Dobjuk fel az üvegeket!
2010. 07. 29.
A nyár egyik nagy bűvészmutatványa (fakanállal a fortyogó üst mellett): elraktározni a napfényt a hideg téli napokra. A házi készítésű befőttek, lekvárok, szörpök segítenek visszaidézni a nyár melegét és a gyümölcsök friss ízét egész éven át.

Jó tanácsok
Ha rászánod magad a befőzésre, folyamatosan gyűjtsd a szép üvegeket.
Mielőtt eltennéd, mosd alaposan tisztára, távolítsd el a címkéket róluk, szárítsd meg, és fedővel a tetejükön tárold – így sok munkát megspórolsz magadnak nyárra.
Ha nincs kerted, de garantáltan friss gyümölcsöt szeretnél, nézz körül a „Szedd magad" portákon! Jó levegőn friss gyümölcsöt szedhetsz olcsón, és degeszre tömheted magad, nem kell a végén a mérlegre állni!
Ha rászánod magad a befőzésre, folyamatosan gyűjtsd a szép üvegeket.
Mielőtt eltennéd, mosd alaposan tisztára, távolítsd el a címkéket róluk, szárítsd meg, és fedővel a tetejükön tárold – így sok munkát megspórolsz magadnak nyárra.
Ha nincs kerted, de garantáltan friss gyümölcsöt szeretnél, nézz körül a „Szedd magad" portákon! Jó levegőn friss gyümölcsöt szedhetsz olcsón, és degeszre tömheted magad, nem kell a végén a mérlegre állni!
Két fontos tartozék: a fedő és a címke

A befőttesüveg másik éke a szép címke, melynek stílusát a tető borításához igazíthatjuk.
A jó címke nem csak díszít, de fontos adatokat hordoz: érdemes feltüntetni rajta, mi van az üvegben, melyik évben készült, és honnan származik a gyümölcs, esetleg azt is, hogy cukorral, mézzel vagy édesítőszerrel tettük el.
Papírboltban kapható A/4-es méretű öntapadós lap, erre szoktam írni vagy nyomtatni a kis emlékeztetőket.
Anyagmaradék és kézzel rajzolt címke

Régi kedvenc kinőtt ruhácskát szabdaltam fel a befőttek kedvéért. A fedő átmérőjénél 6-8 centivel nagyobb négyzeteket vágtam ki belőle. Szegés helyett a széleket – mivel műszálas anyagról van szó – gyertyával óvatosan körbeégettem, így mosható, és többször felhasználható lesz a kis fedőborító.
Nem bántam meg, hogy nem vacakoltam köralak kivágásával: a négyzetes forma szép ívesen borítja a befőttesüvegek tetejét.
Idén kislányom csodálatos címkéket rajzolt az elkészült meggyes üvegekhez. Ezeket színes nyomtatóval sokszorosítottam, hogy minden üvegre jusson.
Itt letöltheted a varázslatos címkéket.
Régi terítők és nyomtatott címkék

Ezek a darabok szorgos kezek nem kevés munkájával jöttek létre, hogy porcelán nippek álljanak rajtuk a vitrinben, vagy a vizeskancsót terítsék le velük.
Ha pénztárcám engedi, beszerzek belőlük néhányat, és a vitrin helyett a befőzésnél hasznosítom őket, ugyanis rövid idő alatt a világ legszebben dekorált befőttjei és lekvárjai készülhetnek a segítségükkel.
Nem kell mást tenni, mint egy vékony szalagot körbebújtatni a horgolt terítő szélén: a lyukak eleve adják magukat a horgolás mintájában. A szalag segítségével húzzuk össze a borítást az üveg méretére, és kössünk csinos kis masnit a végére.
A csipkés tető alá kézírást imitáló betűkkel nyomtattam ki a befőttesüvegekre a címkéket. Te is készíthetsz ilyet magadnak!
Filcmaradék és üvegfestés

Mivel maradék filcanyagot használunk az üveg díszítéséhez, megspórolhatjuk az anyagszegés idejét és fáradalmait, ami befőzés idején nem kis szó! A filcre fektetett fedőt rajzold körbe, és vágj ki egy 3-4 centivel nagyobb sugarú kört (elég megsaccolni, semmi baj nem történik, ha nem lesz szabályos a borítás). A fedő szélétől kb. másfél centire lyukaszd körbe az anyagot (páros számú lyukkal), és fűzz bele szalagot.
Meggyről lévén szó, bordó filcből vágj ki két 5 centis kört, férceld körbe, tömd ki, és varrd a lyukakon átbújtatott zöld szalag két végére őket. Amikor a fedőre kerül a filcborítás, és masnira kötjük a szalagot, egy pár meggy fog virítani az üvegen.
A lekvár feliratát vékony, arany színű lakkfilccel rajzoltam az üvegre, de használhatsz üvegfestéket is. Radírnak tarts kéznél egy benzines vattakorongot, és bátran nekiláthatsz a dekoráláshoz.
Az üvegek díszbe öltöztetéséről részleteket itt olvashatsz!
A meggy tartósításához itt találsz ötleteket!
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Mennyivel zöldebb a távmunka?
- Maradandó változásokat okozhatnak a traumák az ember agyában
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
- Lékai-Kiss Ramóna – A mértékletesség a kulcsszó
- Alvás közben is figyelnek ránk a kutyák
- Boldogság ősszel
- Szilva – Az őszi szezon egyik slágergyümölcse
- A terhességi diabétesz korai kimutatására alkalmas módszert fejlesztettek
- Ezek a gyógynövények a legjobbak a kamaszok bőrére
- Közösségben tanul az immunrendszer
- Támpontok iskolakezdéshez
- Korunk népbetegsége: az önbizalomhiány
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!