Új felfedezés a terhességi toxémia kimutatásában
A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című folyóiratban publikált tanulmány szerint az FKBPL és CD44 biomarkerek felfedezése segítheti a betegség kezelésének fejlesztését is. A Sydney-i Műszaki Egyetem kutatója, Lana McClements szerint a két biológiai jelzőanyag segítségével a terhesség korai és késői szakaszában is diagnosztizálható a terhességi mérgezés, valamint kimutatható az előfordulási kockázata az „egyébként teljesen egészségesnek tűnő nőknél”.
A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című folyóiratban publikált tanulmány szerint az FKBPL és CD44 biomarkerek felfedezése segítheti a betegség kezelésének fejlesztését is. A Sydney-i Műszaki Egyetem kutatója, Lana McClements szerint a két biológiai jelzőanyag segítségével a terhesség korai és késői szakaszában is diagnosztizálható a terhességi mérgezés, valamint kimutatható az előfordulási kockázata az „egyébként teljesen egészségesnek tűnő nőknél".
A terhességi toxémia vagy preeklampszia hirtelen jelentkezhet a várandósság második felében, súlyos egészségi problémákat okozva a kismamánál és a magzatnál egyaránt. Növeli a kockázatát az olyan élethosszig tartó krónikus betegségek kialakulásának, mint a diabétesz és a szívbetegség. A terhességi toxémia magas vérnyomást és szervi elégtelenséget okozhat a kismamáknál, koraszülést vagy akár halva születést eredményezve.
McClements szerint betegségnek két fő típusa van: a 34. hét előtt kialakuló (korai), és a 34. hét után jelentkező (késői) preeklampszia. A szakember szerint a jelenlegi szűrések és ellenőrző vizsgálatok döntő többsége a korai terhességi toxémiára koncentrál, amely az összes eset mindössze 10-15 százalékát teszi ki, míg a késői preeklampszia kevés figyelmet kap.
A kutatók szerint az újonnan azonosított két biomarker különösen hasznos a késői terhességi toxémia diagnosztizálásában, a második és harmadik trimeszter között, amely időszak jelenleg híján van a megbízható biomarkereknek.
McClements szerint a felfedezés segítheti a korai diagnosztizálást, a súlyos terhességi toxémia és az esetleges komplikációk megelőzését, valamint betekintést adhat a betegség mechanizmusába.
A kutató szerint továbbá a diagnózis felállításában játszott szerepük mellett az FKBPL és CD44 biomarkerek a gyógyszeres kezelések és sejtterápiák célpontjaivá is válhatnak.
Forrás: MTI
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Mi okozhatja a kiújuló arcüreggyulladást?
- Mit tehetünk, ha túlsúlyos a gyerek?
- Bőrbetegségtől szenvednek a delfinek a klímaváltozás miatt
- Növényvédők segíthetik az antibiotikum-rezisztencia elleni harcot
- A koronavírusos eseteknél tovább tart a tüdőgyulladás
- Vércukorszintmérő fülbevalót fejlesztettek ki
- Izrael előjogokat biztosít azoknak, akiket már beoltottak
- Több száz programmal várják a diákokat Semmelweis Egyetemen
- Egyre több helyen lesz nagy a szárazság
- Ausztriában felvilágosító kampány indul a védőoltásokról
- Ön is kávéfüggő?
- Kínában kutatják a vírus eredetét a WHO szakértői
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el