A nyaralás alatt többször csábulunk el, és gyakrabban engedünk meg magunknak olyan nem kifejezetten egészséges ételeket, amiket egyébként nem tennénk. Rengeteg készételt, finomított és feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, és ezek közös jellemzője pedig a sok cukor. Az élelmiszeriparban szinte mindenbe cukrot tesznek, egyszerűen azért, mert az édes íztől mindent finomabbnak érzünk. A fenti okok miatt gyakorlatilag bármit eszünk, szénhidrátbevitel történik, amely a fogszuvasodás kialakulásának egyik elsődleges oka. Ezekből az anyagokból a baktériumok melléktermékként savat képeznek, amely károsítja az alacsony pH-ra érzékeny fogfelszínt.
A megoldás egyrészt minél több nyers, feldolgozatlan élelmiszer bevezetése az étrendünkbe, másrészt a cukormentes rágógumik használata az étkezések között. Ha megfelelő időn belül a plakksavak pH-ja megemelkedik, például cukormentes rágógumi fogyasztása révén, akkor az a savat semlegesíti, és a folyamat megáll. Bár maga a rágó is alapvetően élvezeti cikk, a cukormentes rágóguminak közismerten jelentős és jótékony szerepe van a fogak tisztán tartásában és a szájhigiénia megőrzésében. Azon felül, hogy tisztítja a fogakat, kellemes leheletet biztosít, stimulálja a rágóizmokat, és segít a stressz oldásában is, fokozza a nyálteremést, s ezzel javítja a száj öntisztulását. Mindezek mellett a nyállal kiválasztott semlegesítő molekulák csökkentik a savképződést megőrizve ezáltal a plakk pH-egyensúlyát, amely csökkenti a fogszuvasodás veszélyét.
Felnőttkorra már általában kialakul a stabil fogápolási szokásrendszerünk. A legtöbben el sem tudunk aludni fogmosás nélkül, de a fiataloknál a fesztiválozás, sátrazás, utazgatás időszakában sajnos megesik, hogy fogmosás nélkül térnek nyugovóra. Pedig kevés rosszabb dolog van a fogak egészsége szempontjából, mint egy teljes éjszakára rajtuk hagyni a lepedéket és a baktériumokat – különösen akkor, ha alkoholt is fogyaszt az ember. Ráadásul sokszor még azok is veszélybe kerülnek, akik az alkohol fogyasztása után rögtön mosnak fogat. A savas közeg hatására a fogzománc sokkal sérülékenyebbé válik és ilyenkor a fogkefével való dörzsölés ronthat a helyzeten.
Az utazgatások alkalmával is érdemes egy kis figyelmet fordítani szájhigiéniánkra. A lefekvés előtti utolsó órában ne fogyasszunk alkoholt, adjunk lehetőséget annak, hogy a szánkban kicsit visszaálljon a pH érték, s majd csak ezután vegyük kezünkbe fogkefénket.
Az utazásokat – vagy a szeptemberi iskolakezdést – megelőzően érdemes beütemeznünk a fogorvosi rendelő meglátogatását is. Egy ellenőrzés sokat segíthet, hiszen van számos olyan rejtett probléma, amely normál körülmények között nem okoz panaszt, az immunrendszer sokáig kordában tartja a kezdődő gyulladásokat. Az ilyen problémás fogak azonban hajlamosak stressz vagy környezeti változások hatására „belobbanni", tönkretéve a nyaralást vagy az új iskolaév kezdetét.
Forrás: Weborvos