Az INR érték a véralvadás sebességének nemzetközileg szabványosított mérőszáma. Azt mutatja meg, hogy egy egyén véralvadásának sebessége hogyan viszonyul egy egészséges kontrollszemély értékéhez képest. Az INR érték folyamatos nyomonkövetése nagyon fontos azoknál, akik vérhígítót szednek.
Az INR jelentése magyarul nemzetközi normalizált arány (International Normalized Ratio). Ez azt takarja, hogy egy átlagos, egészséges felnőttéhez képest mennyi idő a véralvadás a vizsgált személy esetén. (A protrombin idő értéke számít, ez a véralvadás idejének klinikai mértékegysége.) A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy 2-es INR-értékű beteg vére kétszer olyan lassan alvad meg, mint egy átlagos, egészséges felnőtté.
Az INR értéket több okból kifolyólag is szokták mérni. A legtöbbször a véralvadásgátló gyógyszerek beállításához használják. Az antikoaguláns szerek a véralvadás lassításával csökkentik a vérrögképződés kockázatát, ezzel védve a korábban mélyvénás trombózison, illetve tüdőembólián átesett betegeket a betegség kiújulásától. De a stroke, illetve egyéb szív- és érrendszeri betegségek, például a pitvarfibrilláció és a billentyűproblémák megelőzésére is használják.
Azonban az sem jó, ha túl lassan alvad meg a vér, mert fokozódhat a vérzés kockázata. Ezért a véralvadásgátló-kezelés során az a cél, hogy az INR érték az ideális tartományon belül maradjon.
A véralvadásgátló szerek adagolásának beállításán túl az INR értéket a hagyományos belgyógyászati vizsgálat keretein belül, műtétek előtt, illetve bizonyos betegségek, például májproblémák diagnosztizációjának keretein belül is mérik.
A véralvadásgátló (antikoaguláns) szerek beállítása összetett, állandó utánkövetést igénylő folyamat. Az INR érték ugyanis nem állandó, hanem egy pillanatszerűen értelmezhető érték, hasonlóan például a vérnyomáshoz vagy a pulzushoz. A véralvadásgátló gyógyszer dózisán túl számos tényező hat rá:
Különféle betegségek: mivel a máj termeli a protrombint, ezért a májbetegségek, például a májelégtelenség hatással lehet a véralvadásra, így az INR értékre is. De a különféle súlyos fertőzések, például a szepszis is hatással lehet rá.
Gyógyszerkölcsönhatások: a kumarin típusú véralvadásgátlók nagyon kitettek a gyógyszerkölcsönhatásoknak, ezért fontos, hogy a kezelőorvos minden szedett gyógyszerrel kapcsolatban képben legyen.
Étrend, táplálékkiegészítők, gyógynövények: mivel a K-vitaminnak fontos szerepe van a véralvadásban, a K-vitamin tartalmú ételek, például a brokkoli hatással van az INR értékére. De néhány gyógynövénynél, például az Echinaceánál és a Gingko bilobánál is megfigyelték, hogy hat az INR-értékre.
Alkoholfogyasztás: a rendszeres alkoholfogyasztás lassíthatja a véralvadást, így megnövelheti az INR értéket.
Egyéni sajátosságok: a véralvadás sebessége függ az egyén genetikai hátterétől, életkorától, illetve egészségügyi állapotától is.
A leggyakrabban használt kumarin típusú antikoagulánsok, például a warfarin olyan véralvadásgátló gyógyszerek, amelyek hatása nagymértékben függ a fentiektől, ezért folyamatosan monitorozni kell a dózist. A gyógyszeres kezelés megkezdése után gyakran, majd később általában 4-6 hetente meg kell mérni az INR-értéket, és szükség esetén növelni vagy csökkenteni az adagolást. A vérrögök megelőzéséhez tehát a gyógyszerek szedése mellett folyamatos vizsgálatokra van szükség.
Egészséges felnőtt személyben az INR normális értéke 1. Ritkán előfordulhat, hogy az INR érték 1 alatt van, ez vérrögképződés okozta problémákhoz vezethet.
INR = 1-2: Műtétek, beavatkozások előtt 1 és 2 között kell lennie az INR értéknek. Ilyenkor ugyanis még a véralvadásgátlót szedő betegeknél is kiemelten fontos a megfelelően gyors véralvadás.
INR = 2-3: A véralvadásgátlót szedő betegeknél általában 2 és 3 között van az ideális érték: ez megfelelően véd a vérrögök kialakulásától, de nem okoz problémát a véralvadás szempontjából sem.
INR = 2,5-3,5: Bizonyos típusú műszívbillentyűk esetén szokták így beállítani az értéket.
INR > 3: A legtöbb esetben a három feletti érték már túl magas, mert fennáll a komoly vérzés veszélye.
Az INR vizsgálat menete egyszerű. Vénás vérvétellel vagy ujjbegyből vért vesznek, megmérik a protrombin időt, majd kiszámolják az INR-értéket. A vizsgálat nem kell, hogy éhgyomorra történjen, lehet előtte enni. Közvetlenül előtte nem ajánlott bevenni a véralvadásgátlót, mert pont az állandó érték mérése a cél. Az általában esténként szedett véralvadásgátlót viszont be lehet venni előtte este. Ezt azonban nem nekünk kell észben tartani, a lényeg, hogy minden esetben kövessük az orvos utasításait!
Az alacsony INR értéknek nincsenek tünetei. Inkább a túl magas értékeknél tapasztalható vérzés, a sebek lassú gyógyulása. A leggyakoribb az orrvérzés, de vérezhet a fogíny is, illetve megjelenhetnek véraláfutások, véres széklet vagy vizelet is.
Szeretném megtekinteni a Szimpatika a keringési rendszer egészségét támogató készítményeit!