Fánkkészítéskor ügyelni kell arra, hogy a helyiség, amelyben dolgozunk, egyenletesen meleg, és huzatmentes legyen. Az alapanyagokat és eszközöket már néhány órával korábban készítsük ki az asztalra, hogy szobahőmérsékletűek legyenek. A kezünk se legyen hideg!
Ne bánjuk, hogy sok tojásfehérje marad: a fehérjéket jól lehet mélyhűteni, és később felhasználhatjuk pl. habcsóktorta vagy sajtgolyó készítésére.
Rumot azért keverjünk a fánk tésztájába, mert így kevesebb olajat szív magába.
A megkelt tésztát a sodrófával alig érintsük, csak simítsuk, ne lapítsuk. A legjobb, ha kézzel széthúzzuk a tésztát. Így nem esik össze, és levegős marad.
Nagyságra nézve szabály az, hogy a vizespohár nyílását elfödje. Ennél kisebbnek nem illik lennie, viszont kötelező az aranysárga szín és a szabályos gömbölyded forma.
Ha nagy a család szaggassuk kisebbre a tésztát, így kiadósabb lesz.
A sütést mindig az először kiszaggatott darabokkal kezdjük.
A fánksütés sarkalatos pontja az olaj hőmérsékletének megválasztása, ugyanis elég melegnek kell lennie ahhoz, hogy a beletett tészta azonnal elkezdjen sülni, viszont ha túlságosan forró, a fánkok sötétbarnák lesznek, meg is keményedik a külsejük, egyszóval nem lesznek szépek.
Sütéskor a megkelt fánk felső része kerüljön alulra. Így sütés közben a másik fele is meg tud kelni, ezáltal lyukacsosabb, könnyebb lesz a tésztája.
Annak érdekében, hogy szalagos legyen, az egyik felét fedő alatt süssük, majd átforgatás után fedő nélkül süssük tovább. A fedőre azért van szükség, mert a visszatartott gőz hiányában kiszárad és berepedezik a teteje.
Annyi fánkot helyezzünk az edénybe, amennyi kényelmesen elfér benne, hogy elegendő hely legyen a növekedésre.
A fánkot soha nem szabad magára hagyni!
Ajánlatos a kisült fánkot steril papírtörölközőre kiszedni, amely a felesleges zsiradékot felszívja.
Ne rakjuk őket egymásra, mert befüllednek.
A fánk frissen a legfinomabb!
Előre ne cukrozzuk meg, mert a cukor megolvad rajta, és elázik tőle a fánk.
A farsangi fánkot két villával illik fogyasztani, nem szabad késsel vágni, csak mintegy tépni a két villa segítségével.
A kihűlt fánkot fóliával takarjuk le, és hűvös helyen tároljuk.
Hűtőszekrénybe nem szabad betenni, mert megkeményedik.
Másnap a tetejét kissé megvizezve, grillsütőben felfrissíthetjük.
Hagyományos farsangi szalagos fánk
Ezt a receptet szoktam használni: kórházban lábadozva tanultam a mindig vidám Katitól, akinek megígértem, hogy ha egyszer nyilvánosságra hozom receptjét, feltétlenül megemlítem a nevét.
Elkészítés:
Hozzávalók
40 dkg finomliszt
5 dkg vaj
8 dkg kristálycukor
1 vaníliás cukor
1 (bio)citrom reszelt héja
2 dl tej
2 dkg élesztő
2 tojás sárgája
2 kupica rum
olaj vagy zsír a sütéshez
Az élesztőt langyos, cukros tejben felfuttatom.
A lisztet a vajjal elmorzsolom, kicsit megsózom, kristálycukrot, vaníliáscukrot és reszelt citromhéjat adok hozzá. A felfuttatott élesztőt a két tojás sárgájával együtt hozzákeverem a liszthez.
Az egészet addig verem fakanállal, míg "hólyagos" nem lesz a tészta, és el nem válik az edény falától. Erre általában 20 percet szánnak a szakácskönyvek, én maximum 10 percig bírom. Dagasztógéppel kevesebb idő is elég.
Az erőteljes keverés vége felé a rumot is a tésztához adom. A tésztát lefedve, meleg helyen duplájára kelesztem.
Kilisztezett deszkán lisztes kézzel ujjnyi vastagságúra húzogatom a megkelt tésztát. Lisztbe mártogatott fánkszaggatóval vagy vékony falú üvegpohárral kiszaggatom. A maradékot összegyúrom és újra kinyújtom, szaggatom. Fél óráig meleg helyen, konyharuhával letakarva pihentetem a kiszaggatott fánkokat.
A fánkokat nem túl forró (kb. 170 ºC-os) olajban úgy sütöm ki, hogy a deszkán feküdt aljuk kerüljön felülre. Fedő alatt sütöm, mikor az aljuk megpirul (2-3 perc), akkor megfordítom őket, és fedő nélkül sütöm tovább szép aranybarnára (1-2 perc). Porcukorral megszórva, kis rummal meglocsolt, meglangyosított, házi sárgabaracklekvárral szoktam tálalni.
Fánk sütőben sütve
Rengeteg fánkreceptet olvastam végig, és azt hiszem, egyetlen közös vonásuk volt: mind zsírban, olajban sültek. Íme, egy kivétel, melyre nagy örömömre bukkantam: sütőben készülő fánk. Az ízében minden benne van, ami a fánkban finom, ráadásul hiányzik a gyomorégető –telítő zsiradék, úgyhogy kettős öröm megkóstolni. Bevallom, elnéztem kicsit az eredeti receptet, több folyékony anyagot kevertem a tésztába. Végső kétségbeesésemben fagyikanállal pöttyentettem a tepsire a masszát, de így lett lágy és finom, máskor is így csinálom!
Hozzávalók:
1/2 kg liszt
2 tojás sárgája
1 egész tojás
5 dkg olvasztott vaj + egy kevés a kenéshez
12 dkg cukor
csipetnyi só
4 dl langyos tej
3 dkg élesztő
Elkészítés:
Az élesztőt langyos, cukros tejben felfuttattam.
A lisztet, cukrot, sót, citromhéjat összekevertem egy tálban.
Hozzáöntöttem a felfuttatott élesztőt, a tojásokat és az olvasztott vajat, és az egészet jól kikevertem fakanállal. A tésztát lefedve, meleg helyen kb. 40 perc alatt duplájára kelesztettem.
A megkelt tésztát újra átkevertem, és (jobb híján) fagyikanállal gombócokat szedtem a sütőpapírral kibélelt tepsire.
Letakartam és vártam 20 percet, hogy megnőjenek. Közben bemelegítettem a sütőt 190 ºC-ra. Mielőtt betoltam a sütőbe a fánkokat, megkentem a tetejüket olvasztott vajjal. 20-30 perc alatt szép aranybarnára sültek. A hagyományos fánkhoz hasonlóan ezt az adagot is porcukorral megszórva, kis rummal meglocsolt, meglangyosított, házi sárgabaracklekvárral tálaltam.