Rui Ferreira Afonso és munkacsoportja évek óta foglalkozik a változó korban lévő nők különféle panaszainak kezelésével. A kutatók a szakirodalmat áttekintve a Menopause szakfolyóiratban leírják, hogy a jóga a nők klimaxos panaszainak mérséklésére már korábbi vizsgálatok szerint is hatásosnak tűnt.
Arra vonatkozólag is voltak adatok, hogy alvászavarok javítására ugyancsak alkalmas, de nem találtak olyan megfelelően ellenőrzött tanulmányt, amelyben a változó korba kerülő nők alvászavarainak csökkentésével kapcsolatban történtek volna megfigyelések.
A brazil munkacsoport 44 menopauza utáni korban lévő 50-65 éves nőt vont be a vizsgálatba. Csak olyanok vehettek részt a tanulmányban, akik nem kaptak hormonkezelést és nem volt idült betegségük, mint a cukorbaj vagy rosszindulatú daganat. Az önként jelentkező hölgyeket véletlenszerű módon három csoportba osztották.
Az egyik csoport tagjai jógaoktató segítségével hetenként két alkalommal egyórás jógagyakorlatot végeztek. A másik csoportba került vizsgálati alanyok ugyanannyi időt töltöttek passzív ellazítással, végül a harmadik csoport vizsgálati résztvevőinél semmiféle beavatkozás nem történt: ez volt a kontrollcsoport.
A négyhónapos megfigyelés végén az derült ki, hogy a jógázók mérhetően kevesebbet szenvedtek alvászavartól, életük minősége is jelentősen javult, nem éreztek annyi stresszt, mint a másik két csoportban lévők. A jóga csökkentette a klimaxos panaszokat is. Az eredmények alapján a kutatók szerint a változó korban lévő nők rossz alvása esetén jógagyakorlatok végzése ajánlható.
forrás: MTI