Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Kullancs elleni védőoltás: a legfontosabb tudnivalók

Módosítva: 10/9/2024 3 perc AktuálisegészségKutatásagyhártyagyulladásfertőzésekkullancsVédőoltásKülföldLyme-kórÖsszes cikk
A kullancs elleni védőoltás segítségével megelőzhetjük a kullancsencephalitist, amely az idegrendszer súlyos, gyulladásos betegsége. A Lyme kór ellen viszont sajnos még nem áll rendelkezésre védőoltás, így azt sajnos nem lehet vakcinával megelőzni.

Miért hasznos a kullancs elleni védőoltás?

Aki sok időt tölt a szabadban, főleg tavasszal és nyáron, az bizony kiteszi magát a kullancscsípés veszélyének. Ezek az apró vérszívók az aljnövényzetről a bőrünkre kerülhetnek, és az emésztőrendszerükből a véráramba juttathatják az szabadban élő állatok vérében található kórokozókat.

A csípés során egy érzéstelenítő vegyületet fecskendeznek a bőrbe, amely így nem fáj vagy viszket. Ezért sokszor csak szemmel vesszük észre a kullancsot, amikor már teleszívta magát.

A kullancscsípés önmagában nem veszélyes, hanem a kullancs által terjesztett baktériumok és vírusok jelentik a kockázatot. Két betegségről érdemes szót ejteni, a vírusos agyhártyagyulladásról és a Lyme kórról.

Vírusos agyhártyagyulladás

A vírusos agyhártyagyulladás vagy kullancsencephalitis az idegrendszer és az agyhártya veszélyes gyulladását tudja kiváltani. Ez a fejfájással, lázzal és gyengeséggel járó betegség súlyos szövődményekkel járhat, ezért fontos oltással megelőzni.

Ha a kullancscsípés helye piros: a Lyme kór

Ha a kullancscsípés helye piros, általában Lyme kórról beszélünk. Ezt a betegséget a Borrelia burgdoferi baktérium okozza, és tipikus, vöröses, halványabb szegélyű kiütéssel, lázzal, gyengeséggel, izom- és ízületi fájdalommal jelentkezik.

A betegség nem megfelelő kezelés esetén komoly szövődményekhez vezethet. A Lyme kór oltás segítségével nem megelőzhető, csupán kullancsriasztóval, hosszú ruházattal, illetve odafigyeléssel lehet elkerülni.

A kullancs elleni oltás segít a vírusos agyhártyagyulladás megelőzésében. (Forrás: freepik.com)

Hogyan működik a kullancs elleni oltás?

A kullancs elleni oltás során az immunrendszer megtanulja felismerni és megsemmisíteni a szervezetbe jutó kullancsencephalitis-vírust. A megfelelő védelemhez a védőoltást több alkalommal kell beadni (oltási sorozat). Az alap immunizáláshoz három védőoltás szükséges. Utána pedig emlékeztető oltásokra van szükség. Nézzük is a lépéseket:

  • Először egy-három hónap eltéréssel két védőoltást kell beadni. Ahhoz, hogy tavaszra kialakuljon az immunitás, érdemes télen kezdeni az oltást. A védettség ugyanis leghamarabb két héttel a második oltás után alakul ki.
  • Ezután 9-12 hónap múlva kell beadni a harmadik oltást.
  • Amennyiben fontos,  hogy mihamarabb kialakuljon az immunitás, bizonyos oltóanyagok esetén létezik gyorsabb oltási rend is. Ebben az esetben az első oltás után egy héttel adjuk be a másodikat, a harmadikat pedig két héttel a második oltás után.
  • Ezután emlékeztető oltás szükséges az immunitás fenntartásához. Ötvenéves kor alatt ötévente, felette háromévente van szükség újabb oltásra.

A kullancs elleni oltás vényköteles. Az oltási rendnél mindenképp tartsuk be a gyártó utasításait! Illetve figyeljünk rá, hogy gyermekeknek, illetve az ennél idősebbeknek más-más készítmények adhatók. (Pl. 1-12 éves kor között, illetve 12 éves kor felett – de máshol is húzódhat ez a határ, például 16 éves kornál.)

Mire figyeljünk oda?

Ha a természetben járunk, érdemes kullancsriasztóval és megfelelő ruházattal védenünk magunkat. A kirándulás után érdemes átnézni magunkat, illetve gyermekeinket, hogy nincs-e rajtunk kullancs. Amennyiben mégiscsak találunk magunkban kullancsot, kullancscsipesz vagy sima csipesz segítségével távolítsuk el.

A kullancsot ne nyomjuk össze, ne kenjük be krémmel vagy olajjal, és ne csavargassuk, mert így jó eséllyel a véráramba öklendezi a kórokozókat tartalmazó vért. Amennyiben bennszakad a kullancs szájszerve, nem kell kiszednünk, mert hamarosan magától kilöki a bőrünk. A megcsípett bőrfelületet érdemes fertőtlenítenünk, bár ez csak a felülfertőződés ellen véd, a kullancsok által terjesztett fertőzéstől nem.

Gyakori kérdések

Létezik Lyme kór elleni védőoltás?

Nem, sajnos még nem lett kifejlesztve Lyme kór elleni védőoltás.

Van kullancs elleni védőoltás gyerekeknek?

Igen, kapható kullancs elleni védőoltás gyerekeknek. A készítmények többségét egyéves kor felett lehet beadni.

Mik a kullancs elleni védőoltás mellékhatásai?

A kullancs elleni védőoltás mellékhatásai lokálisan fájdalom az injekció helyén, emellett gyerekekben legtöbbször láz és fejfájás, míg felnőttekben fejfájás, fáradtság és izomfájdalom.

Mennyi a kullancs elleni védőoltás ára?

A kullancs elleni védőoltás ára meglehetősen magas, gyártótól és patikától függően tíz-húszezer forint között mozog egy darab.

Tekintse meg a Szimpatika kullancs elleni termékeit!

Borítókép: freepik.com

 

A kullancs elleni védőoltás a Lyme-kór ellen nem véd, a vírusos agyvelőgyulladás ellen azonban hatékony védelmet tud biztosítani.