Vannak módszerek tartós csomagolás készítésére, de ez most, az ünnepek után nem segít rajtunk: itt állunk a halom megmentett és újrahasznosítható csodás színes papír mellett, és az a legnagyobb kérdés: hova tegyük a csomagolópapírt?
Ez persze attól is függ, mennyi helyünk van tárolásra – a csomagolópapír mindenesetre kényes holmi, feltekerve vagy kiterítve, gyűrődéstől óva kell eltenni, ha még használni szeretnénk. Erre kínálunk néhány jól bevált ötletet.
Az évek során – mivel valójában nagy rajongója és gyűjtője vagyok az elém kerülő érdekesebb papíroknak – ki kellett dolgoznom a módszert, hogyan tároljam őket úgy, hogy óvjam is a „kedvenceimet”, és ne tűnjön fel senkinek a családban, hogy ünnepek alatt megint szaporodott a csomagolópapír-állomány, ahelyett hogy fogyott volna.
Törölközőtartó az ajtón
Az első hely, ahova elrejthetjük a csomagolópapírokat úgy, hogy ne gyűrődjenek össze, és áttekinthető maradjon a kínálat, egy megfelelő (szekrény)ajtó belső fele.
Van, aki egyszerűen madzagokat feszít ki rajzszög segítségével, és erre lógatja a papírokat, de egy rég kimustrált, négykarú fali törölközőtartó sokkal praktikusabb, mert könnyű „átlapozni a választékot.
Én is ezt szereltem fel a gardrób ajtajára – ezen pihennek szépen, sorsukat várva a tartalék csomagolópapírok.
Palacktartóban tárolt tekercsek
A palacktartó valójában csomagolópapír tárolására termett. Fa és műanyag változata egy szélesebb polcra állítva remekül megfogja a feltekercselt papírt. Segítségével megkíméljük őket az összenyomódástól, magunkat pedig attól, hogy az egész kupac elinduljon, ha az alsó tekercsek közül akad meg a szemünk valamelyiken.
Nekem csak egy palackcipeléshez árult, rekeszekre osztott juta szatyrom van, de ez is remek szolgálatot tesz a csomagolópapírok áttekinthető és kímélő tárolásában.
Erős szatyor a polcon
Ezt a fajta tárolást a kemény hengerre tekert csomagolópapírok viselik a legjobban, mert nem nyomódnak össze még a kupac alján sem. De használhatunk okmányhengert is – én ez utóbbit inkább feldíszítettem, és a falra akasztottam.
Orgonasípok a falon
Az okmányhengerek többféle méretben kaphatók, praktikusak, és könnyű bevonni őket ragasztólakk segítségével, (természetesen) szép csomagolópapírral. A dolgozósarokban a falra lógatva szép színes orgonasípokká alakulnak, melyek sok felhasználásra váró csomagolópapírt képesek elrejteni. Annak érdekében, hogy tudjam, melyik papír merre lakik, a csomagolópapírokból készített bojtokkal jelöltem meg a hengereket.
Ehhez az okmányhenger műanyag fedelét átforrósított szöggel két helyen átlyukasztottam, és szalagot fűztem át rajta. Erre kötöttem 1-1 kilyukasztott szeletkét a csomagolópapírokból.
A henger fellógatásához átlyukasztottam a másik műanyag fedelecskét, belefűztem és megcsomóztam a szalagot, és visszaragasztottam a kupakot, hogy elbírja a henger súlyát.
És ha lapos a helyünk?
Készítsünk maradék nagyméretű hullámkartonból mappát. Tudom, nem feltétlenül kapott mindenki hűtőszekrényt karácsonyra, de idővel biztos felbukkan a környezetedben nagyobb méretű használt karton. Két egyforma darabot ragassz össze a hosszanti oldalán (széles leukoplaszt a legalkalmasabb segítség ehhez), és vond be csomagolópapírral, hogy mutatós legyen. A tetejébe, két oldalába fűzhetsz erős szalagot, aminek segítségével összekötheted, a mappát, és fogantyút is készíthetsz neki – csakúgy, mint az iskolás időkben.
Nyugodtan járj utána, mennyibe kerül egy nagyméretű mappa – azt hiszem, boldogan fogod nézegetni utána a hulladékokból elkészített csomagolópapír-tartódat!