Bizonyos környezeti faktorok az asztmás tünetek rosszabbodását okozhatják, súlyosabb esetben pedig rohamokat idézhetnek elő, ezért a megfelelő kezelés mellett lényeges lehet az otthoni környezet átalakítása is. Ahhoz, hogy a panaszokat okozó anyagokat megismerhessük, allergiavizsgálatra lehet szükség. A betegek döntő többségénél az asztma allergiás hátterű, így a tüneteket gyakran valamilyen allergén is provokálhatja: a szabadban a pollen, a lakásban a háziporatka, a penészgomba vagy valamilyen állati szőr. Kezelőorvosunktól hasznos tanácsokat kaphatunk azokról a változtatásokról, amelyeket érdemes otthon megtenni az allergének minimalizálása végett.
3. Mit várhatunk a kezeléstől?
Megfelelő kezeléssel az asztma jól kontrollálható, a betegek teljes életet élhetnek és a sportolásról sem kell lemondaniuk. A vizsgálatok eredményei és a tünetek alapján a kezelőorvos beállítja a gyógykezelést, elmagyarázza, és – amennyiben szükséges – begyakoroltatja az inhalációs készülék helyes alkalmazását; a szülőket az asztmás tüneteket rögzítő napló vezetésére is kérheti. A napszakonként, az időjárás és a fizikai terhelés hatására változó tünetek feljegyzése fontos információkat tartalmaz, amely a későbbiekben segítséget nyújthat a gyógyszerek szedésének egyénre szabott beállításához. Az asztma elleni akcióterv összeállításával pedig megnyugtató segítséget kaphatunk a hétköznapokhoz. Ebben szerepel a tünetek rosszabbodására, egy esetleges asztmás rohamra utaló kezdeti jelek leírása, és az ilyen esetekre vonatkozó tennivalók, az ilyenkor szükséges gyógyszerek listája is.
4. Biztonságosak-e a szteroidok gyermekkorban?
„A legtöbb aggodalom valóban az inhalációs szteroidok alkalmazásával kapcsolatban merül fel a szülők részéről. A gyulladáscsökkentő hatású szteroidok a korszerű belégzési technikák segítségével közvetlenül a légutakba juttathatók be, jelentősen csökkentve így a szükséges gyógyszer mennyiségét és a mellékhatások kockázatát” – magyarázza dr. Farkas Márta. A szteroidok tehát a gyulladáscsökkentésben fontos szerepet kapnak, és az aggódó szülők valóban feleslegesen tartanak alkalmazásuk esetlegesen káros következményeitől.
5. Létezik-e egyéb, tartós megoldást jelentő gyógymód is az asztmára?
A hagyományos terápiák mellett, válogatott esetekben létezik egy – valójában az egyetlen – oki kezelési lehetőség is: az allergénspecifikus immunterápia. Az immunterápiás kezelés segítségével hatékonyan csökkenthető a légutak gyulladása, ezáltal pedig a szteroidtartalmú készítmények alkalmazása is. Ez az egyetlen olyan allergiaellenes terápia, amely képes megváltoztatni az allergiás asztma természetes lefolyását, mivel nem csak a tünetet kezeli, hanem az immunrendszer működését is befolyásolja. A már kialakult asztma kezelése mellett döntő szerepe van a megelőzésben is: egyéb allergiás betegségekben szenvedőknél, szénanátha esetén is képes meggátolni az egyik leggyakoribb szövődmény, az asztma kialakulását. A kezelés igénybevétele az elvégzett vizsgálatok és a szakorvos elbírálása alapján, minden esetben személyre szabottan történik.
forrás: www.allergiakozpont.hu