A healthnews.com újságírója, Lynn Walbrecht listát állított össze a leggyakrabban használt gyógynövényekből, amelyekkel mindennapos megbetegedéseiket kúrálják az amerikaiak:
1. Aloe vera: égés
2. Poloskavész, Actaea racemosa: a menopauza kellemetlen tünetei
3. Boswellia, tömjénfa: artritisz, ízületi fájdalom
4. Kamilla: emésztési panaszok
5. Vitex agnus-castus, barátcserje, szűzfa: premenstruációs szindróma
6. Koffein: az állóképesség növelése, dekongesztáns
7. Tőzegáfonya, illetve vörös áfonya: húgyúti infekció
8. Echinacea, bíbor kasvirág: megfázás, influenza
9. Ligetszépe (Oenothera biennis L.)-olaj: a vér koleszterinszinjének csökkentése, ízületi gyulladás, reumatoid artritisz kezelése
10. Őszi margitvirág, Tanacetum parthenium: migrén
A tudomány álláspontja
A gyógynövényekkel szponzorok hiányában még ma is kevés kutatás foglalkozik, azonban a neves orvosi szaklapokban is találhatunk a listában felsoroltak hatékonyságát bizonyító közleményeket.
1. Az Égés című szaklap 2007 szeptemberi számában megjelent szakirodalmi áttekintés megállapítja, hogy az aloe vera hasznos az első és másodfokú égési sebek kezelésében, a növénnyel kezeltek átlagosan 8,8 nappal gyógyultak hamarabb.
2. A Womens Health 2006 szeptemberi számában megjelent tanulmány szerzői az Észak-Amerikában őshonos poloskavészről állapítják meg annak hatékonyságát a menopauza tüneteinek enyhítésében, és felhívják a figyelmet annak lehetséges mellékhatására.
3. Az Arthritis Research and Therapy cikke a tömjén hasznosságát elemzi, és megállapítja, hogy annak kivonata hatékonyan és biztonságosan csökkenti az ízületi fájdalmat és növeli a fizikai funkciót gyulladásgátló tulajdonsága révén.
5. A Mediterráneumban őshonos barátcserjével foglalkozik a British Medical Journal 2001 januári számában Rued Schellenberg és munkatársai cikke. A népi gyógyászatban ősidők óta használták a cserje bogyóit, leveleit a nemi szervrendszer tonizálására.
7. A vörösáfonya húgyúti infekció elleni hatását a New England Journal of Medicine egy 1998-as cikke magyarázza el: az aktív anyag akadályozza a patogén baktériumok uroepitheliális sejtekhez tapadását. Az áfonyakivonat más nyálkahártya-felszíneken is gátolja a kórokozó baktériumok és az influenzavírus adherenciáját, ezért gyomorfekélyben, fogszuvasodásban, influenzában, illetve annak megelőzésében is hatásos.
8. A bíbor kasvirágot leggyakrabban nátha és influenza ellen használják. A tudományos vizsgálatok metaanalízise a The Lancet Infectious Diseases 2007 júliusi számában olvasható. A vizsgálat végzői megállapítják: az Echinacea használata 58 százalékkal csökkenti a nátha kialakulásának valószínűségét, míg a kialakult nátha időtartamát másfél nappal rövidíti. A magyarok számára külön érdekesség, hogy a budapesti Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben egyedülálló kutatást végeznek az Echinacea központi idegrendszerre kifejtett hatásával kapcsolatban: szorongásoldó tulajdonságát tanulmányozzák.
9. A ligetszépe mag 25 százaléknyi esszenciális zsírsavat tartalmaz, linolénsavat és gamma linolénsavat is. A Thrombosis and Haemostasis című szaklap 1998 októberi száma bemutatja a magból készült olaj trombózisgátló hatásának mechanizmusát. A ligetszépe-olaj a cikk tanúsága szerint csökkenti a hiperkoleszterinémiát, növeli a HDL-koleszterin szintjét, gátolja a vérlemezkék érfalhoz tapadását, csökkenti a kialakult szklerotikus érfalléziókat. Az American Journal of Clinical Nutrition 2000. januári metaanalízise áttekinti a ligetszépe olaj reumatológiai betegségekre való hatásával foglalkozó cikkeket, és megállapítja, hogy a tanulmányok zöme igazolja a klinikai hatásosságot.
10. Őszi margitvirág migrénben való használatát a The Lancet 1988 júliusi cikke alapján ajánlhatjuk. J. Murphy és munkatársai megállapítják: a margitvirág csökkenti a rohamok számát és súlyosságát egyaránt, enyhíti a hányást és javítja a vizuális analóg skálán elért eredményeket, és mindezt mindenféle súlyos mellékhatás nélkül.
Forrás: Dr. Kazai Anita, medicalonline.hu