Dr. Grád András jogász professzor, ügyvéd, pszichológus, tíz éven át bontóperes bíró is volt. 1.000 felbontott házasság és sok száz egyéb családjogi per tapasztalatai alapján írt könyveinek egyike a Félrelépők kézikönyve. Ebben végigveszi a házassági, párkapcsolati konfliktusok okait.
A válásokhoz vezető út egyik legfontosabb oka szerinte a nagyon eltérő végzettség, műveltség, mely rendszerint eltérő értékrenddel, igényekkel társul. Miközben mondjuk az egyik fél a szabadidő hasznos eltöltésének az olvasást, vagy az operába járást tekinti, addig a másik szívesebben megy egy kocsmába beszélgetni. Persze az is megesik, hogy a párok az eltérő iskolai végzettség ellenére együtt maradnak. Ez általában úgy történik meg, hogy valamelyikük igényszintje közeledik a másik fél elvárásaihoz.
A Félrelépők kézikönyve című könyvében Dr. Grád azt írja, hogy sajnos és rendszerint nem az alacsonyabb végzettségű partner nő fel a társához, hanem fordítva.
Az azonos végzettségűek között is előfordul persze eltérő szociokulturális háttér. Másfajta ízlés, étkezési szokások. Az emberek ugyanis akaratlanul annak a közösségnek a norma- és szokásrendszerét sajátítják el, amelyben felnőnek. Ha lázadnak is ellene, végül igen hasonlatos lesz a viselkedésük az általuk otthon látottakéhoz. De problémát jelenthet az eltérő világkép, például a vallásosság és annak elvetése, vagy az, hogy az egyikük törvénytisztelő, míg a másik kissé deviáns, normaszegő.
Előfordulhat, hogy egyikük mély, belső késztetést érez önmaga továbbképzésére, míg a másiknak nincs semmiféle ambíciója. De konfliktusokhoz vezethet az is, ha egyikük a lakást csak patikatisztaságúnak tudja elképzelni, míg a másik rendetlen, és utál takarítani. A kiegyensúlyozott szexuális élet még egy problémákkal küszködő kapcsolatot is össze tud tartani, ugyanennek a hiánya viszont az egyébként jó kapcsolatokkal is percek alatt végezhet.
Azt persze nem tudhatjuk, hogy a félrelépések hány százalékának hátterében van szexuális probléma, de bizonyos, hogy ez a szám magas.