Mi tulajdonképpen a vérnyomás, milyen funkciót lát el a testben?
A keringő vér folyamatosan különböző mértékű nyomást gyakorol az erek falára, ezt nevezzük vérnyomásnak. A vér szállítja testünkben a különböző tápanyagokat és az oxigént, ezzel energiát biztosítva a szervezet számára.
Mikortól beszélünk túl magas vagy túl alacsony vérnyomásról? Mikortól beszélhetünk kóros jelenségről?
A vérnyomást két mérőszámmal jellemezzük. Az első értéket nevezzük szisztolés értéknek, mely az erekben uralkodó nyomást mutatja a szív összehúzódásakor (ez az első érték mindig a magasabb), a második pedig a diasztolés érték, melyet a szív elernyedésekor olvashatunk le. A normál vérnyomás nyugalmi állapotban 100–140 Hgmm szisztolés és 60–90 Hgmm diasztolés tartományon belül van. Az ettől kirívóan eltérő értékeket kóros jelenségként kezelhetjük. Magas vérnyomásról akkor beszélhetünk, ha az artériás vérnyomás tartósan meghaladja a 140 Hgmm szisztolés, illetve a 90 Hgmm diasztolés értéket. Míg alacsony vérnyomásról 110 Hgmm szisztolés érték alatt beszélhetünk. Ebben az esetben a diasztolés érték nem irányadó. Az egy-egy alkalommal előforduló kirívó értékeket nem tekinthetjük kóros jelenségnek, ellenben ha valakinél tartósan fennáll a túl alacsony, esetleg túl magas vérnyomás, akkor annak komoly szervi következményei lehetnek. Ha a vérnyomás tartósan meghaladja a 140/90 Hgmm értéket, akkor az ütőerek falára feszülő nyomás nagyobb az optimálisnál. A vérkeringés egy zárt rendszer, és ha az erek nem tágulnak ki kellően, hogy átengedjék a vért a test egyes részeibe, akkor a szívnek erősebben kell pumpálnia, hogy a vért mozgassa, és a vérnyomás emelkedik. A megnövekedett vérnyomás terheli a szívet, az erek falának károsodásához vezet, és olyan súlyos szövődményekkel fenyeget, mint a szívinfarktus, stroke, szív- vagy veseelégtelenség.
A vérnyomás kóros értékeinek egészségre gyakorolt hatásaival az orvostudomány rengeteget foglalkozik, ám legtöbbször csak a magas vérnyomásról hallunk. Ugyanakkor a krónikus alacsony vérnyomás (hipotónia) is több kóros állapot előidézője lehet, leginkább az agyi teljesítmény csökkenése, a motiváció szegénysége és a gondolkodás lassúsága miatt.
Miért veszélyes, ha valakinek az ideálistól eltérő értékeket mutat a mérő?
Mint azt fentebb tárgyaltuk, mind a magas, mind az alacsony vérnyomás kóros állapotokat idézhet elő. A súlyosan magas vérnyomást, mely eléri vagy meghaladja a szisztolés 180 vagy diasztolés 110 értéket, hipertóniás krízisnek is nevezik. Az e szintet meghaladó vérnyomásértékek a szövődmények magas kockázatát jelenthetik. Ennek tünetei lehetnek a szédülés, fejfájás, látásromlás és a szívelégtelenség miatti légszomj, illetve a veseelégtelenség miatti általános rossz közérzet. Az alacsony vérnyomás esetében is előfordulhat a szédülés, fejfájás, rossz közérzet. Így, ha ezeket a tüneteket észleljük, akkor mindenképpen mérjük/méressük meg a vérnyomásunkat.
A legtöbb gyógyszertárban biztosított az ingyenes vérnyomásmérés lehetősége. Érdemes-e vérnyomását annak is ellenőrizni, akinek eddig nem volt problémája ezzel?
Mindenképpen javasolnám, hogy időről időre méressük meg a vérnyomásunkat. Akkor is, ha úgy érezzük, teljesen egészségesek vagyunk. Elképzelhető, hogy nem is vesszük észre, és a vérnyomásunk a felső határ közelében van, ilyenkor még elegendő lehet egy életmód-változtatás, anélkül hogy gyógyszerhez kellene nyúlnunk. Rendkívül fontos, hogy ha a normálistól eltérő értékeket tapasztalunk, akkor mindenképpen tájékoztassuk az orvosunkat is.
A vérnyomás folyamatosan változik. Mikor érdemes mérni, ha pontos információt szeretnénk?
Ha fennáll a gyanúja is a magas vérnyomásnak, akkor naponta többször mérjük meg, így optimális képet kaphatunk a vérnyomásunk alakulásáról.
Egyébként érdemes mindig ugyanabban az időpontban mérni, hogy az egyes értékeket lehessen mihez hasonlítani. Különbségek lehetnek a munkanapokon és szabadnapokon mért eredmények között is, így hétvégén se feledkezzünk meg a vérnyomásmérésről.
Mi a helyes vérnyomásmérés technikája?
Hogyan hatnak a vérnyomást befolyásoló gyógyszerek, mire kell odafigyelnie annak, aki ilyeneket szed?
A vérnyomást befolyásoló szereknek több támadáspontjuk is van. Az orvosunk választja meg, hogy éppen melyikre van szükségünk. Mint minden gyógyszernél, itt is nagyon fontos a rendszeresség. A gyógyszer szedésének bele kell épülnie a napi rutinba, fontos, hogy mindennap azonos időpontban vegyük be, így tudjuk elérni az optimális hatást.
Meg lehet-e szabadulni véglegesen a vérnyomásproblémától?
A magas vérnyomásban szenvedők többségénél a betegség létrejöttében a genetikai hajlam mellett a helytelen életmód és táplálkozás, valamint az elhízás játszik meghatározó szerepet. A magasvérnyomás-betegség esélye megnő túlsúly, mozgásszegény életmód, túl sok só- és alkoholfogyasztás, illetve stresszes életvitel mellett. Az életmód-változtatás, egészséges étrend, rendszeres mozgás kivédheti a problémát. Az életmód és az étkezési szokásaink megváltoztatásával tehát magunk is sokat tehetünk a hipertónia, illetve szövődményeinek kialakulása ellen. Ha a magas vérnyomás már kialakult, az életmód-változtatás önmagában csak nagyon ritkán képes csökkenteni azt, így szükségessé válik a gyógyszeres kezelés. Gyakran két vagy három gyógyszer együttes alkalmazása is indokolt.
A gyógyszereken kívül mivel javíthatnak állapotukon a vérnyomásproblémával küzdők?
A helyes táplálkozás és a testmozgás sokat segíthet a magas vérnyomással küzdőknek. Az alkohol és a dohányzás elhagyása rendkívül fontos. Ezek mellett nagy hangsúlyt kell fektetni a testmozgásra, illetve túlsúly esetében a fölös kilók leadására. Érdemes nátriumszegény diétát is tartani, ezzel is elősegítve a vérnyomás csökkenését.