A nehezen kezelhető gyerekek jellemző vonásai

Szerző: Szimpatika
Sok szülőnek ismerős a gond, a kicsi gyakran sír, sokat fáj a hasa, nem alussza át az éjszakát, túl mohón, vagy éppen lustán szopik. Nem hajlandó a járókában, a szobájában egyedül maradni. Akaratos, türelmetlen, a játszótéren elveszi a többiek játékát, az óvodában verekszik, nehéz figyelmét lekötni, izeg-mozog, nem képes csendben, elmélyülten játszani. Az iskolából rendszeresen intővel tér haza, képességei alatt teljesít. A szakemberek azt mondják az ilyen gyerekre, nehezen kezelhető.

A nehezen kezelhető gyerekek jellemző vonásai

1. Gyakran fáj a hasuk csecsemőkorukban.

2. Alvásuk, étkezésük rendszertelen.

3. Már enyhe csalódottság esetén is sírnak, hisztiznek, verekszenek.

4. Éjszaka gyakran felriadnak.

5. Még óvodás korukban is cumiznak, bepisilnek.

 

A magatartászavarok leggyakoribb oka:

- A szorongás. A gyerekkori szorongásnak lehetnek alkati és környezeti okai. Vannak emberek, akik szorongó lelki alkatot örökölnek, mások olyan családi körülmények között növekszenek, amely állandó szorongásra adnak okot. A szorongás legyőzésének egyik eszköze az agresszivitás.

- Az éntudat fejlődése: az éntudat kialakulásával párhuzamosan növekszik a gyerek igénye arra, hogy önállóvá, függetlenné váljon. Azonban ehhez a képességei lehetőségei még korlátozottak, a szülőktől még nem tud elszakadni. Egyszerre követeli és utasítja el a segítséget. Ez az érzelmi-akarati válság sokszor dühkitörésekben nyilvánul meg.

- Türelmetlen szülői magatartás: a szülőnek úgy kell bátorítani az önállósági törekvéseket, hogy közben ne legyen elutasító. Kevés anya képes azonban ebben a helyzetben kiegyensúlyozott maradni. Amennyiben a szülő indulatos, türelmetlen, ha büntetéssel, szeretetmegvonással, veréssel akadályozza a tapasztalatszerzésre irányuló önállósági törekvéseket, akkor a gyermek az ismétlődő frusztrációkra egyre erősebb agresszióval válaszol.

 

Hogyan kezeljük?

- A legfontosabb, hogy fogadjuk el gyermekünket. Igyekezzünk szorongását csökkenteni. Ha egy gyerek biztos lehet abban, hogy szülei feltétel nélkül szeretik, megszelídül. A szeretet, a biztonság megvonásával soha ne büntessünk.

- Érdemes az erőszakos gyereket feladatokkal ellátni. Ez segít levezetni a feszültséget és megszüntetni magányát. Mivel a kisgyermek anyja iránti figyelme, empátiája csak lassan fejlődik, kettőjük közül az édesanya az, aki tudatos viselkedésével javíthat a helyzeten.

 

- Amennyiben a szülők erőfeszítése hatására sem változik a helyzet, a kisgyerek alapos vizsgálatát szakemberre, gyermekpszichiáterre, gyermekpszichológusra kell bízni.

A hiperaktív gyerek

A nehezen kezelhető, úgynevezett hiperkinetikus zavar, a gyerekek 1–6%-át érintő betegség. A fiúkban háromszor gyakrabban fordul elő.

Jellemzői:

1. A figyelem összpontosításának és fenntartásának nehézsége.

2. Túlzott aktivitás, mozgékony nyugtalanság.

3. Indulatosság, rosszul szervezett viselkedés: nem képes a sorát kivárni, másokat zaklat, félbeszakít, a feltett kérdésre még annak befejezése előtt válaszol

4. A figyelem gyengeségének jelei: a gyermek figyelme szóródik, nehezen követi az utasításokat. Hamar elveszti érdeklődését a tevékenységek iránt, amelyeket végez, gyakran befejezetlenül hagyja ott azokat és vált egy új feladatra.

A betegségnek hatékony kezelési lehetőségei vannak. Enyhébb esetekben a szülőt kell felkészíteni a sajátos nevelési módszerekre, illetve a gyermek megfelelő viselkedésmódosító tréningen vesz részt. Súlyosabb esetekben gyógyszeres kezelésre van szükség.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!