Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A méhnyakrák tünetei és kezelése

Módosítva: 1/23/2012 1 perc RákRákszűrésNőgyógyászÖsszes cikk
A méhnyak daganatos elváltozása Magyarországon 1999-ben ötszáz asszony halálát okozta, fölöslegesen. Az időben felismert, egyszerűen kezelhető méhnyakrák ugyanis tökéletesen meggyógyítható. Ehhez nem kell más, mint rendszeres időközönként nőgyógyászati szűrővizsgálatra menni.

Mit kell tudni a méhnyakrák keletkezéséről?

A betegség a külső méhszájból szokott kiindulni. Ezen a helyen alakulnak ki azok a kóros hámelváltozások, amelyek egy részéből, ha nem részesülnek szakorvosi kezelésben, 8–10 év alatt méhnyakrák fejlődhet ki. A szűrővizsgálattal korán felismert és kezelt méhnyakrák kis műtéti beavatkozással, esetleg sugárkezeléssel kombinálva meggyógyul. Ellenben az elhanyagolt betegség kiterjedhet a környezetére, illetve áttéteket adhat távoli szervekbe is.

 

A betegség tünetei

A betegség hosszú évekig semmiféle tünetet nem okoz. Amikor elhatalmasodik a szervezetben, akkor fekélyek formájában jelentkezik, melyek hüvelyi vizsgálatnál szabad szemmel is láthatók. Ekkor már menstruációk közti, illetve közösülés utáni vérzést okoznak, illetve kóros hüvelyfolyást váltanak ki.

 

Mi az a HPV vírus?

 

A HPV a humán papilloma vírus rövidítése. Így nevezik az egyik leggyakrabban előforduló, szexuális úton terjedő vírust. Egyik altípusának szerepet tulajdonítanak a méhnyakrák kialakulásában. A nők többségénél a szervezet immunrendszere képes kivédeni a fertőzést. Ha a citológiai vizsgálat HPV pozitivitást mutat, ennek az orvosok prognosztikai jelentőséget tulajdonítnak, ezért gyakoribb kivizsgálást tartanak szükségesnek.

A méhnyak daganatos elváltozása Magyarországon évente ötszáz asszony halálát okozta, fölöslegesen. Az időben felismert, egyszerűen kezelhető méhnyakrák ugyanis tökéletesen meggyógyítható.