Lenyűgöző kép készült az emberi szem retinájáról
A kép lenyűgöző, de messze nem öncélú: segítheti a kutatást egy degeneratív szembetegség előrehaladásának megállításában, amely látásvesztést okozhat.
A kutatók fluoreszcens mikroszkópot és az új 4i képalkotó technikát használtak, hogy minél több fehérjét tudjanak láthatóvá tenni egy vékony szövetmetszetben. Sikerült 53 különböző fehérjét láttatni és tanulmányozni egy szövetmintában, amely megmutatta nekik, hogyan működnek a retinában lévő sejtek, például a rudak, kúpok és ganglionok.
Egymás után számos felvételt készítettek, hogy lássák, hogyan épül fel lassan az organoid szövet, hol és mikor szaporodnak el egyes sejttípusok, hol helyezkednek el a szinapszisok.
„A folyamatok hasonlóak az embrionális fejlődés során zajló retinaképződés folyamataihoz" – mondta Barbara Treutlein, a Bázeli Egyetem professzora, a tanulmány vezető szerzője.
Jelenleg a kutatók az egészséges retina kialakulását vizsgálják, azonban azt tervezik, hogy a jövőben gyógyszerekkel vagy genetikai módosításokkal megzavarják a retina organoidjainak fejlődését.
Ez ugyanis lehetővé teheti számukra, hogy jobban megértsék az olyan betegségeket, mint például a retinitis pigmentosa, amely a retinában lévő fényérzékeny receptorok állapotának romlását okozza, és vaksághoz vezet. A csapat célja annak meghatározása, hogy mikor kezdődik ez a folyamat, és hogyan lehet megállítani.
A kutatók más szöveteken, például az agy különböző részein és különböző daganatos szöveteken is alkalmaznák ezt a megközelítést.
Borítókép: elements.envato.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
- Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
- Ultrafeldolgozott élelmiszerek - ezért ne fogyasszuk őket!
- Ferde, csámpás, aszimmetrikus? Teljesen rendben van!
- Minden nyolcadik magyar fülzúgással küzd
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!