Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Az alacsony vérnyomás okai, tünetei és kezelése

Módosítva: 3/26/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc Fejfájás, migrénVérnyomásFáradtság

A krónikusan alacsony vérnyomás vagy hipotónia azt jelenti, hogy valakinél a vérnyomás szisztolés értéke valakinél tartósan 100 Hgmm alatt van. A nagyon súlyos kockázatokkal járó magas vérnyomással szemben az alacsony vérnyomás nem minden esetben jelent problémát, csupán abban az esetben, ha tüneteket okoz.

Mennyi az alacsony vérnyomás klinikai határértéke?

Az alacsony vérnyomás klinikai határértéke 100 Hgmm (szisztolés vérnyomás, a két érték közül a magasabb).

Az alacsony vérnyomás okai és típusai

Az alacsony vérnyomásnak két fő típusa van, az elsődleges és a másodlagos forma. Elsődleges hipotóniáról akkor beszélünk, ha nem tudunk azonosítani az alacsony vérnyomás pontos kiváltó okát. Sokszor az egyén genetikája áll a háttérben, tipikus például a magas, vékony testalkatú fiatal hölgyeknél, főleg, ha nem sportolnak aktívan, vagy magas a stresszszintjük. Ezekben az esetekben sokszor nincsenek is tünetek – ilyenkor nem is számít kardiológiai problémának, csupán egy veszélytelen egyéni eltérésnek.

Másodlagos hipotóniáról akkor beszélünk, ha pontosan tisztában vagyunk az alacsony vérnyomás kiváltó okával. Sokféle ok állhat a háttérben, a leggyakoribbak:

  • Szív- és érrendszeri betegségek (pl. szívritmuszavar, a szívbillentyűk problémái, infarktus okozta funkciózavar, tüdőembólia)
  • Hormonális problémák (pl. pajzsmirigy-alulműködés, mellékvese-elégtelenség)
  • Kiszáradás, nem megfelelő folyadék- és elektrolitbevitel, nagy vérveszteség
  • Táplálkozási zavar, tápanyaghiány, bizonyos enzimek hiánya
  • Egyes gyógyszerek mellékhatása (pl. antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők, vízhajtók)
  • Várandósság
  • Ágyhoz kötöttség (fekvőbetegek)

A másodlagos típusnál meg kell említeni a poszturális (orthosztatikus) hipotóniát, amely a testhelyzet megváltoztatásakor jelentkezik, leggyakrabban felálláskor. Ez tipikusan az idősebb korosztálynál alakul ki, a 65 évnél idősebbek körülbelül negyede érintett.

Az alacsony vérnyomás tünetei

  • Fejfájás, szédülés, kábultság
  • Látászavar, homályos látás, szemkáprázás
  • Depresszió, alvászavar, fáradékonyság
  • Koncentráció és teljesítőképesség csökkenése
  • Izzadás, hideg, sápadt végtagok
  • Fülzúgás (tinnitus)

Az alacsony vérnyomás diagnózisa

A diagnózis felállítása során az első lépés az anamnézis felvétele. Az orvos alaposan kikérdezi a beteget a korábbi és jelenleg fennálló betegségeiről, a szedett gyógyszerekről, illetve a tünetekről. Amennyiben a beteg vezetett vérnyomásnaplót, akkor nagyon hasznos segítséget tud nyújtani vele az orvosnak. A kivizsgálás részeként általában laborvizsgálatokra, illetve EKG-vizsgálatra is sor kerül. Ortosztatikus hipotónia gyanúja esetén az orvos helyben meg tudja vizsgálni azt is, hogy hogyan reagál a vérnyomásunk, ha fekvő testhelyzetből felállunk.

Kezelés, tippek krónikusan alacsony vérnyomás ellen

Az alacsony vérnyomás kezelésére ritkán van szükség – bár vannak direkt vérnyomásnövelő gyógyszerek, ezek szedése általában nem indokolt. Amennyiben valószínűsíthető, hogy egy gyógyszer mellékhatása okozza a problémát, az orvos módosíthatja a gyógyszerelésünket. Az esetek nagy részében elég kicsit odafigyelnünk az életmódunkra, és máris nagyon sokat tettünk a tünetek megelőzése érdekében.

Milyen módon tehetünk az alacsony vérnyomás ellen? Táplálkozzunk egészségesen, és igyekezzünk inkább gyakrabban, kevesebbet enni. Ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadék, illetve elektrolit (só) bevitelére, és végezzünk az egészségügyi állapotunknak megfelelő testmozgást. Kompressziós harisnyát is viselhetünk, amely segíteni fog a lábak vérnyomásának szabályozásában. Amennyiben poszturális hipotóniában szenvedünk, kerüljük a hirtelen felállást és helyzetváltoztatásokat, inkább mozogjunk lassan, megfontoltan!

Tekintse meg a Szimpatika kardiovaszkuláris egészséget támogató termékeit!