Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Kiút a dohányzából - ez lehet legjobb leszokási módszer

Módosítva: 4/26/2010 3 perc DohányzásLélekKérdezze meg kezelőorvosát!Összes cikk
Selymes Orsolya fiatal pszichológusnő, aki 6 évvel ezelőtt saját magán kezdett el kísérletezni, hogy megoldást találjon cigifüggőségére. Ma már több mint félszáz embert szabadított ki a dohányzás fogságából, módszerének titkáról kérdeztük.

 

Mikor kezdett el foglalkozni a nikotin függőséggel?
Körülbelül 6 éve kezdtem el a leszokás pszichológiai módszerét kutatni, még dohányosként, magamon kísérletezve. 13 évig voltam masszív dohányos. Több módszerrel is próbáltam leszokni, de véglegesen sosem sikerült. Aztán elolvastam egy leszokást segítő könyvet, amely ugyan nem segített a cigitől teljesen megszabadulni, de a szemléletét alapul véve kidolgoztam a saját módszeremet, amit függőségoldásnak kereszteltem el. Ezzel már sikerült egy életre megszabadulni a cigarettától.

Mitől más az ön módszere, mint a többieké?

Alapvetően egy új pszichológiai eljárást dolgoztam ki, melynek segítségével bárki könnyedén és fájdalommentesen megszabadul a függőségétől. Mindezt úgy, hogy egy 10 órás csoporttréningen vesz részt, és amikor kijön a rendelőmből, már nem akar rágyújtani többé. Nem hízik el, nem néz újabb szenvedély után, hanem euforikusan éli meg a leszokását.

Ez a „módszer” még kísérleti stádiumban van, vagy elfogadott, a klinikai gyakorlatba is beépíthető módszerként elismert?

Bár már túl vagyunk a szó szerint vett kísérleti stádiumon, a kutatásmódszertan, amivel dolgozom, folyamatos visszakövetést, és folytatólagosan szisztematikus megfigyelések végzését írja elő. Ez azt jelenti, hogy mind a dohányzásra vonatkozó elméleti keret, mind a csoportokban használt gyakorlati megoldások rugalmasan fejlődnek.

A módszer szakmai köröknek szóló leírása folyamatban van, időközben más függőségekre vonatkozó kutatások is elindultak, szeretném, ha a módszerem idővel a klinikumba is beépülő, akkreditált terápiás rendszerré növekedne, amit a dohányosoknak segítséget nyújtó szakemberek elsajátíthatnának, és a kliensek javára, minőségbiztosított módon használhatnának.

Mi történik egy ilyen tréningen, elmesélné egy kissé részletesebben?

 

 

 


Általában 8-10 emberrel foglalkozom egyszerre. A dohányosok 10 óra alatt bejárnak velem egy utat, amelynek végén leteszik a cigit. Vannak különböző szemléltető eszközeim és a leszokás útját segítő ábrák, például a cigikocka. Óránként kimegyünk rágyújtani, megbeszéljük a dohányzással kapcsolatos élményeinket, feloldom a bennük lévő feszültséget és félelmeket.

 


Miért kell óránként rágyújtani a tréningen: ez nem épp a leszokásról szól?

Azért, mert a dohányosnak a leszokáshoz is szüksége van a cigarettára. Ha nem dohányozhat, akkor ideges lesz, és traumaként éli meg a 10 órás foglalkozást vagy a leszokást.

Az orvosok szerint a dohányzás kémiai, biológiai függőséget is okoz, ugyanis hozzászokik a szervezet a nikotinhoz, megvonása esetén elvonási tüneteket produkál. Ezzel mit lehet kezdeni?

A hagyományos leszokási eljárások arra épülnek, hogy a dohányzást egyedül kell legyőzni, itt viszont egy csoport közös erővel teszi le a cigarettát, ami nagyon fontos pszichés tényező, hiszen a cigire sem egyedül szokunk rá, hanem társaságban. A tapasztalataim azt mutatják, hogy a test nikotinfüggőségét is fel lehet oldani kizárólag pszichológiai módszerekkel. A foglalkozásokon végigvesszük azokat az élethelyzeteket, amikor az elvonási tünetek jelentkezhetnek, és felkészülünk arra, hogyan kell ezeket majd kezelni. A tréning után pedig nem szükséges tapasz vagy rágó alkalmazása.

Mi a helyzet azokkal, akiknek a függősége súlyos, és régóta sokat dohányoznak?

 

 

 

 

Meglepőnek hangzik talán, de az eddigi tapasztalatok alapján a láncdohányosokat a legkönnyebb leszoktatni. Egy masszív dohányosnak ugyanis a dohányzással kapcsolatban már nincs annyi illúziója. A legnehezebb dolgom valószínűleg egy tinivel lenne, aki épp most kezdett el pöfékelni, és számára még varázslatos, új dolgot jelent cigizni.

Azt szoktam mondani, hogy aki az első szál cigarettáját már több mint egy éve szívta el, azt nehézség nélkül le tudom szoktatni. A módszer kísérleti fázisában eddig több mint félszáz embert sikerült leszoktatnom, és csak néhányuknak volt szüksége a tréning után egy második beszélgetésre is.

Sokan, akik leszoktak, elhíznak – vagy valamilyen más szenvedélyt találnak maguknak. Erről milyen tapasztalatok vannak?

A dohányzásról való leszokást általában akaraterő kérdésének tartják, pedig a megfelelő módszerrel nem az. Ha valaki fegyelmezi magát, és megállja – akár évtizedekre – hogy ne gyújtson rá, az derék dolog, de a cigaretta utáni vágyat nem tudja elhessegetni, és valójában soha nem szokik le. Ilyenkor jön az elhízás, a sóvárgás és az új függőségekre találás. Az én módszeremmel ilyen nincs, mert magát a függőséget szüntetjük meg.

Képes lenne ezzel a metódussal kezelni más káros szenvedélyekkel élőket is?

 

 

 

 

A módszer lényege a függőség oldása, de ez csak akkor működik, ha az előadó maga is megmerítkezett már az adott szenvedélyben. A kutatás részeként tervezem, hogy a jövőben nem csak a dohányosoknak, hanem más függőségekben szenvedőknek is indítok tréninget. Ám ahhoz, hogy őket hatékonyan tudjam kezelni, előbb alaposan meg kell ismernem a szenvedélyük tárgyát.

Tartja a kapcsolatot azokkal, akiket leszoktatott?

Persze! Ez a módszer egyik fontos eleme, az utánkövetés. Kicsit olyan az egész, mint egy klubtagság, hiszen rendszeresen összejövünk, és megbeszéljük, hogy kinek milyen örömei, élményei vannak a leszokás óta, milyen új dolgokat tapasztaltak meg, amióta nem dohányoznak. Az ilyen összejöveteleken sokan odajönnek és megölelnek, amiért megszabadultak a cigarettától, sőt, barátaiknak ajánlgatják a módszert. Lehet, hogy furcsán hangzik, de amikor valaki nálam járt és leszoktattam, úgy érzem, mintha megmentettem volna az életét.

 

 

 

 

Tények és számok
Név: Függőségoldás módszer
Eddigi összes résztvevő száma: 80 fő
Leszokási arány: 90 százalék
A tréning ára: 29 000 forint
Visszafizetési garancia: 3 hónap

 

 

Selymes Orsolya fiatal pszichológusnő, aki 6 évvel ezelőtt saját magán kezdett el kísérletezni, hogy megoldást találjon cigifüggőségére. Ma már több mint félszáz embert szabadított ki a dohányzás fogságából, módszerének titkáról kérdeztük.