A túl sok alvás is növelheti a stroke kockázatát
A nemzetközi vizsgálat 4496 ember részvételével zajlott, közülük 2243 esett már át stroke-on – őket vetették össze 2253 olyan személlyel, akik még nem tapasztalták ezt a betegséget. Az átlagéletkor 62 év volt.
Az alanyokat az alvási szokásaikról kérdezték: hány órát aludtak, azt milyen minőségben tették, és tapasztalnak-e alvás közben horkolást, felhorkanást vagy légzési problémákat. Az eredményekből az derült ki, hogy azok, akik túl keveset vagy túl sokat aludtak, azoknál magasabb volt a stroke esélye, mint azoknál, akiknél az alvási órák átlagosan alakultak.
Azok, akik öt óránál kevesebbet aludtak, háromszor nagyobb valószínűséggel esnek át stroke-on, mint azok, akiknél átlagosan hét óra az alvásidő.
A túl sok átaludt óra is megnövekedett kockázatot hordoz magában: azok, akik kilenc óránál többet aludtak napi szinten, azoknál több mint kétszeres volt a stroke kockázata a hét órát alvókhoz képest.
Sőt, a hosszú délutáni szieszta sem lehet jó ötlet: akik egy óránál többet szundítanak naponta, azoknál 88 százalékkal nagyobb a stroke valószínűsége, mint azoknál, akik nem pihennek le egy kicsit minden nap.
A kutatók az alvás közben tapasztalható légzési problémákra is kitértek a munkájuk során: a horkolás 91 százalékkal növelte a stroke kockázatát, míg az időnkénti felhorkanás háromszorosan növelte a kockázatot. Ez utóbbi vonatkozik azokra is, akik alvási apnoétól szenvednek.
Az eredmények azt követően sem változtak érdemben, hogy kiigazításokat végeztek a stroke kockázatát befolyásoló egyéb tényezőkben – dohányzás, fizikai aktivitások, depresszió, alkoholfogyasztás.
A kutatók szerint ezen eredmények ismeretében az orvosok már korábban beszélhetnek az alvási problémáktól szenvedő emberekkel, így az ezt javítani hivatott beavatkozásokkal csökkenthető lehet a stroke kockázata.
Arra azonban a szakemberek is felhívják a figyelmet, hogy jelen megállapítások csupán összefüggést sugallnak az alvásproblémák és a stroke között: azt nem állítja, hogy a rossz alvás okozza azt – összegez a SciTechDaily.
Kiemelt kép: pexels.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Már az 1600-as években használtak kokaint Európában
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!