Magyarországon közel hatvan tonnányi antibiotikumot szedtünk be ebből az egykor csodaszernek tartott gyógyszerből, s ennek egyenes következménye, hogy a mikroorganizmusok már nem reagálnak a hatóanyagukra. De nemcsak a túlzott antibiotikum használat, de a fertőtlenítőszerek, antiszeptikumok és tartósítószerek is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a mikrobák egyre ellenállóbbakká válnak. A rezisztens baktériumok kialakulása nemcsak a humán, de az állatgyógyászatban alkalmazott antibiotikumok megfontolatlan, illetve túlzott használatából is ered.
A május közepén kezdődött németországi hasmenéses járványban az a legfélelmetesebb, hogy kórokozója minden antibiotikumnak ellenáll. Ezért az orvosok egyelőre tehetetlenek. A hatóságok szerint egy különleges bélbaktérium által okozott fertőzésben, több tartományban már legkevesebb 140-en betegedtek meg, és 160-nál is több a gyanús esetek száma. A megbetegedettek közül mintegy 40 személy életveszélyes állapotban van.

Az úgynevezett EHEC-bélbaktérium nem először ütötte fel a fejét Németországban, a járvány ezúttal május közepén kezdődött. Az első értékelések szerint azonban terjedése gyorsabb, mint korábban. Az egészségügyi hatóságok egyelőre sötétben tapogatódznak azzal kapcsolatosan, hogy valójában mi okozza a járványt. Szokatlannak számít az is, hogy a fertőzés elsősorban felnőtt nőket érint. Mindez megerősíti azt a gyanút, hogy a fertőzés forrását bizonyos élelmiszerek - a többi között mosatlan zöldég, illetve gyümölcs - jelenthetik. A megbetegedés általában véres hasmenéssel jár, és tünetei között van fejfájás, általános levertség és láz is. Súlyosabb formájában, illetve gyengébb szervezetek esetében veseelégtelenséget is okozhat. A baktérium veszélyességét növeli, hogy az eddigi tapasztalatok szerint ellenáll minden antibiotikumnak. A hatóságok szerint mindezt tetézi, hogy a fertőzés emberről emberre is terjed. A hatóságok fokozott elővigyázatosságra, a higiéniai szabályok fokozottabb betartására, illetve a már megfertőzött vagy gyanús személyek elkülönítésére szólítottak fel a lakosságot.
Az Országos Epidemiológiai Központ tegnap kiadott jelentése szerint a járványügyi és járványügyi mikrobiológiai szakemberek fokozottan figyelik, hogy Magyarországon felbukkan-e ilyen megbetegedés. Eddig hazánkban az esetek előfordulását nem jelezték. A többi európai országhoz hasonlóan az Országos Epidemiológiai Központ is szükségesnek tartja felhívni azonban a figyelmet arra, hogy olyan személyeknél, akik az elmúlt 2 hétben Németországban jártak és hasonló tünetekkel megbetegedtek, felmerülhet e betegség gyanúja is. Mind a kórokozó kimutatására, mind a szükséges intézkedések meghozatalára a szakmai szervezet felkészült, azt célozva, hogy a súlyos kórkép behurcolás esetén se terjedjen tovább hazánkban.
Nagyon fontos az általános személyi higiénés szabályok betartására ez alkalommal is felhívni a figyelmet!