Cukor vagy édesítő?

2010. 09. 24.
Szerző: Schmelzer Tekla
A cukor felelős a fogaink romlásáért és az elhízásért, mégis nap mint nap használjuk. Ha lemondunk róla, és fájó szívvel cukor nélkül isszuk kedvenc kávénkat akkor is megtalál. A legtöbb feldolgozott élelmiszerben ugyanis jelen van, főleg ízfokozóként.  Összegyűjtöttük a legismertebb édesítőszereket.
„ Az amerikaiak minden évben 165 fontnyi( 75 kg!) hozzáadott cukrot fogyasztanak el, és a cukorpótlók egyre nagyobb népszerűséget nyernek, amik egyébként tízszer olyan édesek, mint a hagyományos cukor" – állitja Frances Langerman – Roth, a Feed the Belly című köny szerője és a The Carb Lovers Diet ( Szénhidrát rajongók diétája) társszerzője.

De vajon az olyan édesítők, mint a méz, vagy a kukoricaszirup egészségesebbek, mint a hagyományos cukor? Hogy könnyebb legyen eldönteni, íme az igazság 10 gyakori édesítőszerről

Szacharóz

Ismertebb nevén: hagyományos cukor

Megtalálható: a természetben gyümölcsökben ,süteményekben adalékként, lekvárokban, salátaöntetekben

Az igazság: A szacharóz energiát ad, de igazi tápértéke nincs. 2003-ban egy nemzetközi tudósokból álló csoport kimutatta, hogy, a hozzáadott cukroknak az étrendünk körülbelül 10%-át kéne csak kitenniük. 2009-ben viszont az Ameircan Heart Assosiacion még merészebb kijelentést tett, miszerint a nőknek nem ajánlott 6 teáskanálnál (26 gramm) a férfiaknak pedig 9 teáskanálnál ( 37.5 gramm) több cukor fogyasztaniuk.

Aceszulfám – kálium

Ismertebb nevén: Sunett, Sweet One ( édesítőszerek)

Kalóriatartalom: 0

Megtalálható: üdítőkben, rágógumikban, mélyhűtött édességekben

Az igazság: ezt a tápérték nélküli édesítőszert elsőként engedélyezte az Élelmiszer -és Gyógyszerellenőrző hivatal 1988-ban, és eddig ez a szer tartja a rekordot, mivel eddig semmiféle probléma nem merült fel vele kapcsolatban. Habár a Hoescht Gyár, a szer gyártója végzett néhány állatkísérletet, ami azt mutatta ki, hogy a gyártmány kapcsolatban állhat a rák kialakulásával ( bár az állatkísérletek nem mindig modellezik tökéletesen azt, hogy a tesztelt anyag miként is hathat az emberi szerveztre)

1996-ban a Center For Science In The Public Interest (CSPI) kérte az FDA – t, hogy végezzen alaposabb teszteket, de végül úgy tűnik, hogy nem merültek fel hibák a szerrel kapcsolatban

Agave nektár

Kalóriatartalom: 20 kalória / teáskanál

Megtalálható: müzlikben, joghurt, tea

Az igazság: a nektár az agavé kaktusz nedve, az íze és a kinézete pedig pont olyan mint a mézé.

Nem tartalmaz annyi antioxidánst, mint a méz, de a kalóriatartalmuk megegyező. Az agave édesebb, mint a cukor, így a kívánt íz eléréséhez kevesebbet kell használni, mint a hagyományos cukorból.

Több fruktózt tartalmaz, mint a finomított cukor, és egy új tanulmány kimutatta, hogy lassabban emeli a vércukorszintet, de nagyobb eséllyel csökkenti az inzulinérzékenységet.

Aszpartám

Ismertebb nevén: Equal, Nutra Sweet

Kalóriatartalom: 0

Megtalálható: innivalók, rágógumik, köhögéscsillapító cukorkák

Az igazság: Mint az egyik legtöbbet vizsgált édesítőt, az aszpartámot is megvádolták már azzal, hogy a túlsúlytól kezdve a rákig számos betegségért felelős.

Mióta 1981 – ben az FDA engedélyezte, a kutatások nem találtak meggyőző bizonyítékot a káros hatásairól, az Egészségügyi Világszervezet és az Amerikai Dietetikusok Szövetsége pedig úgy nyilatkozott, hogy az aszpartám mértékkel való fogyasztása nem jelenet veszélyt.

A CSPI viszont máshogy vélekedik, és az aszpartámnak a legalacsonyabb helyezést adta az édesítőszerek közül. Azok, akik fenilketonúriában szenvednek –ami egy öröklődő genetikai betegség – nem árt kerülniük.

Magas fruktóztartalmú kukoricaszirup

Kalóriatartalom: 17 kalória / teáskanál

Megtalaláható: szénsavas üdítők, desszertek, müzlik

Az igazság: ez a heves viták középpontjában álló édesítő a feldolgozott kukoricaszirupból kivont fruktózt és glükózt tartalmazza

Olcsóbb, mint szacharóz, és jobban tartósítja a csomagolt ételeket, mint az üdítőket, a müzliket és joghurtokat.

Néhány tanulmány azt mutatta ki, hogy a magas fruktóztartalmú kukoricasziruppal édesített ételek jobban felelősek az elhízásért, mások viszont azt állítják, hogy nem ártalmas az egészségre. A legjobb, ha mértékkel fogyasztjuk.

Méz

Kalóriatartalom: 21 kalória/ teáskanál

Megtalálható: müzlik, sütemények, teák

Az igazság: a méz nyomokban vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz, a kísérletek pedig azt bizonyították, hogy nem emeli olyan gyorsan a vércukorszintet, mint más édesítők.

( A szervezetnek sokkal jobb, ha evés után a vércukorszint lassan emelkedik és utána állandó marad, mintha ugrásszerűen nőne meg majd zuhanna a vércukorszintünk.)

A méz sok pozitív hatása ellenére is tartalmaz kalóriát és ugyanolyan keveset ajánlott belőle fogyasztani, mint más édesítőkből.

Neotám

Kalóriatartalom: 0

Megtalálható: italokban, tejtermékekben, puddingokban, gyümölcslevekben

Az igazság: a legújabb termék a piacon, az FDA 2002-ben engedélyezte

Körülbelül hét – vagy tizenháromezerszer édesebb, mint a finomított cukor, attól függően, hogy mennyit használunk belőle. A neotámot ugyanaz a cég állítja elő, amely az aszpartámot is gyártja.

A neotám az egyetlen tápértékkel nem rendelkező édesítő, ami megkapta a CSPI jóváhagyását, viszont csak ritkán használják a mindennapi termékekben.

Rebiana/Sztevia

Más néven: Truvia, Pure Via

Kalóriatartalom: 0

Megtalálható: Diétás italokban, joghurtokban, de külön termékként is kapható

Az igazság: A sztivia növéynből kinyert anyag, a rebiana mesterséges édesítők természetes alternatívájaként is ismert.

Habár a nyers sztívia anyagait az FDA nem engedélyezte, a feldolgozott sztíviatremékek mint a Truvia elnyerték az FDA hivatalosan is biztonságosnak nyilvánította 2008-ban.

Néhány toxikológus levelet írt az FDA-nek, hogy a kísérletek, amiket a sztíviával végeztek kimutatták, hogy az édesítő mutációkat okozhat a DNS- ben és arra kérték a hivatalt, hogy tesztelje alaposabban a terméket. Amíg a további tesztek eredményeit nyilvánosságra hozzák, nem árt óvatosnak lenni a Truvia fogyasztásával.

Szacharin

Más néven: Sweet N' Low

Kalóriatartalom: 0

Megtalálható: az 1970-e években végzett patkánykísérletek kapcsolatot találtak a szacharinfogyasztás és a hólyagrák között, viszont későbbi tanulmányok kimutatták, hogy a szer csak patkányoknál okoz rákot és kevés a bizonyíték arra, hogy az embereknél is előfordulhat. A szacharint 2000-ben levették az Amerikai Nemzeti Toxiklógia Társaság Rákkeltő Anyagok listájáról és visszavonták a figyelmeztetést.

A CSPI a kerülendő anyagok listájára tette, nehogy a veszélyességi címke eltávolítása az édesítő nagymértékű fogyasztását eredményezze.

Szukralóz

Más néven: Splenda

Kalóriatartalom: 0 (egy teáskanálnyi adagnál)

Megtalálható: gyümölcsitalok, gyümölcskonzervek, szirupok

Az igazság: a szukralózt az FDA 1998 –ban engedélyezte, habár egy tanulmány azt mutatta ki, hogy az édesítő gyengítheti az immunrendszert, de az ezt követő tanulmányok nem igazolták ezt az állítást.

A CSPI biztonságosnak nyilvánította, és több tanulmány kimutatta, hogy nem rákkeltő. Az édesítő az egyik a néhány hőre nem érzékeny anyag közül, így sütésnél is használható, és kalóriamentességének köszönhetően fogyókúrázók és cukorbetegek is fogyaszthatják.

Cukor – alkoholok

Más néven: szorbitol, xylitol, mannitol

Kalóriatartalom: 10 / teáskanál

Az igazság: a cukor- alkoholok nem tápértékmentesek – egy grammjuk 2.6 kalóriát tartalmaz- viszont nem okoznak fogromlást, mint a finomított cukor.

Habár kevésbé édesek és kalóriadúsak, mint más cukrok, nagy mennyiségű fogyasztásuk (főleg a mannitol) puffadást és hasmenést okozhat. Gyakran használják őket a cukormentesnek feltüntetett termékeknél, mivel kevesebb szénhidrátot tartalmaznak, mint a finomított cukor. Viszont valamennyis szénhidrátot ezek is tartalmaznak, tehát nagymértékű fogyasztásuk esetén ezek is növelik a vércukorszintet.

A tudósok a cukor – alkoholok mérsékelt fogyasztását ajánlják, és azt, hogy a szénhidrátértékek felével számoljunk esetükben, ugyanis a cukoralkoholoknak csak a  felét tudjuk megemészteni.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!