Takarítás. Legtöbbünk számára a szükséges rossz, meg kell csinálni, de kinek van hozzá kedve? A tisztitószerek a jó hatás elérése érdekében, számos veszélyes összetevőt tartalmaznak. Érdemes elgondolkodni, szükség van-e rájuk, vagy ki lehet-e váltani őket természetes anyagokkal. Ma van a takarítás világnapja.
Habár a gazdsági válság a háztartási tisztítószerek piacát is érintette,- mint az a Nielsen piackutató intézet adataiból kiderül - 2009-ben így is összesen 20 milliárd forintot költöttünk különböző tisztítószerekre.
A gyártók folyamatosan ontják a takarítást újra és újra forradalmasítani hivatott termékeket, így az utóbbi években a tisztaságra vágyó fogyasztó eszköztára többek között előre nedvesített felmosórongyokkal, eldobható WC tisztító rendszerrel, és persze évről évre a tavalyinál is sokkal gyorsabban, erősebben, jobban tisztító szerekkel bővült.
Ha lakásunkat környezet- és egészségbaráttá kívánjuk tenni, használjunk minél kevesebb szintetikus vegyi anyagot. A tisztítószer kiválasztásánál a két legfontosabb alapelv: a víz alapú tisztítószerek, festékek, lakkok stb. használata oldószer alapúak helyett, illetve szerves anyagok használata esetén a növényi eredetűek választása a kőolajipari származékokkal szemben.
{Rrb4efvPpPE}
Ez utóbbiak az élővízbe kerülve jóval lassabban bomlanak le, mint a növényi származékok. Néhány közönséges, de hasonlóan hatásos konyhai alapanyaggal kiválthatjuk ezek legtöbbjét. A hypo vagy más szintetikus fertőtlenítők helyett, használjunk természetes savakat: ecetet, citromot. A klórozott hatóanyagokat és foszfátokat tartalmazó edénytisztító szerek kiváló alternatívája a konyhasó és a szódabikarbóna. Ugyancsak edények súrolására az egyik leghatékonyabb környezetbarát módszer a dörzsiszivacs és a kézi erő.
További környezetbarát takarítási tippekhez
kattintson!