A futószemölcs, más néven lapos szemölcs (latinul: verruca plana) egy gyakori, jóindulatú bőrkeményedés, amelyet a HPV vírusok bizonyos törzsei okoznak. Általában a gyerekeket és serdülőket érinti, de kompromittált immunrendszer esetén idősebb korban is előfordulhat. Kezeléséhez általában orvosi segítségre van szükség.
A futószemölcs a szemölcsök egyik gyakori típusa, amelynek kialakulásáért a HPV (humán papilloma vírus) bizonyos törzsei felelősek (HPV 3,10,28, 49). A vírusok a sérült bőrfelszínen át a bőr hámsejtjeibe jutnak, ahol elszaporodva szemölcsöket okoznak. A kórokozó átadásához sajnos elég a sima bőrkontaktus is, főleg, ha a bőr felszíne sérült (horzsolások, karcolások, vágások stb.). A vírusok felületeken, tárgyakon, ruhadarabokon is megtapadhatnak, innen is bekerülhetnek a szervezetbe.
A kialakulásáért felelős HPV-vírusokat az egészséges immunrendszer semlegesíteni szokta, gyerekekben és serdülőkben azonban még nem működik kellően hatékonyan, így fennáll a fertőzés kockázata. Ugyanez igaz azoknál az idősebb személyeknél, akiknek valamely okból kifolyólag (AIDS, kemoterápia, krónikus betegségek stb.) gyenge az immunrendszere.
A futószemölcs jellegzetessége, hogy nagyon könnyen terjed a megfertőzőtt bőrfelszínen, így gyorsan megsokszorozódhat a szemölcsök száma mind a kezdeti fertőzés helyén, mind a test többi részén. Nem szabad nyomogatni, kapargatni, mert ezzel is csak a továbbterjedést segítjük! A szemünk érintését szintén kerüljük el, mert a HPV vírusos eredetű kötőhártya-gyulladást is okozhat.
A futószemölcs a test bármely részén kialakulhat. A leggyakoribb előfordulási helye az arc, a nyak, a csukló vagy a térd, de máshol is megjelenhet. Gyerekeknél tipikusan az arcon alakul ki. Mind férfiak, mind nők esetén gyakori, hogy a borotvált, szőrtelenített területeken jelennek meg a jól látható vírusos szemölcsök.
A futószemölcs általában csoportosan fordul elő, gyakori, hogy egyszerre több tucat apró szemölcsöt találunk egymás mellett. A futószemölcsök a többi szemölcshöz képest kisebbek (2-5 mm), laposabbak és egyenletesebb felszínűek. Színük a beteg bőrszínének függvényében a világos pirosastól a sötétbarnáig terjedhet. Van, hogy a bőrrel megegyező színűek, de világosabbak vagy sötétebbek is lehetnek.
A futószemölcsöt van, hogy relatíve későn ismerik fel. Ennek az az oka, hogy ezek a fájdalommentes bőrkeményedések természetes színüknek köszönhetően könnyen összekeverhetőek a szeplőkkel, illetve a napozás nyomán megjelenő pigmentfoltokkal.
Amint bőrgyógyászhoz fordulunk vele, az orvos gyorsan azonosítja a problémát. A futószemölcs kezelése többféle módszerrel történhet, a fertőzés időtartama pedig nagyon változó: van, akinél magától elmúlnak a szemölcsök, másoknál hosszú évekig kell kezelni őket.
A futószemölcs eltávolítása során számos terápiás opció közül választhat a bőrgyógyász:
Nem érdemes bőrgyógyász felkeresése nélkül otthon nekiállni a kezelésnek, mert könnyen lehet, hogy csak azt érjük el, hogy még tovább terjed a vírus. A futószemölcs kezelése házilag tehát csak orvosi ajánlásra, az általa megadott készítményekkel történjen!
A futószemölcs kialakulása sajnos nehezen megelőzhető. Az általános higiéniai szabályok segíthetnek: mossunk gyakran kezet, és uszodákban, nyilvános fürdőkben használjunk saját papucsot, törülközőt. Amennyiben gyermekünket akarjuk megvédeni ettől a kellemetlen problémától, javasoljunk neki ugyanezt!
A már kialakult fertőzés esetén is tehetünk a futószemölcs ellen: megakadályozhatjuk az újrafertőződést, illetve hogy a velünk egy háztartásban élő családtagok is megfertőződjenek. Ezért a kezelés alatt és után mindenki használjon külön törülközőt!