Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Megfázás terhesség alatt: hogyan kezeljük?

Módosítva: 1/11/2022 2 perc AktuálisVitáltippekszülők, nagyszülőklégzésLázBaba-mamaTerhességFelsőlégúti megbetegedésekorrdugulásÖsszes cikk
A megfázásos betegségek terhesség esetén kifejezetten veszélyesek lehetnek. A lehetséges kezelési módokról dr. Chernel Ágnes Ildikó gyógyszerésszel beszélgettünk.

Gyógyszerészi szemmel a kismamák egyszerre két páciensnek tekintendők: az anya, akit meg lehet vizsgálni, kérdezni, valamint a magzat, akit kevéssé lehet megfigyelni, vizsgálni, illetve nehézkesebb kezelni is, de mint nem látható páciensre, kivétel nélkül figyelemmel kell lennünk. Véleményem szerint a várandósok gyógyszereléséhez minden esetben nagyon megalapozott indok szükséges.

Hogyan készülhet fel egy kismama az őszi hónapokra?

Mindenképpen javaslom a kismamáknak a speciális, magzatvédő multivitaminok szedését. Ez egyébként is hasznos, hiszen a kismamának most már nemcsak saját maga, de a fejlődéséhez igencsak sok vitamint igénylő kisbaba számára is biztosítania kell a vitaminbevitelt. A pótlás az őszi-téli időszakban még inkább indokolt lehet, hiszen kizárólag a táplálékkal aligha tudunk elegendőt bevinni ezekből az értékes anyagokból. Érdemes lehet ezeken felül magnéziumot is szednie a kismamának, ez kiváló az izomgörcsök ellen, sőt B6-vitaminnal kombinált formájában kifejezetten hatékony megoldást jelenthet a reggeli émelygés ellen is.

Mire érdemes odafigyelni a hűvösebb napokon? Hogyan védhetjük a babát?

Érdemes immunerősítő vitaminokat, gyógynövénykivonatokat (például C-vitamin, Echinacea-cseppek) szedni az őszi-téli, hűvösebb időszak beálltával, vagy ideális esetben már előtte is. Mindig jól öltözzünk fel, és lehetőség szerint viseljünk derékmelegítőt, ezzel direkt módon is védelmezve a hűvös szelektől a picit.

Mit tegyen a kismama, ha megfázott?

Megfázás esetén hatékony és biztonságos választás lehet néhány hagyományos, nem gyógyszeres kezelési metódus is. Ilyen például a fokhagyma, méz, vitaminok, immunerősítő gyógynövénykivonatok és teák alkalmazása, illetve nagyon fontos az ágynyugalom, a sok alvás biztosítása. Ez utóbbit sokszor igen nehéz egy kismama pörgős életében megoldani, de mérlegelni kell, és szerintem az egészség – mindkettőjük egészsége – a legfontosabb. Ezek a módszerek egyébként biztonságosabb megoldást is jelentenek, mint a különféle – a legtöbb házi patikában is megtalálható – gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító gyógyszerek szedése. Ha már az alternatív gyógymódok nem segítenek, háziorvosunktól, nőgyógyászunktól, illetve gyógyszerészünktől kérjünk segítséget a megfelelő gyógyszerek, szükség esetén antibiotikumok szedésére vonatkozóan.

Ha már gyógyszeres kezeléshez kell folyamodni, megfázás esetén mik azok a készítmények, amelyek a legjobban kímélik a kicsiket? Milyen szereket alkalmazhatunk teljes biztonsággal?

Egyik gyógyszerről sem merném ezt kijelenteni a várandósok esetében, sőt a harmadik trimeszterben a legtöbb vény nélkül is kapható láz- és fájdalomcsillapító kifejezetten veszélyes lehet, alkalmazásuk akár koraszüléshez vagy születéskori szívproblémákhoz is vezethet. Amennyiben elkerülhetetlen a gyógyszerszedés, mindenképpen egykomponensű készítményt válasszunk, ne kombináltat (kombináltak például a megfázás elleni forró italporok), hiszen ez utóbbiak a legtöbb esetben tartalmaznak olyan hatóanyagot is, amely a kisbabára nézve ártalmas lehet.
Szeretném felhívni a figyelmet azonban arra, hogy a várandósság alatt fellépő láz esetén azonnal forduljunk orvoshoz, mert a láz, ha nem kezelik, sajnos igen gyakran vetéléshez vezet.
Fontos betartani az orvos utasítását az antibiotikumok szedésekor is, hiszen a kismamáknak felírt antibiotikumok még mindig kevésbé veszélyesek a magzatra nézve, mint maguk a baktériumok és egyéb fertőzések, vagy a kezelés elmulasztása miatt fellépő szövődmények.

A megfázásos betegségek terhesség esetén kifejezetten veszélyesek lehetnek. A lehetséges kezelési módokról dr. Chernel Ágnes Ildikó gyógyszerésszel beszélgettünk.