A hasi görcs vagy hasűri görcs egy gyakori tünet, amely az apró kellemetlenségtől egészen az elviselhetetlen fájdalomig terjedhet. Sok esetben egyszerű gyomorrontás áll a háttérben, amely magától elmúlik egy-két napon belül. Ezzel együtt a tünet számtalan problémára utalhat, így amennyiben nem szűnik meg a fájdalom, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
A hasi görcs során a hasüreg szerveinek simaizomzata összehúzódik, görcsöl, amely kellemetlen vagy fájdalmas tüneteket okoz. Ezzel együtt számos szervi probléma produkál hasonló tüneteket, amelyekre hasi görcsként hivatkoznak a betegek, így érdemes több lehetőséget is áttekintenünk. A diagnózis felállítása során a fájdalom helye és jellege is fontos információ, ezért fontos a fájdalom alapos feltérképezése. De mik is a hasűri görcs, illetve fájdalom leggyakoribb okai?
Bár a hasizmok görcsölése nem tartozik a szigorúan vett hasgörcs kategóriájába, érdemes röviden megemlíteni. A túlzott megterhelés, a dehidratáció, az elektrolitok (pl. magnézium, kalcium) hiánya vezethet a hasizmok érzékenységéhez, fájdalmához és görcsöléséhez.
A hasi görcsök egyik leggyakoribb típusa, amely az alhasnál jelentkezik a menzesz előtt és közben, főképp az első napokban. A tünetek erőssége egyénfüggő: van, akinél csupán apró kellemetlenségről van szó, másoknál roppant erős fájdalom jelentkezhet.
Nem csak a menstruáció okozhat alhasi görcsöket; más nőgyógyászati jellegű problémák, például az endometriózis és a kismedencei gyulladás is produkálhatnak hasonló tüneteket.
A húgyúti fertőzések (felfázás) szintén vezethet görcsökhöz, emellett tipikus tünete a gyakori vizelési inger, illetve a vizelés közben jelentkező égő érzés, irritáció.
Amennyiben vesekövek válnak ki a vesékben, a húgyutakban megakadó kövek is okozhatnak görcsöket. Jellemző tünet lehet még a véres vizelet.
Az emésztési görcs és mindenki által ismert, gyakori jelenség. Legtöbbször annak tudható be, hogy az emberi tápcsatorna egy érzékeny, összetett rendszer, amelynek könnyen felborulhat az egyensúlya. Ennek hátterében állhat az elfogyasztott étel (pl. a túl zsíros, savas vagy fűszeres ételek), a stressz vagy izgalom.
Az epekő során a hasüreg jobb oldalán található epehólyagban kikristályosodik az epesav, amely görcsöt, hányingert és hányást okozhat.
A heveny hasnyálmirigy gyulladás szintén jelentkezhet erős tünetekkel, például görccsel.
Az ételmérgezés során a tápcsatornába jutott baktériumok, vírusok vagy méreganyagok idézik elő a tüneteket. A görcs mellett jelentkezhetnek további gyomorpanaszok, láz, hányinger, hányás és hasmenés is.
A gyomorhurut és a gyomor-bélhurut a gyomor, illetve a gyomor és a bél nyálkahártyájának gyulladása. Jellemző tünetük a gyomorfájdalom, a hányinger, a hányás és a puffadás, a bélhurut pedig hasmenést is okozhat.
Az ételallergia vagy ételintolerancia szintén járhat gyomorgörccsel. Az allergia során arról van szó, hogy a szervezet immunválasszal reagál egy tápanyagra, az intolerancia mögött pedig az emésztés problémái állnak, például a szükséges enzimek hiánya.
Az IBS során a bélcsatorna nem működik megfelelően, annak ellenére, hogy nincsen semmilyen azonosítható szervi probléma. A hasi görcs mellett jellemző tünet a puffadás, a székrekedés és/vagy a hasmenés.
Ha biztosak vagyunk benne, hogy tüneteink mögött egyszerű, hétköznapi okok állnak, általában elég kivárni a görcsök elmúlását. Érdemes lehet még gyógyszert bevenni (görcsoldó, hasi görcsoldó, fájdalomcsillapító), illetve emésztőrendszeri tünetek esetén kímélően étkezni.
Amennyiben szokatlan vagy szokatlanul erős tüneteket tapasztalunk, mindenképp keressünk fel orvost, mert ahogy a fentiekből láthatjuk, nagyon sokféle probléma állhat a háttérben, amelyek diagnózist és kezelést igényelnek.
„Mit csináljak, ha görcsöl a hasam?” – tesszük fel a kérdést, amikor jelentkeznek a kellemetlen tünetek. Szerencsére a hasi görcs ellen házilag is tehetünk. Amennyiben biztosak vagyunk benne, hogy csupán hétköznapi okok állnak a tünetek mögött, nem muszáj azonnal orvoshoz fordulni. Ezekben az esetekben sokat segíthetnek a görcsoldók, bár ezek csak akkor ajánlottak, ha tudjuk, mi a gond. A deréktájra helyezett meleg párna vagy melegvizes palack is sokat segíthet, ugyanis ellazítja a görcsölő izmokat. A maximális hatáshoz keressük meg a legkényelmesebb testhelyzetet, és igyekezzünk pihenni, amennyiben megtehetjük!
Az otthoni módszerek ugyanazok, ezekhez bátran nyúlhatunk. Amennyiben erősek vagy szokatlanok a tünetek, mihamarabb keressük fel kezelőorvosunkat!
„Miért csikar a hasam, mitől görcsöl a gyomrom?” – ezekre a kérdésekre van, hogy egyszerű a válasz. Ha például eszünkbe jut, hogy olyan ételt fogyasztottunk, ami korábban már okozott gondot, jó eséllyel megvan a probléma forrása. Ezzel együtt rengeteg oka lehet a tüneteknek. Amennyiben erős vagy szokatlan a fájdalom, forduljunk orvoshoz!