Tea ereink egészségéért

Szerző: Szimpatika
Véredényeink hosszúsága a testünkben 96 000 kilométert tesz ki. Ez a távolság kb. két és félszerese a Föld kerületének az Egyenlítőnél. Ekkora hosszúságú útról kell gondoskodnunk nap mint nap, hogy vérünk könnyen szállíthassa az oxigént egyes szerveinknek.

Az ereket belül vékony zsírréteg borítja, hogy a vér könnyen áramolhasson bennük. A túl sok vérzsír viszont szűkíti az ereket, akadályozza a vér útját, és súlyos betegségeket okozhat.

koleszterin létfontosságú vérzsír. A görög eredetű összetett szó előtagja, a „chole” epét jelent, a „szterin” pedig egy, a szteroidok csoportjába tartozó vegyület, mely szerves anyagokat tartalmaz.

A koleszterin minden sejtben megtalálható és minden sejtünk elő is állítja. Legnagyobb részét mi magunk termeljük, bár egyes ételek is tartalmaznak koleszterint.

Szervezetünknek a hormonok és a D-vitamin előállításához, valamint az emésztéshez van rá szüksége. Apró csomagocskákban „utazik” a koleszterin a vérünkben: a csomag kívül fehérjéből, belül lipidből, zsírból áll.

Két fajtája az LDL- (rossz) és a HDL- (jó) koleszterin. Előbbi az artériákban lerakódva érelmeszesedéshez vezet, utóbbi visszavezeti a koleszterint a májba, ahol az lebomlik. Ideális esetben a HDL 2 mmol/liter körül van, az LDL 3 alatt, az összkoleszterinszint pedig 5 alatt.

A koleszterin szintje magas lehet cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés és vesebetegségek esetén, de lehet genetikus eredetű is. Ilyenkor vagy a máj termel túl sok koleszterint, vagy hiányoznak azok a receptorok, melyek lebontják azt a májban.

Tüneteket, fájdalmat nem okoz, így sokan csak rutin vérvizsgálat során értesülnek róla. Minél magasabb az LDL szintje, annál nagyobb a kockázata a koszorúér-betegség kialakulásának, és minél magasabb a HDL szintje, annál kisebb ennek az esélye. Az artériákban kialakuló plakkok, melyek koleszterinből, zsírból, kalciumból és egyéb anyagokból állnak, eltömítik a véráram útját, így a szív nem jut elegendő oxigénhez és tápanyaghoz. Ha a plakk leválik és elindul az érben, agyvérzést, anginás rohamot, vagy akár szívinfarktust  is okozhat.

A koleszterinszint csökkentése lelassítja, redukálja vagy meg is állíthatja a plakkok kialakulását. Ezt zsírszegény, mediterrán típusú diétával, gyógyszerekkel és gyógynövényekkel is el lehet érni.

A legkiválóbb gyógynövények erre a célra a tyúkhúr (Stellaria media) és a veronika (Veronica officinalis, V. chamaedrys). A tyúkhúr kiváló zsíroldó tulajdonsággal rendelkezik, segíti az epetermelést, bontja a rossz koleszterint. (Szoptatás alatt nem ajánlott fogyasztani, mert a tejelválasztást is csökkenti). A veronika epehajtó, vértisztító, vérzsírcsökkentő hatású. Az agyi vérkeringést is javítja. A galagonya rugalmasan tartja az érfalakat, a cickafarkfű serkenti az epeváladék-termelést és szabályozza a máj funkcióit.

Ezekből a növényekből készül a Gyuri bácsi-féle Érbarát tea, melyet a vérzsírszint csökkentésre, az erek védelmére ajánlunk. Napi egy csészével kell inni belőle, szünet beiktatása nem szükséges.


Forrás: https://gyorgytea.hu/

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!