A másik oldalon azonban az is igaz, hogy a mindennapok kutyás szokásai által biztosan sokkal többet leszünk levegőn, többet sétálunk, futunk az átlagnál, a stresszkezelésnek egy semmi máshoz nem hasonlítható változatát kapjuk, a ragaszkodás, a feltétlen szeretet mindig jót tesz az önbizalmunknak. Ha van kutyánk, akkor ezt mind tudjuk. Ha nincs, de szeretnénk, akkor lenne még néhány dolog, amit érdemes tudni.
A kutyatartás felelősséggel jár. Nemcsak egy plusz lakó lesz az otthonunkban, hanem egy érző lény, akit folyamatosan gondozni kell, etetni, időnként orvoshoz vinni. A kutyamentők, menhelyek oly sokszor hangsúlyozzák, hogy a kutyás élet már a kiválasztásnál kezdődik: olyan kutyát kell választanunk, akit be tudunk illeszteni az életmódunkba, aki tényleg passzol hozzánk. Tehát aki nem tud, vagy nem szeret sokat mozogni, ne válasszon egy pörgős kölyökkutyát, ne fogadjunk a lakásba egy hiperaktív nagytestű kutyát, ha nem tudjuk eleget futtatni. Ne divathóbortok alapján válasszunk, – mostanában nagyon elterjedtek például a mopszok, francia bulldogok – nézzünk utána a fajtára jellemző habitusnak, fajtabetegségeknek, ne csak a külső alapján ítéljünk.
Ezen túl fontos utánanézni annak, hogy honnan szerezzük be a kutyust: ha fajtatisztát szeretnénk, akkor csak tenyésztőtől vagy fajtamentő szervezettől ajánlott családtagot választani – ne támogassuk a szaporítókat, csak azért mert spórolnánk kicsit, pláne hogy végül majd a többszörösét kelljen fizetnünk egészségügyi problémáktól szenvedő, szaporítótól származó kutyusra. Ha pedig örökbefogadunk, – ami egy külön szuper érzés – mindenképpen konzultáljunk előtte járatos szervezetekkel, hiszen készséggel, szakértelemmel segítenek nekünk választani, elmondják a szükséges tudnivalókat és bármikor rendelkezésre állnak, mert nagyon fontos számukra, hogy befogadott kutyusaik szerető, gondoskodó gazdához kerüljenek.
Forrás: Marie Claire