Egy 2006-os tanulmány szerint, mely Alzheimer-kóros, valamint enyhe kognitív problémákkal küzdők esetében vizsgálta a kókuszolaj agyra gyakorolt hatását, a benne megtalálható trigliceridek javulást eredményeznek.
További pozitívuma a kókuszolajnak, hogy kiválóan alkalmazható fejtetű kiirtására, de a sebgyógyítás területén is bizonyított már. Elősegíti a hámosodást, így égési sérülések gyógyításakor is eredménnyel használható.
Gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatása mellett gombás fertőzések kezelésekor is hatékony, ami főként azért fontos, mert egyre több gombafaj válik rezisztenssé a hagyományos gyógyszerekre. A kókuszolajat tartalmazó kókusztej fekélyek gyógyításakor bizonyította hatékonyságát, mely a benne levő kókuszolajnak is köszönhető.
A vérben megtalálható „rossz” és „jó”, azaz az LDL- és a HDL-koleszterin aránya is kedvezően alakul a kókuszolaj rendszeres fogyasztásával, s az alapanyag elősegíti a jobb emésztést és a hatékonyabb felszívódást is. A csontok egészségének megőrzése mellett fényvédő hatása miatt is érdemes a kókuszolajat választani, hiszen eredményesen használható a bőrt károsító UV-sugarak elleni védekezésben.
A terméket gyógynövényboltokban szerezhetjük be; küllemét tekintve fehér, krémszerű állaggal bír, ám hűtőben tartva megkeményedik.
forrás: https://xn--fogykra-o0a8d.info/