Istenek nektárja a méz

Szerző: Z.Zs.
Mézescsupor, Micimackó, lépesméz, mézesmadzag...Nem is ismerek olyan embert aki nem szereti a mézet. Az külön jó hír, hogy a méz finom és egészséges is. Használható hangyacsapdaként, arcpakolásként, vagy belsőleg gyógyítóként. A mézes pálinkáról már nem is beszélve.

A mézet-mily meglepő-évezredek óta ismerik és használják az emberek. Kedvelték a görök, a sumérek és az egyiptomiak is. A germánok egyenesen életelixírnek kiáltották ki. A középkorban is kedvelt volt, egy sor betegség ellen bevetették, ahogy teszik ezt ma is.

Miből áll a méz?

Cukorból. Ha ez így nem lenne elég, akkor hozzá lehet tenni, hogy szőlő és gyümölcscukor keveréke alkotja. Sajnos 10 deka méz 325 kcal-t tartalmaz, tehát túlzott fogyasztása nem ajánlott.

A méz kizárólag természetes összetevőkből áll ( kivéve, ha néhanap antibiotikum maradványokat találnak benne), ezidáig 180 -féle hatóanyag került a kutatók szeme elé. A vitamintartalma viszonylag csekély, ásványi anyagból és nyomelemből viszont sokat tartalmaz. A vitaminok közül A-, B1-, B2-, B6-, C-, G-, H-vitamin, az ásványi anyagok közül pedig kálium, foszfor, réz, nátrium, vas, kén található meg benne.

A méz nyugtatja az idegrendszert, ápolja a bőrt, megküzd a baktériumokkal, és rengeteg energiát tartalmaz.

A méz alapanyaga a nektár, mely a növények virágjában található meg. Erre gyűlnek a méhek, akiknek a segítsége nélkül nem juthatnánk hozzá a mézhez.

A méh az összegyűjtött mézet a kaptárba viszi, ahol a munkásméhek besűrítik, és a kész anyagot viasszal bezárják.

Ekkor jön a méhész, aki pergetéssel kinyeri a mézet a kaptárból. A méz a hófehér színtől egészen a feketéig terjed, attól függően milyen növényt használtak a méhek. A méz íze régióként változik, tehát nem lesz ugyanolyan a Szabolcsban gyűjtött akácméz, mint a szlovák akácméz. A legismertebb tipusok a vegyes virág, az akác és a repce, de országonként találhatunk különleges mézeket. Érdemes megkóstolni a medvehagyma vagy az erdei mézet, melynek egészen sötét a színe, és érdekes aromája van.

Attól függően, hogy milyen problémával küzdünk, más-más méz javasolt fogyasztásra. Érdemes megkérdezni a méhészeket, ők jól ismerik a mézeket.

Mákos mézes elixir

Hozzávalók:
25 dkg mák
10 dkg méz

25 dkg mákot le kell darálni, kevés vizet kell hozzáadni, és annyi mézzel édesíteni, amennyitől kellemesen édes lesz.  Ezt össze kell forralni, de éppen csak az első "puttyanásig", mert különben a mák megkeseredik.  Az elkészített mákot, ami tulajdonképpen olyan, mint a bejgli töltelék, be kell tenni egy befőttesüvegbe, és hűtőben tartani.

Napi egy kanállal ajánlott fogyasztani belőle. Kálcium tartalma révén az osteoporozis megelőzésében segít, míg vastartalma révén a vérszegényeknek jelenthet megoldást. A méz emelett az immunrendszerre is hatással van, elősegíti a munkáját.

Propoliszos pálinka

Ez a házilag elkészíthető pálinka rendelkezik a propolisz minden jó tulajdonságával, sokkal finomabb azonban, mint a tinktúra változat. Ha elkészíti, minden reggel ezzel a "gyógyszerrel" indíthatja a napot. Lássuk a receptet:

Hozzávalók:

1 liter házi törköly pálinka

200 g propolisz (apró darabokra reszelve)

3-4 evőkanál akácméz (elhagyható)

Elkészítése:

A pálinkát a propolisszal 40-50 C-ra melegítve elkevergetjük, amíg a propolisz feloldódik a pálinkában. Ezután – lehetőleg sötét – üvegbe töljük a keveréket és sötét helyen tároljuk. Minden nap rázogassuk a keveréket, minimum 1 hónapig (inkább 2 hónap javasolt). Ezután sűrű szűrőn, v. gézlapon átszűrjük. Az így kapott propoliszos pálinkánkat higítsuk 2-3 dl törköly pálinkával és izlés szerint pár kanál akác mézzel is ízesíthetjük.

A készítéshez olyan edényt használjunk, amit nem sajnálunk, mert a propolisz erősen színez.

Forrás: www.mezabc.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!