A megfázás terhesen ijesztő lehet, ugyanis könnyen aggódhatunk, hogy a betegség esetleg a magzatban is kárt tehet. A jó hír az, hogy a felső légúti megbetegedések nem „érik el” a kisbabát, csupán a várandós anyuka szenved a kellemetlen tünetektől. Ezzel együtt felmerül a kérdés, hogy milyen gyógyszereket szabad szedni, illetve mikre fontos odafigyelnünk – jelen cikkben ezeket a kérdéseket járjuk körül.
A felső légúti megbetegedések sajnos a várandós kismamákat sem kímélik. Sőt, a felborult hormonháztartás, illetve az immunrendszer csökkent működése (immunszupresszió) miatt némileg gyakoribbak is ezek a panaszok. Könnyebb elkapni a fertőzéseket, és sokszor több idő, mire a szervezet megbirkózik velük. A megfázás és a nátha terhesen is ugyanazokat a jól ismert tüneteket produkálja: köhögés, torokfájás, orrdugulás… Mindezek nyilván kellemetlenek a kismamának, de a magzat szerencsére nem tapasztal ebből szinte semmit.
A szakértők általában azt mondják, hogy az első trimeszterben, azaz az első 12 hétben nem szabad bármiféle gyógyszert szedni. Ebben az időszakban zajlik ugyanis a létfontosságú szervek kialakulása, a terhesség alatti gyógyszerszedés pedig káros hatással lehet ezekre a folyamatokra.
A későbbiekben is az a javallat, hogy minél kevesebb gyógyszert szedjünk, és inkább támaszkodjunk a természetes gyógymódokra, házi praktikákra. Kiemelt szerepe van még ezen túl a megelőzésnek, némi odafigyeléssel ugyanis a megbetegedések egy része elkerülhető.
Bizonyos esetekben mégis elkerülhetetlen a gyógyszerszedés. A magas láz például nagyon súlyos kockázatot jelent a baba számára: megemelkedik a vetélés és a koraszülés kockázata, de fejlődési rendellenességek is kialakulhatnak. (A hőemelkedés nem gond, de a 38 fokos vagy magasabb láz esetén mihamarabb lázcsillapításra van szükség.) A nem-szteroid gyulladáscsökkentők várandós kismamáknak nem adhatók. Ezek helyett a paracetamol-, illetve amidazofentartalmú gyógyszerek jöhetnek szóba. Ha belázasodunk, minél előbb keressük fel háziorvosunkat vagy nőgyógyászunkat!
De nézzük is részletesebben, hogy milyen gyógyszereket szabad szedni adott esetben, illetve melyek azok, amelyek kerülendők:
A legjobb, ha hagyományos gyógymódokkal igyekszünk minél hamarabb kilábalni a betegségből:
Ha fáj a torkunk, van néhány házi praktika, ami nagyon jól jöhet. Ilyen például a meleg, sós vízzel történő gargalizálás, ami fertőtlenít és nyugtatja a begyulladt nyálkahártyát. A mézes, citromos gyömbértea hatása hasonló, szintén nagy segítség lehet! Az inhalálás is enyhülést hozhat, akár edénnyel, akár inhalátorral végezzük. Végül pedig érdemes szót ejteni a különféle torokcukorkákról, amik szintén segíthetnek.
A legjobb, ha igyekszünk megelőzni a felső légúti megbetegedéseket. Bár a megfázás kockázata végig fennáll az őszi és téli időszakban, sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Az immunrendszerünket például az alábbi módokon erősíthetjük:
Ezen felül pedig ajánlott kerülni a nagy tömegeket, például a plázákat, helyette többet lenni a szabadban. Ügyeljünk a megfelelő higiéniára is, mossunk kezet minél gyakrabban, és kerüljük azokat, akik láthatóan meg vannak fázva.
Az aranyszabály a következő: minden esetben hallgassunk az orvosunkra, illetve a gyógyszerészekre! Amennyiben a háziorvos vagy a gyógyszerész esetleg nem tudná, hogy várandósak vagyunk, mindenképpen jelezzük!