A te ruháid vajon gyerekek készítették?
Szerencsére egyre több a tudatos ruhavásárló, és azok is, akik hosszabb, vagy rövidebb időre leállnak a ruhavásárlással. Mindez nem véletlen, hiszen az olcsó ruhák a legdrágábbak, csak az árat a gyártó ország élővilága és a ruhákat előállító dolgozók fizetnek meg.
2013. április 24-én 1134 ember vesztette életét a bangladesi ruhagyár, a Rana Plaza összeomlásakor. A dolgozók elmondása szerint be voltak zárva a rossz állapotban lévő épületbe, így esélyük sem volt elhagyni azt. A tragédia fogyasztók ezreinek szemét nyitotta fel világszerte. Ennek hatására készült a True Cost c. dokumentumfilm is, amely elénk tárja a sokkoló valóságot, és rengeteg embert indított el a tudatosabb ruha (nem)vásárlás irányába.
Szerintünk a legkörnyezetbarátabb termék az, amelyet le sem gyártottak, de azt is valljuk, hogy ha mégis valamit vásárolunk, akkor a vásárlásunkkal szavazunk egy márkára, cégre, és a termékhez kapcsolódó gyártási folyamat jó vagy rossz gyakorlatára.
A ruhákon az alábbi ökocímkék segítenek a ruha anyagával kapcsolatosan információhoz jutni:
Oeko-tex standard 100: garantálja, hogy a minősített textil nem tartalmaz mérgező vegyszereket.
Organic content standard 100: A termék 95-100% bio termesztésű alapanyagot tartalmaz, amely a termesztéssel foglalkozók és a ruha viselője számára is sokkal egészségesebb. A minősítésért egy külső cég felel.
GOTS: Az ökológiai textilgyártás legrangosabb és legszigorúbb nemzetközi szabványrendszere. Az organikus gyapot termesztése és feldolgozása is mérgező vegyi anyagok nélkül történik. Az egész ellátási lánc - a nyersanyagok betakarításától a környezetileg és társadalmilag felelős gyártáson át a címkézésig - környezettudatos, szociális és fair trade alapelveknek megfelelően működik.
Miért fontos ez? Egyrészt a ruha testünk nagy felületével érintkezik, és a méreganyagok bőrön keresztül könnyedén beszívódhatnak, főleg, ha a hámréteg meggyengült; másrészt a vegyi növényvédelem nagyon jellemző például a pamut előállításakor, és nagy terhet ró a környezetre.
A ruha előállításának körülményeivel a következő ökocímkék foglalkoznak:
Fair Wear: Tanúsítja, hogy a munkaválllalók korrekt munkakörülmények között dolgoznak, elfogadható bérezésért, valamint jogukban áll szakszervezetet alapítani és tüntetni a fizetésemelésért.
WRAP: A genfi emberjogi egyezmények betartását garantálja a munkahelyen, ezt rendszeresen ellenőrzi. Meghatározza a munkaválllalók minimum életkorát, és egyéb emberi jogok betartatását követeli meg. Tiltja a faji, nemi, vallási alapú megkülönböztetést, lehetőséget kínál, hogy a bántalmazást, visszaélést, a dolgozók jelenthessék.
Forrás: ZÖLDBOLT
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
- Lékai-Kiss Ramóna – A mértékletesség a kulcsszó
- Alvás közben is figyelnek ránk a kutyák
- Boldogság ősszel
- Szilva – Az őszi szezon egyik slágergyümölcse
- A terhességi diabétesz korai kimutatására alkalmas módszert fejlesztettek
- Ezek a gyógynövények a legjobbak a kamaszok bőrére
- Közösségben tanul az immunrendszer
- Támpontok iskolakezdéshez
- Korunk népbetegsége: az önbizalomhiány
- Ecet a lakásban: 13+1 tipp, mire használjuk
- A nőkért és a tudományért
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!