Az egész világot fenyegetik az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok
Az egész világot fenyegetik az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok. A halálos szuperbaktériumok még a legerősebb antibiotikumokra sem reagálnak, elterjedésük pedig már nem jóslat, hanem világszerte tapasztalható valóság. Bárkit, bármilyen életkorban, bármelyik országban elérhetnek az antibiotikumokra rezisztens baktériumok. A közegészségügyre komoly veszélyt jelentenek, a következmények „pusztítóak lesznek” – közölték a WHO szakemberei.
„Az antibiotikumok utáni kor felé tart a világ. A közönséges fertőzések és kisebb sérülések évtizedeken át gyógyíthatóak voltak, most azonban újra gyilkolhatnak” –jelentette ki Fukuda Keidzsi, a WHO egészségbiztonsági vezetőjének helyettese.
A WHO 114 ország adatait elemezte első jelentésében az antibiotikum-rezisztenciáról, és szakemberei azt találták, hogy a legerősebb antibiotikumoknak – az úgynevezett carbapenemek – ellenálló szuperbaktériumok már a világ minden régiójában megtalálhatók.
A gyógyszer-rezisztenciát az antibiotikumok helytelen és túlzott használata okozza, mely arra ösztönzi a kórokozókat, hogy új utakat keresve legyőzzék őket. Becslések szerint az egyik legismertebb szuperbaktérium, az MRSA számlájára írható évente mintegy 19 ezer amerikai és körülbelül ugyanennyi európai beteg halála – vagyis több, mint ahányan a HIV-fertőzés, AIDS következtében életüket vesztik.
A WHO szerint egyes országokban a gyógyszer-rezisztencia miatt a carbapenemek nem hatnak a közönséges, kórházban szerzett, Klebsiella pneumoniae baktérium okozta tüdőgyulladásos, véráramfertőzéses betegek felénél. Az újszülöttek és az intenzív osztályokon ápoltak fertőzéseire ugyanez igaz.
Fukuda azt írta közleményében, hogy ha nem tesznek komoly lépéseket a fertőzések megelőzésére és nem változtatják meg az antibiotikumok gyártásának, felírásának és használatának módját, a világ egyre többet veszít a globális közegészségügy javaiból, a következmények pedig pusztítóak lesznek.
Laura Piddock, az Antibiotic Action kampánycsoport igazgatója, a Birminghami Egyetem mikrobiológusa szerint a világnak erre a veszélyre is úgy kell reagálnia, ahogy az 1980-as években az AIDS terjedésére tette.
„A gyógyszer-rezisztencia legyőzéséhez politikai akaratra, minden érdekelt elkötelezettségére, kutatási és megfigyelési programok jelentős mértékű finanszírozására lesz szükség” – hangsúlyozta Piddock.
Forrás: MTI
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Kerüljük el a hiánybetegségeket a téli időszakban!
- Így lendülhetünk formába karácsonyra!
- Lételemünk a vas
- Gyógynövényekkel a férfiak ápoltságáért!
- Jó közérzet és életöröm cukorbetegen is
- Ezért fáj a fejünk a vörösbortól!
- Karnyújtásnyira az őshonos, természetes C-vitamin
- Petefészek fagyasztás a sikeres gyermekvállalásért!
- Félelmetes, letaglózó érzések fogságában
- Készüljünk fel tudatosan a téli bőrápolásra!
- Vecsei H. Miklós - Semmelweis Ignác megformálója
- A fény gyógyító ereje
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!