Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Hasmenés: okok és kezelési lehetőségek

Módosítva: 5/5/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc fertőzésekemésztés

A hasmenés az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, amely az emberek többségénél évente többször is előfordul. Számos ok kiválthatja a vírusos fertőzésektől kezdve a krónikus betegségeken át a stresszig. Kezelésében kulcsfontosságú a kiváltó ok azonosítása és kezelése, valamint a kímélő diéta és a megfelelő folyadék- és sópótlás.

Mi az a hasmenés?

Az egyik leggyakoribb definíció szerint a hasmenésnek két kritériuma van:

  • Laza, híg széklet
  • Napi háromnál több széklet

Azaz ha valakinek napi egyszer híg széklete van, az nem számít hasmenésnek. A hasmenés alapvetően nem egy veszélyes probléma, a kisgyermekeket, az időseket és az egyéb egészségügyi problémákkal küzdőket azonban súlyosan érintheti.

A hasmenésnek három típusa van, az akut hasmenés, ami általában egy-két napon elmúlik, a tartós hasmenés, ami 2-4 hétig is eltart, valamint a krónikus hasmenés, ami már több, mint egy hónapja fennáll, vagy hosszabb ideje vissza-visszatér.

A hasmenés tünetei

A hasmenés legfontosabb tünete a napi háromnál többször előforduló, híg széklet. Emellett előfordulhat sürgős székletürítési inger, hasi görcsök, gyomorpanaszok, hányinger és puffadás is. A súlyos esetekben a hasmenést kísérheti hányás, véres széklet, intenzív fájdalom, láz, dehidratáció és fogyás is. (Ezekben az esetekben azonnal forduljunk orvoshoz!)

Fontos tisztában lenni azzal is, hogy milyen tüneteket produkálhat a hasmenés egyik legsúlyosabb szövődménye, a kiszáradás. Ha a szervezetünk nagy mennyiségű folyadékot veszít, tipikus tünet a fejfájás, a zavartság és ingerlékenység, a szédülés, émelygés, a hányinger és a hányás, a felgyorsult szívverés, a kipirult, szárazzá vált bőr, illetve a sötét, csökkent mennyiségű vizelet. Van, amikor a megfelelő folyadék- és sópótlás megszünteti a tüneteket, de súlyos esetekben infúzióra is szükség lehet.

A hasmenés okai

A hasmenés okai roppant szerteágazóak lehetnek:

  • Vírusos fertőzés: Nagyon gyakori, hogy a hasmenés vírus hatására alakul ki. A vírusos hasmenés mögött többféle vírus is állhat, például a Calicivirus vagy a rotavírus. Ez utóbbi az egyik legveszélyesebb hasmenéses vírus, ami az egyévesnél fiatalabb csecsemőkre akár életveszélyes is lehet.
  • Baktériumfertőzés: A bakteriális fertőzések, például a szalmonellafertőzés szintén nagyon gyakoriak. Általában a romlott étel tehető felelőssé, ezért is fordulnak elő gyakrabban nyáron, amikor a nagy melegben könnyebben megromlanak az ételek.
  • Antibiotikum-kúra: Az antibiotikumok sajnos nemcsak a betegségekért felelős kórokozókat pusztítják el, hanem a bélflóra hasznos mikroorganizmusait is, hasmenést okozva. Ezért az antibiotikum-kúrákat mindenképp ajánlott probiotikumkezeléssel kiegészíteni.
  • Ételintoleranciák, ételallergiák: Sok esetben az ételintoleranciák vagy allergiák állnak a háttérben (pl. glutén, laktóz, tejfehérje, tojás).
  • Egyéb gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek, például kemoterápiás szerek szintén vezethetnek hasmenéshez.
  • Krónikus emésztőszervi betegségek: Egyes gyulladásos bélbetegségek, például az irritábilis bél szindróma(IBS) vagy a Crohn-betegség is okozhatnak hasmenést. A gyomor-, illetve a bélrendszer daganatos megbetegedései, például a karcinogén tumorok is járhatnak ezzel a tünettel.

A hasmenés kezelése

A hasmenés az esetek túlnyomó többségében magától elmúlik néhány napon belül. Orvoshoz csak akkor érdemes fordulni, ha a tünetek nem akarnak megszűnni vagy nagyon intenzívek. A kezelés során a kiváltó okot kell felderíteni és kezelni, amikor ez lehetséges. Emellett nagyon fontos a folyamatos folyadék- és sópótlás, illetve a kímélő étrend.

Hogyan néz ki a hasmenés diéta?

A hasmenés diéta ma már nem azt jelenti, hogy csak főtt krumplit és pirítóst eszünk. Az alábbi tanácsokat érdemes betartani:

  • Kerüljük az alkohol, a koffeintartalmú és szénsavas italok fogyasztását!
  • Ne igyunk rostos, cukros üdítőket!
  • Kerüljük a nehéz, zsíros és fűszeres ételeket!
  • Ne fogyasszunk rostban gazdag ételeket!

Mit érdemes fogyasztani? A kímélő ételek, a száraz ropik, a pirítós és a főtt krumpli mellett nyugodtan fogyasszunk almát, banánt, rizst, tésztákat, illetve sovány húsokat bőr nélkül. Bár a köztudatban elterjedt, hogy a hasmenésre pálinka is hasznos lehet, ezt inkább kerüljük, ugyanis az alkohol további károkat okoz a bélflórában.

Hasmenésre gyógyszer: jó ötlet?

Az ökölszabály az, hogy a hasmenésre gyógyszer szedése csak bizonyos esetekben ajánlott. Amikor igazolt, hogy bakteriális fertőzésről van szó, antibiotikumos kezelést érdemes alkalmazni.

Mi a teendő vírusos hasmenés esetén?

Más esetekben nem mindig van olyan szer, ami képes az okok kezelésére: nincsen például külön vírusos hasmenés elleni gyógyszer, így ebben az esetben meg kell várnunk, amíg a szervezet magától leküzdi a fertőzést. (Az, hogy a vírusos fertőzés hány napig tart, több mindentől függhet a kórokozótól kezdve az egyén egészségügyi állapotáig.)

Csak óvatosan a gyógyszerekkel!

Az általános, hasmenés elleni gyógyszerek szedése csak indokolt esetekben javasolt, felnőtteknél. Gyerekeknél orvosi konzultáció nélkül ne alkalmazzunk hasmenés elleni gyógyszert.

Amennyiben nagyon fontos, hogy egy adott napszakban elejét vegyük a tüneteknek, mert például fontos munkahelyi megbeszélésünk van, bevehetünk a hasmenésre általános, például loperamidtartalmú készítményt, de fontos, hogy ne szedjük folyamatosan, illetve tartsuk be az orvos és a gyógyszerész utasításait.

Tippek hasmenés ellen

A hasmenés ellen sokat tehetünk, ha odafigyelünk a megfelelő higiéniára, például alaposan kezet mosunk étkezés előtt. Emellett kerüljük az ismeretlen eredetű, mosatlan, illetve romlott ételeket.

Tekintse meg a Szimpatika hasmenés elleni készítményeit!