a félrenyelések és a köhécselés.
Fontos az időben elkezdett terápia
A hangszalagbénulás azonnali és legfőbb tünete jellemzően a rekedtség. Műtétek után, vagy elhúzódó panaszok esetén javasolt orvoshoz fordulni, hiszen a fül-orr-gégészeti vizsgálat során feltérképezhető az elváltozások oka. A panaszok eredete határozza meg a további terápiát, de az ismételten tisztán csengő hang visszanyerésének az egyedüli módszere a foniátriai és logopédia kezelés. A gyógyulás egyéntől függően hosszabb időt is igénybe vehet, a terápia azonban nélkülözhetetlen a panaszok súlyosbodásának vagy a stagnáló állapot elkerülésére. Hangszálbénulás esetén az ép hangszalag nem tud megfelelően a bénult hangszalag mellé zárni, így nem jön létre a hangrészárás, ami tiszta hang alapfeltétele. A beteg hangja ettől gyenge, levegős lesz, a beszéd fárasztja, egy levegővel nem tud elég hosszan beszélni. Megfelelő kezelés mellett megelőzhetjük az érintett terület további leépülését: a bénult hangszál újra működésbe hozható, az egészséges hangszál működése pedig alakítható.
www.fulorrgegkozpont.hu