Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Keserűsó: mire jó az Epsom-só?

Módosítva: 3/26/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc BőrápolásFogyókúraBőrbetegségek

A keserűsó, más néven Epsom-só vagy magnézium-szulfát belsődlegesen, oldat formájában, illetve fürdősóként használatos. A fő hatóanyaga a magnézium, amire nagy szüksége van a szervezetnek. Számos hatást tulajdonítanak a keserűsónak, azonban fontos tudni, hogy nem mindegyikre van tudományos bizonyíték. Mit érdemes tudni a keserűsóról?

Mi az a keserűsó?

A keserűsó lényegében magnézium-szulfát, azaz egy magnéziumionból és egy szulfátionból áll. Epsom-sónak is nevezik, mert az Epsom nevű angliai kisvárosban nagy mennyiségben állították elő. Egy relatíve olcsó anyag, amelyet szájon át, illetve fürdősó formájában használnak. A pozitív hatások nagyrészt a magnéziumnak tudhatók be, amely számtalan fontos élettani folyamathoz elengedhetetlen. Fontos szerepet játszik például az izmok és az idegrendszer működésében.

A keserűsó mire jó?

A szájon át, vizes oldatban bevitt keserűsó hashajtó hatású. Mivel ozmózis segítségével vizet „szív” a bélrendszerbe, hígítja a béltartalmat, így enyhíti a szorulásos tüneteket. Fontos azonban tudni, hogy nagyobb mennyiségben fogyasztva okozhat hasmenést, illetve puffadást is.

Az orálisan bevitt oldat emellett magnéziumpótlásra is használható, bár hashajtó tulajdonságának köszönhetően kevésbé hatékony, mint a magnéziumpótlásra használt egyéb vegyületek, például a magnézium-orotát.

A keserűsónak tulajdonított egyéb hatások

Sokan számtalan pozitív hatást tulajdonítanak a fürdősóként használt Epsom-sónak. Elméletileg:

  • enyhíti a szorongást,
  • segít az alvásproblémák kezelésében,
  • segíti az izmok regenerációját és oldja az izomlázat,
  • méregtelenítő hatással rendelkezik,
  • segít az ízületi fájdalmak és köszvényes rohamok enyhítésében,
  • csökkenti a fejbőr zsírosodását,
  • illetve segít a fejbőr baktériumflórájának helyreállításában.

A rossz hír az, hogy nincsen rá meggyőző tudományos bizonyíték, hogy a magnézium képes felszívódni a bőrön keresztül. A méregtelenítés alapjában véve is egy problematikus, sokak által félreértett folyamat, ezért meglehetősen kétséges, hogy egy keserűsó kúra segít-e a bélrendszer tisztításában, méregtelenítésében.

A szájon át bevett magnézium-szulfát pedig – bár valóban alkalmas magnéziumpótlásra –, nem szívódik fel olyan hatékonyan, mint a többi magnéziumsó. Ez azt jelenti, hogy csak hashajtóként garantált a hatása.

Mennyi keserűsó kell a kívánt hatás eléréséhez?

Ha hashajtóként használjuk az Epsom-sót, mindenképp a termék gyártója által javasolt adagolásból induljunk ki. Ez a legtöbb esetben azt jelenti, hogy 3-4 deciliter langyos vízhez 2-4 teáskanálnyi keserűsót kell adni. Fontos, hogy nagy tisztaságú, jó minőségű magnézium-szulfátot vásároljunk, amely nem, vagy csak minimális mennyiségben tartalmaz más anyagokat.

Felmerül a kérdés, hogy a keserűsó mennyi idő alatt hat, ha hashajtóként vesszük be. Reggel, éhgyomorra érdemes bevenni, a hatás pedig általában 2-3 óra elteltével jelentkezik. Ha pedig fürdősóként használjuk, akkor öntsünk 2-3 bögrényit egy kád vízbe, és legalább 15-20 percet áztassuk magunkat.

Konklúzió

Bár a keserűsó népszerű, a legtöbb esetben jobban járunk, ha más termékeket választunk, amelyek hatása tudományosan bizonyított.

Tekintse meg a Szimpatika magnéziumpótlásra használt termékeit!