„A MedInnoScan alkalmazás használatával a jelenlegi járványban gyorsan és biztonságosan lehet diagnosztizálni az esetleges bőrbetegségeket, hiszen nem kell személyesen találkoznia a páciensnek és az orvosnak, illetve a páciensnek egy váróteremben többedmagával üldögélnie" – mondta el prof. dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora. Hozzátette: „Az egészségügyben a digitális alkalmazásokra egyre nagyobb az igény, ezért az egyetem nagy súlyt helyez az ilyenfajta innovációkra a járványtól függetlenül is”.
Az alkalmazás segítségével a páciensek bőrtünetükről készíthetnek egy képet, melyet szöveges megjegyzéssel kiegészítve, TAJ-számuk megadását követően továbbíthatnak a klinika szakorvosai felé. A diagnózist – a szakorvosok terheltségétől függően – néhány órán, de legkésőbb három napon belül emailben megkapják. A MedInnoScan applikációnak köszönhetően csak a feltétlen személyes jelenlétet igénylő esetekben kell megjelenniük a betegeknek a bőrgyógyászati rendelésen – ezzel is minimalizálható a Covid-19 vírus terjedése és a fertőződés kockázata.
A dermatológiai applikáció a betegek számára nem csak gyors és kényelmes, hanem a hatályos adatvédelmi követelményeknek is maradéktalanul megfelel.
Prof. dr. Sárdy Miklós, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika igazgatója a MedInnoScan ellátásba integrálásával kapcsolatban elmondta, büszke arra, hogy ezzel a fejlesztéssel hozzájárulnak a nemzeti és globális harchoz a járvány megfékezése érdekében. Mint mondta, a Semmelweis Bőrgyógyászati Strukturált Távleletező Rendszeren keresztül – a MedInnoScan segítségével – az elmúlt pár napban már 222 páciens vette igénybe ezt a szolgáltatásukat.
A MedInnoScan Kft. egy magyar, orvosi diagnosztikai mesterséges intelligencia fejlesztéssel foglalkozó startup cég. Vezetője, a Harvard Egyetemen végzett Szoldán Péter, aki 2012 óta foglalkozik mesterséges intelligenciák fejlesztésével. A Semmelweis Egyetemmel együttműködésben folytatott projektek között szerepel CT-felvételekről tüdőrák diagnózis, MR-felvételekről térdporc-geometria meghatározás, és krónikus sebek klasszifikációja fényképek alapján készített 3D-modellekkel. Ez utóbbi, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által finanszírozott projekthez használták azt a fényképkészítő és -feltöltő alkalmazást, melynek gyors átalakítása tette lehetővé, hogy két héttel az ötlet megszületése után a teledermatológiai rendszer felálljon.
A teledermatológiai rendelés elindításának ötlete dr. Bánvölgyi Andrástól, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának szakorvosától származik. Az elismert bőrgyógyász már egy éve részt vesz az említett krónikus sebekkel kapcsolatos kutatásban, nagy gyakorlatot szerzett az applikáció használatával kapcsolatban.
Forrás: Semmelweis Egyetem