A balkonládától az afrikai szavannákig
2015. 01. 26.
Színészből lett közgazdász, közgazdászból gasztrobotanikus, kutató. Domonyai Andrást leginkább a növényfajták ősei érdeklik: a vad zöldségek és ős-gyümölcsök, amelyekből a mai növények létrejöttek.

A Színművészetire nem vették fel, stúdiózott a Madáchban, próbálkozott itt-ott, de végül föladta a színészetet, és Pécsre ment közgazdaságtant tanulni.
Akkor alakult meg a Pécsi Egyetemi Színpad, szóval ősszel mégis a rivaldafényben találtam magam ismét. Jó csapat voltunk. Például Köles Feri tavaly Jászai-díjas lett. A Közgázra épphogy bejártam. Aztán Balikó Tamás leszerződtetett a Pécsi Nemzeti Színházhoz, ott dolgoztam hat évig. A Közgáz miatt kimentem Brüsszelbe kultúrgazdasági tanácsadó gyakornoknak. Ezt a színház nem nézte jó szemmel, és mivel egy ismerősöm vidékfejlesztéssel kezdett el foglalkozni, hát betársultam. A cél a vidék felélesztése volt, mi pedig rájöttünk, hogy a mezőgazdaság felélénkítésével lehet beindítani. Az nem út, hogy ugyanazt a piros paradicsomot termeli mindenki. Meg kellett újítani a konzervatív kis magyar gazdaságokat, ennek pedig az új fajták meghonosítása a kulcsa: ne 100 Ft legyen ugyanaz a paradicsom mindenütt a piacon, hanem legyenek különleges fajták, mondjuk 120 Ft-ért.
Egy ponton mégis kivált a közös cégből a saját útját járni. Mi érdekelte? A fajták és a termesztés lehetőségei a balkonládától az afrikai szavannáig. Szó szerint.

Aztán ölébe pottyant a lehetőség, hogy Afrikában kutathasson.
A Vodafone CSR (Corporate Social Responsibility, azaz vállalati társadalmi felelősségvállalás – a szerk.) alapítványa adta a támogatást. Én csak el akartam vetni valahol a tropikus, szubtropikus növénymagjaimat, felkerestem a céget, ők pedig azt mondták, hogy pont kell egy kertész Afrikába. Két hónap múlva már kint kapáltam az Egyenlítő alatt. Van egy Taita nevű magyar alapítvány Kenyában, ami egy árvaházat üzemeltet. Egy tanzániai apáca a vezetője, aki szerencsére hasonlóan gondolkodik, mint én. Valaha ő vezette be a banántermesztést a földjeiken, ami – meglepő, de – arrafelé újításnak számít. Amúgy Afrikában a fajtamegújítás ismeretlen fogalom, mindenki ugyanazt termeszti. Azon dolgoztunk, hogy az ott élők ne haljanak éhen. Kint több ezer cég igyekszik Afrika szegény országain segíteni, de fajtamegújítással nem foglalkoznak. Kevés valóban produktív szervezet létezik. Mi a fajtamegújítást a praktikus produktivitás irányába akartuk elvinni. Felkutattuk, hogy milyen növényfajták léteznek, amiket egy képzetlen helyi földműves is biztonsággal képes termeszteni. Kétszáz fajjal kísérleteztünk, húsz bizonyult jól teljesítőnek.
Ma már kitágult a vállalkozás profilja, a termesztéstől egészen az élelmezésig.

András idén szeptembertől ismét Burában dolgozik a Taita Alapítványnál. Az agrárprojektet vezeti a burai földeken, a bizalom és lelkesedés pedig egyre csak nő. Szeptember óta közös összefogással többek között egy 50 000 literes víztározót építettek, hogy öntözhessék a földeket és vízzel lássák el az árvaházat.

Kedvenc növénye nincs, pedig fajták ezreit ismeri.
Az ősfajok érdekelnek, hogy milyen növényekből jöttek létre a ma ismert fajok, és persze a kutatás. Természetesen ügyelünk arra is, hogy adott vidék ökológiájába ne szóljunk bele. Odafigyelünk, hogy olyan fajt ne honosítsunk meg, aminek az adott ökostruktúrában nincs meg a helye. Minden mindennel összefügg. A Föld energetikailag egy zárt rendszer, a lehetőségeknek határai vannak. Sokszor kell rossz és kevésbé rossz között választani. Például Afrikában, ha nem permetezel, nem lesz élelem. Ha permetezel, megölöd a pillangókat. Egyre több embert kell egyre nehezebb termelési körülmények között élelmezni. Ez egy hosszú távú gondolkodás, aminek csak évek múltán látszik meg az eredménye.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Komoly hatása van az alkoholnak az edzésed eredményére
- A tudomány is igazolta azt a trükköt, ami ráveszi a gyereket a rendrakásra
- Autizmus spektrumzavar diagnózisa mesterséges intelligencia segítségével
- Kapcsolatot találtak az alvási apnoe és az agyi elváltozások között
- Pikali Gerda: „Szeretnék egy kis nyomot hagyni a világban”
- Összefüggést találtak a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák között
- A dió egy csoda!
- Hatástalan lesz a fogamzásgátló, ha rosszul tároljuk
- A tenger kedvező egészségügyi hatása
- „Sokkolta a családot, amikor cukorbeteg lett a 9 hónapos kislányunk ”
- Hogyan csökkenthető a trombózis kockázata a várandósság során?
- Utazás, nyaralás babával – mire figyeljünk?
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!