Az imitátumok biológiai értéke nem azonos az állati eredetű tejtermékekével. Az alapanyagokból adódó minőségi és tápértékbeli különbségek ellenére fogyasztásuknak minden esetben biztonságosnak kell lennie.
Tudja, miből áll a tej?
A tej összetétele nagyban függ attól, hogy milyen állattól származik. A hazánkban termelt tejek nagyobb része tehenektől, kisebb része juhoktól és kecskéktől származik.
A tej fő alkotórésze a víz, amely tartalmaz tejcukrot, ásványi anyagokat és vitaminokat. A tejben található ugyanakkor tejzsír, zsíroldható vitaminok (A-vitamin, ß-karotin, D-vitamin, E-vitamin, K-vitamin), különböző zsírsavak, valamint tejfehérjék.
Tartalmazhatnak-e adalékanyagokat a tejtermékek?
A tejtermékek tejből és annak melléktermékeiből (író, savó) álló alapanyagokból savanyítással, vagy savanyítás nélkül készülnek. A gyártók felhasználhatnak adalékanyagokat, de csupán azokat, melyeket a jogszabály is engedélyez. Ezek jelölésére alkalmazzák az E-számokat, melyek csak meghatározott termékekben és csak megengedett mennyiségben lehetnek az élelmiszerekben. Egy szabályosan előállított termék átlagos mennyiségű fogyasztás esetén egészségre ártalmas mennyiségű adalékanyagot nem tartalmazhat.
Tudja, hogyan tartósítják a tejtermékeket?
A tej- és tejtermékek tartósítási módszere a hűtés és a hőkezelés. Hűtéssel lassítható a romlást okozó mikrobák elszaporodása, míg pusztulásuk a tej hőkezelésével érhető el.
A gyártás során a hőkezelés több formáját használják. A tejet, tejszínt, illetve a tejterméket hevítik, de ez nem éri el a 100 °C-ot. Az ultramagas hőmérsékleten, 136 °C és 142 °C között 2-6 másodpercig hőkezelik a tejtermékeket. Nagyon magas hőmérsékleten (ESL-hőkezelés) legfeljebb 134 °C-on, legalább 0,1 másodpercig hőkezelik a tejet, a tejszínt, illetve a tejterméket, ezeket a termékeket hűtve kell tárolni. A hőkezelésnek köszönhetően a termékekben esetlegesen található, betegségeket okozó mikrobák elpusztulnak.
Milyen tulajdonságokkal rendelkezik a homogénezett tej?
A gyomor-bél panaszokban szenvedők jobban tudják hasznosítani a homogénezett tejet, ezért a tejiparban a homogénezés során a tej vagy a tejszín zsírgolyócskáit fizikai úton felaprítják. A homogénezés nemcsak a tejzsírgolyócskák méretét csökkenti, hanem a fehérjemolekulákét is, ami a fehérjéket is könnyebben emészthetővé teszi.
forrás: Táplálékozási Akadémia