Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Egy lépéssel az influenza előtt

Módosítva: 2/27/2014 2 perc köhögésLázVédőoltásInfluenza Összes cikk
Sokak örömére komolyabb mínuszok nélkül vészeltük át a téli hónapok nagy részét. Ám a fagy hiánya a természetben károkat okoz, emellett pedig a baktériumok és vírusok terjedésének is kedvez, így egyre nő a náthás és influenzás megbetegedések száma.

Ha fáj a torkunk vagy bedugul az orrunk, sokszor nem szentelünk nagyobb figyelmet a kellemetlen tüneteknek. Ez nátha esetén nem is okoz gondot, hiszen néhány napos otthoni pihenéssel és házi praktikákkal enyhíthetjük a panaszokat, azonban ha a fentiekhez magas láz, végtagfájdalom és fejfájás is társul, akkor mindenképp érdemes szakorvoshoz fordulni. A tünetek ugyanis influenzára utalhatnak, amely, ha nem kezeljük megfelelően, komoly szövődményeket is okozhat.

„Sokan úgy gondolják, ha megfáztak, azaz náthásak, nem szükséges az otthoni pihenés. Pedig a náthát is vírusok okozzák, amelyek főként cseppfertőzéssel fertőznek, a levegőben terjednek, vagy különböző használati tárgyakon találhatóak. Ezért, ha betegek vagyunk, mindenképp érdemes néhány napot otthon töltenünk annak érdekében, hogy minél hamarabb meggyógyuljunk, és ne fertőzzünk meg másokat. Ám ha hirtelen felszökik a lázunk, levertnek érezzük magunkat és izomfájdalom jelentkezik, akkor előfordulhat, hogy influenzavírussal fertőződtünk meg. Ebben az esetben érdemes a háziorvoshoz fordulni, aki az alapos kivizsgálás után eldönti, hogy milyen további kezelésre van szükség” – monda dr. Nagy Judit belgyógyász és foglalkozás-egészségügyi szakorvos, a Budai Egészségközpont orvosigazgatója.

Ahogy minden más betegség, az influenza is megelőzhető, vagy legalábbis elérhetjük, hogy enyhébb tünetekkel vészeljük át a megbetegedést. A megelőzés egyik módja, ha a járvány időszakában kerüljük a zsúfolt, zárt helyeket. Naponta többször mossunk kezet, főleg, ha tömegközlekedéssel utazunk, vagy ha olyan közösségben vagyunk, ahol többen is megbetegedtek. A másik módszer a helyes táplálkozás. Naponta fogyasszunk nyers zöldséget és gyümölcsöt, amelyek vitamintartalma hozzájárulhat az immunrendszer erősítéséhez. A savanyú káposztának és a sütőtöknek például rendkívül magas a C-vitamin-tartalma, ráadásul többféleképpen elkészíthetők, amely változatos táplálkozást biztosít. A téli hidegben sem szabad elhanyagolni a sportolást, amely nem csak az állóképességünket javítja, de az egész napos ülőmunka után átmozgatja a testünket, és a hangulatunkra is pozitív hatással van.

Sokan előnyben részesítik az influenza elleni védőoltást. Aki emellett a védekezési módszer mellett dönt, annak nem árt időben felkészülnie. Az oltás által okozott védettség kialakulásához ugyanis két-három hétre is szükség lehet, így nem elég akkor beadatni, amikor már tombol a járvány. Ráadásul egy nátha vagy egyéb megbetegedés is nehezítheti az oltóanyag beadását, így nem érdemes megvárni a fertőzés elterjedését. Bizonyos személyeknél kifejezetten indokolt a védőoltás beadása, például 60 év felettieknél, kórházi dolgozóknál, kisgyermekeknél 6 hónapos kor után a gyermekeknek készült vakcinával, vagy olyan személyeknél, akik munkájuk miatt nagyobb közösséggel érintkeznek.


Forrás: www.budaiegeszsegkozpont.hu

Sokak örömére komolyabb mínuszok nélkül vészeltük át a téli hónapok nagy részét. Ám a fagy hiánya a természetben károkat okoz, emellett pedig a baktériumok és vírusok terjedésének is kedvez, így egyre nő a náthás és influenzás megbetegedések száma.