„Megállapítottuk, hogy az emberek csak nagyon minimális mértékben maradnak fertőzőek négy nappal a szimptómák jelentkezése után, ezért számukra már biztonsággal javasolható a visszatérés a normális életbe: nyugodtan visszamehetnek a munkahelyükre vagy iskolájukba” – nyilatkozta Anne Cori, a párizsi Pierre és Marie Curie Egyetem kutatója, a tanulmány szerzője.
Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy a kutatók becslései szerint átlagosan 1-8 napig tart a fertőző periódus, míg az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) szakértői úgy vélték, hogy az emberek a tünetek jelentkezése után 5-7 napon keresztül maradnak fertőzőek.
Mivel azonban virtuálisan lehetetlen pontosan megállapítani egy emberről, hogy milyen hosszú ideig képes megfertőzni másokat, ezért Cori kizárólag saját megfigyeléseire alapozva készítette el tanulmányát. A kutatás során olyan laboratóriumi kísérletek adatait használta fel, melyekben influenzás páciensek vettek részt. A résztvevők fertőzöttségi szintjét az orrukban található vírusok mennyisége alapján határozták meg, majd egy speciális matematikai modell segítségével a kutatók szimulálni tudták a betegség terjedését.
A tanulmány arra is rávilágít, hogy a betegség terjedésének megakadályozása érdekében érdemes minél korábban elszigetelni magunkat az emberektől, amint elkezdjük magunkon észrevenni az influenza tüneteit. A kutatók szerint a legjobb forgatókönyv esetén egy fertőzött ember akár 50 százalékkal is lecsökkentheti a további fertőzések kialakulását, amennyiben a szimptómák jelentkezését követő 16 órán belül kezelteti vagy izolálja magát.
A tanulmány teljes terjedelmében az Epidemics című orvosi szakfolyóiratban jelent meg.
forrás: Medipress