A szervezet méregtelenítésére, a felhalmozódott káros anyagcsere-termékek eltávolítására egyre többen vállalkoznak. Vagy szakemberek által vezetett tisztító- vagy böjtkúrákon vesznek részt, vagy úgy, hogy különböző gyógyteákat fogyasztanak. A „tisztítókúrák" lényege azonban az, hogy mellőzzük a hús és a nehéz, zsíros ételek fogyasztását, és helyettük több gyümölcsöt, nyers vagy párolt zöldséget fogyasztunk. Természetesen a heti 2–3 alkalommal végzett intenzív, izzadással járó mozgás is fokozza a kúra eredményességét.
Mi a különbség a méregtelenítő és az elhízás elleni teák között? A gyógyszerészek szerint az, hogy míg a salaktalanítók vízhajtót tartalmaznak, az elhízás elleniek hashajtót. A méregtelenítő teában található gyógynövények serkentik az emésztést és a salakanyagok gyorsabb kiürülését. Szedésük egy-két hónapig javasolt, míg a hashajtót is tartalmazó elhízás elleni teákat legfeljebb két hétig tanácsos alkalmazni.
A méregtelenítés nem új találmány, az évezredek óta alkalmazott tavaszi böjtölés célja is a télen felgyülemlett zsírtartalékok lebontása. A gyógyteák megfelelő étkezés mellett segíthetnek ebben, de "csodát" nem érdemes várni tőlük. Salaktalanításra leginkább a tarackbúzagyökér, a bodzavirág, a kömény, és a koriander használható. A kutyabengegyökér és a szenna hashajtó hatású, de nagyon erős szer, ezért óvatosan szabad csak használni. Akár házilag is biztonságos méregtelenítő keveréket állíthatunk össze a gyógyszertárakban, gyógynövényboltokban kapható füvekből. Nem árt azonban vigyázni a termékek beszerzésénél.
Halmy László professzor, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke egy a világgazdaságnak adott interjúban elmondta, hogy számos "kókler" él vissza a méregtelenítés kifejezéssel. Orvosi szemmel nézve a méregtelenítés az a folyamat, amelynek során a szervezet a lebontott anyagokat vízoldékony formába hozza, majd kiüríti. Ez a mechanizmus az egészséges embereknél ütemesen zajlik. A gond az – vélte a professzor –, hogy sokan tévesen azt állítják: a hashajtó tartalmú gyógyteákkal a mérgek távozását segítik elő. Emellett a méregtelenítőket előszeretettel használják fogyókúrához is. Az igazság az, hogy bár a hashajtókat tartalmazó készítmények szedése testsúlycsökkenést eredményez, ez nem tekinthető valódi fogyásnak, hiszen nem a zsírtartalékok csökkentek, hanem víz ürül ki a testből. Valódi fogyás csak akkor érhető el, ha a bevitt táplálék kalóriamennyisége kisebb, mint az elégetett mennyiség. Egyes gyógynövények pozitív hatását évszázados tapasztalat igazolja, placebo-kontrollált vizsgálatukra azonban eddig nem került sor, hatásuk orvosi értelemben tehát nem igazolt. A gyógyteák fogyasztásával kapcsolatban fontos az óvatosság, hiszen a javallatoknak nem megfelelő fogyasztás szövődményekhez, és akár halálos betegségekhez is vezethet.
Egyre népszerűbbek a különböző méregtelenítő kúrák, az e célra ajánlott gyógyteákból széles a választék. De mit várhatunk ezektől a készítményektől?