Mi az a vérzékenyég?
A vérzékenység az az állapot, amikor a véralvadás elhúzódik, a vér lassabban alvad meg, a vérzés tovább tart. Például sérülésnél, foghúzásnál, menstruációs vérzésnél, vagy súlyosabb esetben sérülés, beavatkozás nélkül is spontán bevérzések keletkezhetnek.
A véralvadásban több résztvevő is szerepet játszik: így a vérlemezkék (trombociták), az alvadási faktorok (a vérplazmában lévő fehérjék), és az eret bélelő sejtek is.
A vérzékenységben szenvedő betegek egy része örökölte a betegséget: ezekben az esetekben egy hibás genetikai kódról van szó, aminek következtében nem jól működő fehérje (véralvadási faktor) keletkezik a szervezetben.
Ritkán szerzett is lehet a vérzékenység: ilyenkor más betegségek kísérőjeként lép fel.
Willebrand-szindróma
Sokféle vérzékenység létezik. Az egyik leggyakoribb, amely a nőket is érinti, a Willebrand-betegség. Itt egy, a véralvadásban szereplő fehérjének a csökkent működéséről van szó, ami miatt a véralvadás elhúzódik. Mind a betegséget, mind az alvadási faktort a probléma felfedezőjéről nevezték el.
A Willebrand-betegség a vérzékenység leggyakrabban előforduló típusa, amely mindkét nemet egyaránt érinti. A hazai lakosság körülbelül 0,5-1%-át érinti, vagyis ötven-százezer ember érintett a problémában, ám ennek csak 20%-a kerül az egészségügy látóterébe – a többi esetben az enyhe tünetek miatt a betegség felderítetlen marad.
Szakértőnk, dr. Szélessy Zsuzsanna a tapasztalatai alapján azt állítja, hogy a nők menstruációs panaszai esetén, ha annak háttere „titokzatos”, mert sem hormonális, sem méhen belüli ok nem indokolja a tüneteket, felmerül a gyanú, hogy az erős, hosszan elhúzódó, netán „csillapíthatatlannak tűnő” menstruáció mögött a Willebrand-szindróma áll. Különösen erős a gyanú, ha a túl erős ciklus mellett más területeken is vérzéssel kapcsolatos problémákat észlelsz: visszatérő orrvérzésed van, esetleg foghúzás után is elhúzódó vérzéssel küzdesz. Az erős vérzéssel járó menstruációs panaszok körülbelül 10-15%-a estében ez a típusú vérzékenység a felelős.
Komolyan kell venni!
Fontos tudni, hogy az erős vérzésen kívül nincs más kézzel fogható tünete a betegségnek. Vagyis gyanú esetén nem szabad habozni, mielőbb szakemberhez kell fordulni, aki laboratóriumi vizsgálatokkal, vérmintából fel tudja állítani a diagnózist.
A panaszokat – enyhe esetben – véralvadást segítő tablettával, orrspray használatával orvosolni lehet.
Súlyosabb esetben intravénásan adott, az alvadási faktorra ható készítményt kap a beteg. Súlyosabb esetnek tekintjük, amikor a nő mindennapi feladatainak ellátására képtelen, mozgásában, napi „működésében” akadályozza a szélsőségesen erős vérzés. Ilyenkor óriási segítséget jelent a diagnózis felállítása után a gyógyszeres (intravénás) terápia.
Fontos tudni, hogy e kezelés nélkül, „önmaguktól” a tünetek nem szűnnek meg, sőt a rendszeres, nagy mennyiségű vérzés tartós vérszegénységet is okoz. A vashiányos vérszegénység fáradékonyságot, idegességet, gyakoribb meghűléses betegséget, a szellemi és fizikai teljesítőképesség csökkenését, hajhullást, emésztőrendszeri és bőrgyógyászati tüneteket okozhat. Célszerű hát orvoshoz fordulni, ha a havi vérzés rendszeresen erős – nem szabad legyinteni, belenyugodni abba, hogy „édesanyámnak is így volt”.
Erős menstruációs vérzésnek tekintjük, ha egy ciklus alatt 12 tamponnál – napi 4 tamponnál – többet használsz, a vérzés időtartama több mint 7 nap, és a távozó vér véralvadékot is tartalmaz.
www.tromboziskozpont.hu