Asztma és várandósság

2014. 03. 07.
Szerző: Szimpatika
Az asztmás kismamák veszélyeztetik önmaguk és születendő gyermekük egészségét is azzal, ha téves feltételezések, vélt veszélyek miatt csökkentik az asztma elleni gyógyszerek használatát. A Chest folyóiratban közölt tanulmány a betegtájékoztatás fontosságára is felhívja a figyelmet.

Kettő helyett lélegzünk

„Az asztma kezelésére különösen nagy gondot kell fordítanunk várandósság idején, a nem megfelelően kontrollált betegség ugyanis akár a magzat egészséges fejlődését is veszélyeztető, oxigénhiányos állapotot is előidézhet. Az asztmás roham során a hörgők beszűkülnek, nehezített lesz a kilégzés, köhögés, zihálás lép fel, a levegő áramlása akadályozottá válik” – magyarázza dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa. Az asztmás rohamok eltérő súlyosságúak és hosszúságúak lehetnek, azonban a roham ideje alatt minden alkalommal csökken a szervezetbe jutó oxigén mennyisége. A méhen belüli oxigénhiányos állapot növeli a koraszülés veszélyét, emellett a gyermeknél súlyos fejlődési rendellenességeket – így mozgásszervi és beszédfejlődési zavarokat, diszlexiát, diszgráfiát, hiperaktivitást és figyelemzavart – is okozhat.



Információ és asztmakontroll

Egy korábbi, a The Journal of Asthma folyóiratban megjelent tanulmány hívta fel a figyelmet arra az aggasztó tényre, miszerint az asztmás várandós hölgyek gyakran a kezelőorvossal történő egyeztetés nélkül abbahagyják a betegségük kezelésére szolgáló gyógyszerek szedését. A Chest folyóiratban megjelent eredmények azonban azt igazolják, hogy a felesleges kockázat elkerülhető, ha a kismamákat megfelelő módon tájékoztatják betegségükről és kezelésükről. A MAMMA nevet viselő projekt keretén belül pl. az ausztrál kismamák a The Royal Women's Hospital és Mercy Hospital for Women intézményeiben havi rendszerességgel vettek részt egy gyógyszerészek vezetésével, kezelőorvosok bevonásával megvalósuló programban.  Hat hónap elteltével a várandós hölgyek körében jelentősen javult a betegség kontrollálása: egyiküknél sem volt szükség sürgősségi kórházi ellátásra, és a munkából sem okozott kiesést a betegségük.

Biztonságos gyógyszerek

A kutatás is alátámasztja azt a korábbi megállapítást, miszerint az információ már fél siker a betegség kezelésében. Lényeges, hogy a betegek felismerjék, hogy esetükben mi provokálhat rohamot, hogyan tudják ezt elkerülni, illetve megtanulják a gyógyszerek szedésének, az inhalátorok használatának helyes módját. A kutatásban vizsgált módszer sikerét is a betegtájékoztatás, a nyomon követés, ellenőrzés és visszacsatolás biztosította. Dr. Potecz Györgyi elmondta, hogy emellett az asztma kezelésében a várandósság alatt törekedni kell az olyan, inhalatív gyógyszerek használatára, melyek hatóanyagai a hörgőkbe juttatva biztosan nem jelentenek veszélyt a magzatra. A kiegészítésként esetleg mégis szükséges (szájon át vagy injekcióban alkalmazott) gyógyszerekről szintén kezelőorvosunk dönt, aki a kezelés meghatározásánál figyelembe veszi állapotunk és tüneteink súlyosságát. Az asztmás várandós hölgyek kezelésére szolgáló nemzetközi ajánlásban is a sokszor akár életmentő gyógyszerek terhesség alatti folyamatos használata áll, hangsúlyozza a Tüdőközpont orvosa, utalva arra, hogy indokolatlan félelmeik miatt a kismamák semmiképp se tegyék félre a gyógyszereket, kérjék inkább kezelőorvosunk segítségét a terhesség alatt is biztonsággal alkalmazható gyógyszeres kezelés összeállításához.


Forrás: www.tudokozpont.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!