Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Felejtsük el a híreket

Módosítva: 2/8/2012 Szerző: Dogossy katalin 3 perc Csak szólok...
Február van. Sötét, hideg és végtelen. Üres zsebünk, rosszkedvünk hónapja. Válságunk hava. Tél van és gazdasági válság. Tán nincs is olyan ember az országban, akinek ne az járna a fejében, hogy mi lesz velünk? Beszélnünk kell hát a válságról. Nem is a gazdaságiról, hanem a lelkiről. A mások által gerjesztett félelmeinkről.

Van egy nagyon rossz szokásom. Hírfüggő vagyok. Reggel, alighogy kinyitom a szemem, bekapcsolom a rádiót, benyomom a számítógépet, megiszom a kávét. Mire a kádból előkászálódok, mindent tudok a valutaválság állásáról, a forint árfolyamáról, az IMF-tárgyalásokról, sztrájkokról, széndioxid-mérgezésekről, lakástüzekről. Tudok az ázsiai árvizekről, dél-amerikai földrengésről, amerikai szennyezőanyag kibocsátásáról, a jegesmedvék pusztulásáról és az új vírusokról.

Választhatok, melyik miatt szeretnék szorongani.

Jó ez?

Dehogy.

Aztán beülök az autóba, elindulok. Természetesen bekapcsolom a rádiót, hogy megtudjam, melyik útvonalon miért nem lehet előrejutni, hol van dugó, útfelbontás, sávlezárás, karambol, trafipax. S már kezdhetek is szorongani, amiért majd elkések. Onnan, ahová éppen megyek.

Van ennek értelme?

Nincs.

Aztán megérkezem a munkahelyemre, ahol megtudom az összes pletykát a vállalat helyzetéről, a tervezett elbocsátásokról: a jóízű találgatásokat a munkahelyek összevonásáról, a mindig jól értesültek helyzetértékelését. S már indul is a menetrendszerű gyomorfájás, a szorongás.

Aligha vagyok így egyedül ezzel.

Kérdés, hogy miért csináljuk ezt? Miért hallgatjuk meg a rossz híreket, az ijesztgetéseket, fenyegetéseket. Tán szeretünk szorongani?

Azt gondolom, hogy nem. Talán csak úgy érezzük, ha tudunk valamiről, akkor felkészülhetünk, s kevésbé lesz rossz a rossz.

Így van ez valóban?

Aligha. Éppen ellenkezőleg. Józan eszünkkel pontosan tudjuk, hogy fölösleges minden apró részletet megismernünk olyasmiről, amire nincsen befolyásunk. S befolyásunk valójában oly kevés dologra van. Ugyan, miért kell tudnunk a sárlavináról, amely falvakat, embereket, állatokat temetett maga alá valahol egy távoli országban? Egy olyan vidéken, amelyet a térképen meg se találnánk. Mi végre aggódjunk az amerikai bankhelyzet miatt, ha nem mi idéztük elő, és nem is mi fogjuk megoldani? Miért izgatjuk jó előre magunkat a nyugdíjkassza hiánya miatt, akkor, amikor még beláthatatlanul messze van nyugdíjba vonulásunk időpontja? Nem lenne okosabb azzal törődni, ami korlátozott képességeinkkel uralható?

Persze, hogy okosabb lenne.

Csakhogy a világ ellenünk dolgozik. A hírgyáraknak élniük kell, a bulvársajtónak is gyártania kell a napi betevő borzalmat. Nekünk meg szinte kötelességünk szorongani.

Lehet, hogy ha tudnánk, milyen rosszat teszünk magunknak, be sem kapcsolnánk a rádiót?

Lehet, hogy ha jobban ismernénk szervezetünkben zajló folyamatokat, meg se hallgatnánk pletykás kolléganőnket?

Bizony, lehet.

A sok rossz hír, a fenyegetettség érzése ugyanis élettanilag káros. A pszichoneuroimmun-rendszeren keresztül először csupán testi, lelki működési zavarokat, idővel azonban betegségeket okoz. Miként a pozitív gondolkodás az agyban ugyanolyan biokémiai folyamatokat indít el, mint egy szorongásoldó vagy nyugtató pirula. A negatív éppoly rosszat tesz, mint a cigi, a drog vagy az alkohol. Ma már pontosan tudjuk, hogy számos betegség kialakulásában játszanak szerepet a lélek és az immunrendszer kapcsolatának zavarai. Közülük a legismertebbek az allergiák, az autoimmun betegségek és a rák.

Na tessék, én is beszálltam az ijesztgetők táborába. Pedig nem akartam. Ellenkezőleg. Azt szeretném bizonyítani, hogy az ember rendelkezik olyan védekező mechanizmusokkal, amelyeknek segítségével képes útját állni a tartósan negatív behatásoknak.

Ennek első lépéseként elhatározhatja, hogy nem törődik a médiából ömlő rossz hírekkel. Be sem kapcsolja a rádiót.

Második lépésként leteszi az autóját, és biciklire ül vagy gyalog jár.

Harmadikként pedig elfogadja, hogy az életben vannak jobb s rosszabb időszakok.

Valamikor ez természetes volt. Az emberek tudták, hogy az élet küzdelem, hogy a politika, a történelem, a gazdaság, a természet beleszól az életükbe, s a boldogság egy ritka, múlékony dolog. Nevezték a rosszat balsorsnak, veszteségnek, szomorúságnak, és úgy tekintettek rá, mint ami megoldandó, vagy amivel együtt kell élni. Nem gondolták úgy, hogy boldogságra születtek. Éppen ellenkezőleg, a földet siralomvölgynek hitték. Olykor az is volt. S néha az ma is.

Csak a modern fogyasztói társadalom ígéri azt, hogy mindenre van megoldás. Ha megveszed a löttyöt, amitől kitisztulsz, s egészséges leszel. A tápszert, amitől, ha óránként bekapod, kigyógyulsz a rákból; a befektetést, ami őrzi pénzed értékét; a hitelt, amelynek segítségével neked is olyan szép autód lesz, mint a szomszédnak. A krémet, amely eltünteti a ráncaidat. A gépet, ami negyed óra alatt egyheti nehéz edzés izommunkáját, a drága iskolát, mely a nevelést végzi el helyetted. Nincs szükség küzdelemre, fáradságra, fájdalomra, lemondásra. Csak bogyókra, krémekre meg kommunikációra.

Ezt sugallja nekünk a világ. Mi pedig elhisszük. Megvesszük, magunkra kenjük, bekapkodjuk, mégsem vagyunk boldogok.

Nincs mit tenni?

Van, nagyon is. Csak egységes recept nincs.

Mert ahányféle az ember, annyiféle a szorongásoktól való szabadulás technikája.

A folytonos stresszben élő ember számára a relaxációs módszerek: az autogén tréning, a jóga, a meditáció a legmegfelelőbbek. A koncentrációs zavarokkal küzdő, feledékeny embernek az agykontroll ajánlható. Az akaratgyenge, bizonytalan személyiséget a különböző harcművészeti iskolák edzik legsikeresebben. Az örömtelenség ellen a tánc vagy a zenés tornák a legmegfelelőbbek.

S ha minderre nincs kedvünk, időnk?

Akkor se hagyjuk mások által gerjesztett félelmekkel sokkolni magunkat.

Felejtsük el a rossz híreket.

Hisz nemsokára vége van a télnek