A napgomba egy bőrbetegség, amit a Malassezia furfur nevű élesztőgomba okoz. Fehér vagy vörösesbarna foltok formájában jelenik meg, legtöbbször a nyakon, mellkason vagy a háton. Nem veszélyes, inkább esztétikai jellegű probléma, ami jól kezelhető gombaellenes samponnal és krémekkel.
A napgomba, más néven pityriasis versicolor vagy tinea versicolor a bőr külső rétegén, a hámrétegen alakul ki. A Malassezia furfur nevű gomba okozza, amely egészséges emberek bőrén is előfordul a szőrtüszők környékén, a fejbőrön például nagy mennyiségben. A fertőzés úgy szokott indulni, hogy a fejbőrről a nyakra, mellkasra, vállra vagy a hátra hullanak a gombák, majd ott elszaporodnak.
Pontosan nem tudni, hogy miért alakul ki. Azt tudjuk, hogy a zsíros bőr és az izzadás kedvező feltételeket teremt a gomba elszaporodásának. Szintén kockázati tényezőt jelent a legyengült immunrendszer és a különféle hormonális eltérések fennállása. Gyakori betegségről van szó, amely gyakran érinti a fiatalokat is, főleg, ha fizikai munkát végeznek vagy sportolnak. Nem fertőző, azaz nem lehet elkapni másoktól.
De miért is nevezzük napgombának? Azért, mert a bőrrétegen világosbarna vagy világos barnás-vörös foltok jelentkeznek, amelyek megakadályozzák, hogy a napfény hatására elinduljon a melatonintermelést. A gombák által termelt toxinok pedig szintén gátolják a melatoninszintézist. Ezért ahogy a napozás hatására elkezdünk lebarnulni, ezek a foltok maradnak ugyanolyan színűek, így pedig úgy tűnik, hogy a napozás után fehér foltok jelentek meg a bőrön. Ezért is nevezik a betegséget színváltó hámlásnak is.
A foltok először kerek, borsó méretű elváltozásokként jelennek meg. Nem emelkednek ki a bőr szintjéből, határvonaluk éles, ezért jól elkülöníthetők a környező bőrtől. Idővel ezek a foltok növekednek, bizonyos esetekben összeérnek és nagyobb felületet alkotnak.
A napgomba okozta fehér pöttyök a bőrön hasonlíthatnak a vitiligóhoz. A két betegséget a napozás okozta „színváltás” segítségével lehet elkülöníteni.
A napgomba nem okoz komoly gondot, inkább esztétikailag zavaró. A napgomba kezelése a legtöbb esetben külsődleges gombaellenes szerekkel történik. Ezek a leggyakrabban ketokonazol tartalmú krémek, illetve speciális gombaölő samponok. Ha nem válnak be ezek a szerek, orálisan szedett, itrakonazol- vagy flukonazoltartalmú gombaellenes készítményekre is szükség lehet. Az esetek többségében egy-két hét alatt elmúlik a fertőzés, azonban ha a környező bőr már lebarnult, akkor a foltok így is látszani fognak.
A napgomba kezelése vény nélkül kapható szerekkel nem lehetséges a legtöbb esetben, a legtöbb napgomba elleni krém és gyógyszer ugyanis vényköteles.
Megelőzéssel is tehetünk a napgomba ellen. Ügyeljünk rá, hogy ha megizzadtunk, időben mosakodjunk meg és alaposan szárítsuk meg a bőrünket. Hordjunk légáteresztő anyagokat és kerüljük a műszálas ruhákat. Mivel a gombafertőzés könnyen kiújulhat, azoknál, akik hajlamosak a betegségre, érdemes lehet időnként használni a kezeléshez korábban alkalmazott sampont.