A fájdalom jeleit felismerő és azokat rögtön fel is számoló implantátumot fejlesztettek ki a New York-i Egyetem tudósai. A találmány a zárthurkú agy-gép interfészek halmazát gazdagítja. Az ilyen típusú eszközöket korábbi tesztek folyamán például epilepsziás rohamok detektálására és kezelésére használták – ez az első alkalom, hogy a bennük rejlő potenciált immár a fájdalomcsillapítás területén is felmérik.
A tanulmányban bemutatott kísérleti eszköz két agyi régióval kapcsolódik össze. A mechanizmus úgy működik, hogy miután a fájdalomjeleket egy, az agy elülső kérgébe ültetett elektródatömb észleli és dekódolja, egy optogenetikai rendszer a prefrontális kéreg régiójában lévő sejteket fájdalomcsillapításra stimulálja. Mindezzel tulajdonképpen a fájdalmat immár csírájában elfojtó, valós idejű neurofeedback-ciklust hoz létre az implantátum.
Jing Wang, az új tanulmány vezető szerzője szerint a rendszer automatizált jellege csökkenti a túlhasználat kockázatát, mivel a fájdalom enyhítésének procedúrája a páciensek szándékától függetlenül kezdődik el. A rágcsálókon végzett tesztek alatt az implantátum a kínzó érzés megjelenését 80 százalékban tudta érzékelni.