Michael Grudić, az amerikai Northwestern Egyetem fizikusa és kollégái megalkották az eddigi legrealisztikusabb háromdimenziós csillagformálódási szimulációt. A munkában a magyar származású Guszejnov Dávid is részt vett, aki jelenleg az austini Texasi Egyetemen dolgozik.
A Starforge-ot (Star Formation in Gaseous Environments) bemutató tanulmányban azt írják, ez az első számítógépes keretrendszer, amely egy egész gázfelhőt szimulál. A Starforge a csillag visszacsatolását, például a sugárzását is alapul véve szemlélteti az objektum kialakulását, evolúcióját és dinamikáját.
A kutatók bíznak benne, hogy a fejlesztéssel jobban megérthetik a csillagok formálódásának folyamatát. A Starforge már most felfedte, hogy a protosztelláris jetek, azaz az égitestek kialakulását kísérő nagy sebességű gázsugarak nagyban befolyásolják a későbbi csillag tömegét.
„Az emberek néhány évtizede szimulálják már a csillagformálódást, de a Starforge egy hatalmas ugrás a technológiában” – mondta Grudić. A kutató hozzátette, a korábbi szimulációkban gyakran csak a gázfelhő egy kis részére koncentráltak. A Starforge-ba a szakértők számos fizikai folyamatot betápláltak, köztük a gázdinamikai jelenségeket, a gravitációt és a hő alakulását.
{Aehqb-vDV_w}
A rendszer már most segített jobban felmérni a csillagok kialakulását. Grudić szerint, ha megértjük a folyamatot, a galaxisok, sőt az univerzum létrejöttét is alaposabban megismerjük.