Köhög, tüsszög? Mikor gondoljunk gyermekeknél pollenallergiára?
Ha a gyermek jellemzően az év egy adott időszakában tüsszög, orrfolyás, orrdugulás jelentkezik, szemviszketésre panaszkodik, akkor valóban felmerül a szezonális allergia gyanúja A tünetek jelentkezhetnek egész évben is, ilyenkor a panaszokat jellemzően lakáson belüli allergén váltja ki, ez lehet háziporatka, vagy háziállatok szőre is. Fontos, hogy a tüneteket ne keverjük össze a tavaszi-őszi időszakban gyakori náthával. Egyértelmű különbség, hogy a náthás panaszok rendszerint rövid időn belül megszűnnek, ezen kívül az allergia nem okoz hőemelkedést, lázat sem.
Vizsgálatok gyermekkorban
Az allergia vizsgálata történhet alkaros bőrteszt vagy vérvizsgálat segítségével. Az, hogy mikor, melyik módszerrel vizsgálunk, egyéni elbírálás kérdése – magyarázza a főorvosnő. Kisebb, 2 év alatti gyermekeknél jellemzően vérvizsgálattal történik az allergének meghatározása, de pollenszezonban, életkortól függetlenül is, ugyanezzel a módszerrel végezzük a vizsgálatot. Az alkaros bőrtesztet, vagy Prick-tesztet rendszerint nagyobb gyermekeknél, felnőtteknél és szezonon kívül alkalmazzuk.
Cél: az allergia megfékezése
Az allergia megjelenési formája és lefolyása egyéntől és életkortól függően is eltérő lehet. Azokban a családokban, ahol egyik, vagy mindkét szülő allergiás, a gyermeknél 30, illetve 80 százalék az allergia megjelenésének esélye. A tünetek életkoronként változhatnak, csecsemőkorban gyakori a táplálékallergia, ekcéma, majd óvodáskorban a légúti allergiás tünetek megjelenése. Az évek múlásával gyakori, hogy a betegnél korábban csak egy, majd kettő, vagy több allergén is panaszokat okoz. Az allergiás tünetek mellett megjelenhet még asztma is, érthető tehát, hogy az időben megkezdett kezelés kiemelt jelentőséggel bír az allergia esetében is.
Az allergiás betegség említett módon történő lefolyása ellen hatékonyan védekezhetünk az allergén immunterápia segítségével. A kezelés segítségével nem csak a szövődmények előzhetők meg, de 3-5 éves kezelés után több éves tünetmentes időszak érhető el. Gyermekek esetében a kezelés 5 éves kortól végezhető. A kezelés eredményességéhez lényeges a gyermek együttműködése is. Az immunterápia injekciós és ún. szublingvális formában is elérhető. Utóbbi tabletta, vagy cseppek formájában, szájon át adagolt készítményekkel történik. Mivel a hatóanyagok felszívódása itt 80 százalékban a szájüregben történik, mérlegelni kell, hogy a gyermek képes-e körülbelül 2 percig a szájában tartani a készítményt. Ha úgy érezzük, ez problémát okozna, a terápia későbbi életkorra halasztható, vagy választható az injekciós kezelés is, melynek során a hatóanyagok felszívódása biztosítható.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Már az 1600-as években használtak kokaint Európában
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!