Sejtjeink a legbonyolultabb útvesztőből is kijutnak
A sejtek tájékozódásának hátterében a kemotaxis áll, ez röviden összefoglalva a különböző vegyi anyagok, molekulák jelenlétének vagy hiányának érzékelésén alapuló mozgás. A spermiumok ennek köszönhetően találják meg a petesejtet, a fehérvérsejtek pedig a fertőzés helyét.
Egy friss tanulmányban a szakértők azt tesztelték, hogy az amőbák a kemotaxis segítségével képesek-e eligazodni a világ egyik legismertebb útvesztőjében. A szakértők az angliai Hampton Court-palota sövénylabirintusának miniatűr változatát hozták létre, de egyéb, összetettségükben változatos útvesztőket is megalkottak.
Robert Insall, a csapat tagja és a Glasgow-i Egyetem munkatársa szerint az amőbák rendkívül hatékonynak bizonyultak, még a sarkokon is képesek „átlátni”, így kerülve el a zsákutcákat. A szakértő hozzátette, az egysejtűek az előttük található vegyületek alapján pontosan érzékelik, merre kell tovább haladniuk.
A kísérletben a csapat a sejtnavigáció egy speciális formáját, az öngenerált kemotaxist vizsgálta. A folyamat lényege, hogy a sejtek igyekeznek a vonzó anyagokat nagyobb koncentrációban tartalmazó területek felé mozogni – jelen esetben adenozin-monofoszfátot használtak. Az amőbák dolgát nehezítette, hogy útvesztőkben kellett megtalálniuk a számukra legkedvezőbb helyeket.
A csapat először számítógépes szimulációkkal tesztelte a sejtek mozgását, utóbb azonban a valóságban is megfigyelték a jelenséget. Összesen mintegy száz mikroszkopikus labirintust építettek, ehhez szilíciumchipekbe véstek rovátkákat, majd folyadékkal töltötték fel őket. Az útvesztők változatos bonyolultságúak voltak. A labirintusokba ezt követően engedték be a Dictyostelium discoideum amőbafaj képviselőit, melyek nehézségtől függően 30-120 perc alatt teljesítették a feladatot. A kutatók úgy vélik, hogy egyéb sejtek is hasonlóan hatékonyak lehetnek.
Forrás: ng.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Különleges bolygórendszerre bukkantak
- A kamaszok is nehezen élik meg a karanténidőszakot
- Hagyjuk-e sírni a babát?
- Megfejtették a galápagosi élővilág gazdagságának titkát
- Tényleg öröklődnek a fogászati problémák?
- Mi a betegjogi képviselők szerepe?
- A rákos sejtek képesek hibernálódni a kemoterápia alatt
- Kerítések keserítik meg a vándorló állatok életét
- Erősebbek a mellékhatások a második Pfizer-vakcina után
- Minden beutazónak karanténba kell vonulnia Angliában
- Egy macskaparazita is felelős lehet az agydaganatért
- Ausztria továbbra is zárva marad
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el