Védekezés a felfázás ellen

Itt a tél, előkerültek a nagykabátok, sapkák, sálak. Kislány kora óta tudja minden nő, hogy ne üljön le hideg kőre, padra, mert megbetegszik – de vajon tényleg a hideg okozza a köztudatban felfázásként ismert panaszokat, vagy más áll a háttérben? Erről kérdeztük Dr. Bertalan Flóra háziorvost.

Valóban minden esetben a hideg okozza a hólyagfertőzést?

Nem, de az sem igaz, hogy egyáltalán nem okozhatja. Valójában nyáron sokkal többször fordul elő ilyen fertőzés, mint télen.

Ez meglepő – de mi az oka?

Egyrészt mert ilyenkor elővigyázatlanabbak vagyunk, másrészt mert többet járunk strandra, lengébben öltözünk. Két módon alakulhat ki a hólyag és a húgyutak gyulladásos betegsége: alulról történő megfázás, illetve bakteriális fertőzés útján. Az első esetben általában az okozza a bajt, ha otthon mezítláb járkálunk a hideg kövön, vagy a ha a szabadban nem öltözünk fel kellőképpen. A vizes fürdőruha is problémát okozhat, ha túl sok ideig marad rajtunk úszás, fürdés után. A bakteriális fertőzés leggyakrabban a végbél, illetve a hüvely tájékáról származó, a húgyutakat gyulladásba hozó kórokozók miatt alakul ki, az esetek túlnyomó többségében az E.coli baktérium felelős a megbetegedésért. Ritkább esetben vírusok vagy gombák is állhatnak a háttérben.

Milyen panaszokat észlelünk ilyenkor?

Hólyaghurut esetén a legelső panasz a gyakori vizelési inger, ami gyakran jár azzal, hogy bár érezzük a szükséget, egyáltalán nem vagy csak fájdalommal tudunk vizelni. A vizelet sötétté és csípős szagúvá válik. Súlyosabb fertőzés esetén fájdalmat érezhetünk a hólyagban, a kismedencében, vesetájékon vagy akár az egész alhasban. Szerintem sokszor az enyhébb panaszok veszélyesebbek, mert ilyenkor sokan hajlamosak semmit sem tenni. Pedig az enyhe gyulladást is kezelni kell, különben krónikussá válhat.

A férfiakat és a nőket egyformán érinti a problémakör?

 



Nem. Bár mindkét nem szenvedhet hólyaghuruttól, a nőknél ez sokkal-sokkal gyakoribb, legalább minden második nővel előfordul életében. Ez nagyrészt anatómiai felépítésünknek köszönhető, hiszen a végbél és a hüvely nyílása nagyon közel található a húgycsőhöz.

Okozhatják-e szexuális úton terjedő betegségek a hólyaghurutot?

Igen. Mint már említettem, a hüvely és a húgycső külső nyílása is igen közel helyezkedik el egymáshoz, így bármilyen kórokozó könnyen átjuthat egyik helyről a másikra. Ha ilyesmiről van szó, nagyon fontos, hogy a párok párhuzamosan kezeljék, kezeltessék magukat, mert könnyen kialakulhat ping-pong effektus, a felek oda-vissza fertőzik egymást és nem tudnak kilábalni a fertőzésből.

Milyen otthoni kezelésekhez, természetes gyógymódokhoz folyamodhatunk felfázás ellen?

Az első és legfontosabb, hogy rengeteg vizet, folyadékot igyunk, még ha úgy érezzük is, nem esne jól, mert csak még gyakoribb vizelési ingert okozna. A víz nagyon sokat segít, fokozza a vizelet áramlását, ezzel átmossa a vesét, a hólyagot és a húgycsövet. A vörösáfonyalé fogyasztása is nagyon hasznos lehet, rokonával, a tőzegáfonyával egyetemben antibakteriális, savasító és csökkenti a baktériumok megtapadási képességét a húgycső és a hólyag falán. Rengeteg gyógynövény segíthet a kezelésben: a medveszőlőlevél nagyon hatásos az E.coli ellen, a hidrasztiszgyökér számos közönséges baktérium ellen jó, a fokhagyma természetes antibiotikumként működik, a petrezselyem pedig remek vízhajtó.

Milyen ülőfürdőt, illetve borogatást használhatunk?

 

 



Régi módszer, de napjainkban is megállja a helyét a konyhasóval készített ülőfürdő. Arra figyeljünk, hogy viszonylag nagy mennyiségű sóra lesz szükségünk, körülbelül egy kilónyit szórjunk egy kád vízbe. Gyógynövényekből is készíthetünk ülőfürdőt, így például nagyon hatásos akut, fájdalmas gyulladások esetén a zsurlófű. A friss vagy szárított gyógynövényt áztassuk be 10-12 órára, majd használat előtt forraljuk fel és szűrjük le, így tudjuk a fürdővízbe keverni. Kamillás gőzölést is alkalmazhatunk. Ezt ugyanúgy kell csinálni, mint az arcgőzölést, csak megfelelő nagyságú műanyag edényt kell kerítenünk és arra ráülni. A gőz azért ne legyen túl forró! Forrázással petrezselyemlevélből is készíthetünk gőzfürdőt. Az alhasunkra tehetünk cickafarkfű-teából készített borogatást, de ugyanerre jó az összetört káposztalevél is. Hajában főtt krumplit összetörve és konyharuhába csavarva szintén remek meleg borogatást készíthetünk.

Milyen gyógyszeres kezelést tud nyújtani háziorvosunk?

A leggyakrabban antibiotikumot írunk fel. Akut, nem komplikált bakteriális hólyaghurutnál, mint említettem, a legvalószínűbb bűnös az E.coli, ami szerencsére szinte minden antibiotikumra érzékeny, így nem szükséges a kezelés előtt vizelettenyésztést végezni. Ha valamilyen egyéb körülmény indokolja – így krónikus gyulladás, terhesség, cukorbetegség –, a kezelés előtt a vizeletet ki kell tenyészteni, és az eredménynek megfelelő speciális antibiotikumot használni.

 

 



Mit tehetünk a hólyaghurut megelőzése érdekében?

Kerülni kell a vizelet pangását, tehát sok folyadékot kell fogyasztanunk minden nap. A lányoknál már pelenkázáskor, de később, felnőttként is fontos, hogy székletürítés után a törlés a megfelelő irányba, azaz hátrafelé történjen. Fehérneműből mindenképpen a pamutot javasolnám, kerüljük a műszálasat! Figyeljünk az öltözködésre: ne mászkáljunk mezítláb, védjük derekunkat, alhasunkat a megfázástól, a vizes fürdőruhát minél előbb vegyük le! Amennyiben egy mód van rá, ne tartogassuk a vizeletet, amint az inger jelentkezik, menjünk vécére!

 

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!