Van aki egyediségük, mások olcsó áraik miatt kedvelik a second hand, vagy más néven turkálókat. Mi igaz azokból a hiedelmekből, hogy ezektől a ruháktól mindenféle betegséget el lehet kapni?
Hallott már a rühről? A Sarcoptes scabiei olyan nyolc lábú állat, mely a bőr alá beférkőzve gyulladást és viszketést okoz. Ezek megtalálhatóak a használt ruhák egy részében is. Szerencsére nem kell lemondani az egyedi megjelenésről, összegyűjtöttünk néhány tippet, melyek segítségével megelőzhető a nem kivánatos állatok behurcolása.
1. Válogassa meg hol vásárolA sötét pincében meghúzódó kis boltban magasabb lehet a páratartalom, és az összehajigált ruhák közt könnyen vándorolnak ezek az apró élősködök. A vállfára akasztott darabok esetén, ez a veszély kevésbé áll fenn.
2. Dugja el a ruhákatVásárlás után a legtöbbünk első útja a mosógéphez vezet. A vásárolt ruhákat egy nagy zsákba téve és azt két hétre eltéve, az állatkák éhen halnak. Persze ki bírja ki két hétig a frissen megszerzett ruhadarabok nélkül?
3. Mindent a mosógépbeA ruhákat rejtő szatyrokat érdemes azonnal a mosókonyhába vagy a fürdőszobába. A ruhákat ha lehet magas hőfokon kell mosni és ha van szárítógép akkor szárítani is. A déli verőfényre kiteregetett ruhákat a nap is fertőtleníti, és még természetes is.
4. Ha mégis legyőzték a kis élősködők1. Ha valahol viszket a bőre, vagy felhólyagosodott, akkor irány az orvos. Manapság viszonylag gyorsan ki lehet irtani ezeket az élősködőket, bár ez nem jelenti azt, hogy másnapra elmúlik a viszketés. És mivel a rüh sajnos fertőző betegség, ezért szükség lehet a családtagok kezelésére is.