Amikor valakinél diagnosztizálják a magasvérnyomás-betegséget, szinte azonnal felmerül a kérdés, hogy mennyi idő alatt lehet ezt rendezni. A válasz olyan tényezőktől függ, mint például, hogy milyen magasak az értékek, milyen módszerekkel próbálkozik a csökkentés érdekében, és milyen az illető alapvető egészségi állapota.
A gyógyszerek – például a béta-blokkolók, az ACE inhibitorok, a kácium-csatorna gátlók, az angiotenzin receptor blokkolók és a thiazid-származékok – jellemzően már néhány nap alatt képesek csökkenteni a vérnyomást, és ezáltal hosszútávon csökkentik többek közt a szívinfarktus és a stroke rizikóját. Az akár napokon belül észlelhető vérnyomáscsökkenés mellett/után, a stabil, tartós hatás 4-6 hét múlva áll be, ezért nem célszerű túl gyorsan, túl gyakran változtatni az alkalmasnak vélt gyógyszereket. A gyógyszeres kezelés mellett természetesen nagyon fontos betartani néhány életmódszabályt is a tartós változás érdekében – ismerteti Dr. Kapocsi Judit, a KardioKözpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája, klinikai farmakológus.
Így csökkenti az étrend a vérnyomást
Meglepő lehet, de az étrendben bevezetett változások is viszonylag gyorsan hatnak, a Hypertension című szaklapban megjelent tanulmány szerint az ún. DASH-diéta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) 1-4 Hgmm-rel képes csökkenteni a vérnyomást már egy hét alatt. Ez egy konkrét étrend, amely alapvetően zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, rostban gazdag fogások és telítetlen zsírsavak fogyasztására épül. Ugyanebből a cikkből az is kiderült, hogy a sóbevitel csökkentése is mérhető eredményt hoz 4 hét alatt.
Általánosan elmondható, hogy az étrend egyes elemei csökkentik, míg mások emelik a vérnyomást, elsősorban a súlygyarapodás és a vízvisszatartás miatt. Utóbbi kategóriába tartoznak a són kívül a telített zsírsavak, a transzzsírok és a cukrok.
Az alkoholbevitel csökkentése is olyan faktor, amely határozottan csökkenti a magas vérnyomást. Egy 2017-es tanulmány szerint például azoknál a személyeknél, akik napi 2 pohárnál több alkoholt fogyasztanak, a csökkentés 5,5 Hgmm-rel vitte lejjebb a szisztolés, és 4 Hgmm-rel a diasztolés értéket. A magasvérnyomás-betegeknek azonban nagy segítséget jelent a dietetikai tanácsadás, amely nem csak a vérnyomásértékeket, de az esetleges további betegségeket, érzékenységeket, célokat és lehetőségeket is figyelembe veszi.
A mozgás a kezelés eszköze is
A mozgás nem csak fiziológiai hatásai miatt képes csökkenteni a magas vérnyomást, de olyan „járulékos” hatása miatt is, mint a fogyás (a súlyvesztés ráadásul a szívre és a mozgásszervekre helyeződő nyomást is előnyösen csökkenti). Sokan úgy gondolják, egy bizonyos kor fölött már késő belevágni az aktivitásba, de ez korántsem igaz. A Blood Pressure című szaklapban megjelent tanulmány szerint a rendszeres mozgás a korábban ülő életmódot folytató idősebbeknél is hatékony: 3,9%-kal csökkenti a szisztolés, és 4,5%-kal a diasztolés értéket. Mindazoknak, akik mozgásszervi problémáik, esetleges túlsúlyuk vagy csak gyakorlatlanságuk miatt félnek belevágni az edzésbe, érdemes mozgásterapueta, személyi edző segítségét kérni. Az így elkészült edzésterv természetesen az orvosi leleteket és a felmért alapállapotot is figyelembe véve lehet hatékony.
Mit érdemes még megváltoztatni?
Leszokás a dohányzásról
Az American Heart Association szerint a dohányzás nem csak az érszűkület egyik legfontosabb rizikófaktora, de minden egyes elszívott cigaretta önmagában is megemeli átmenetileg a vérnyomást, és hosszútávon is lassú emelkedéshez vezet.
Stresszfeldolgozás
A stresszről korábban úgy gondolták, csak a miatta kialakuló rossz szokások (például dohányzás, alkohol, stresszevés) miatt járul hozzá a vérnyomás emelkedéséhez, de mára önálló rizikófaktornak is bizonyult.
Betegségek megfelelő kezelése
Számos betegség, így többek közt a krónikus vesebetegség, a cukorbetegség, az alvási apnoé hozzájárul a vérnyomás emelkedéséhez, ahogyan a magas koleszterinszint és a genetikai hajlam is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az adott betegségeket orvossal kezeltessük, és rendszeresen vegyünk részt a felülvizsgálatokon is.
Az egyén életmódja, általános egészsége és társbetegségei mind komoly hatással vannak a vérnyomásra. Bármelyik elem változásával a vérnyomás is változhat – jó és rossz irányba is. Magasvérnyomás-betegeknek éppen ezért különösen fontos a rendszeres, otthoni és szakorvos által végzett ellenőrzés – ismerteti dr. Kapocsi doktornő. – Megfelelő életmód mellett ugyanis a vérnyomás csökkenése akár a szedett vérnyomáscsökkentő gyógyszerek dózisának csökkentése mellett is szóba jöhet, ám ez igaz fordítva is: rossz irányú életmódváltozás és/vagy társbetegségek fellépte a szükséges gyógyszerelés emelését, váltását eredményezhetik.
Forrás: KardioKözpont